Mersin- Kıbrıs Arasında Dostluk Köprüsü

Mersin- Kıbrıs Arasında Dostluk Köprüsü
15.11.2021

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Deniz Odası (MDTO) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) haziran ayında salgın nedeniyle sanal ortamda ilan ettikleri kardeş oda protokolüne ilişkin imzalar, Lefkoşa’da fiziken düzenlenen törenle atıldı.

 

İmzalanan protokol ile, taraflar arasındaki karşılıklı iletişimi güçlendirmek, deniz ticareti ve deniz turizmini geliştirmek üzere ortak projeler üretmek, her iki bölgeyi ticari ve turistik açıdan birer cazibe merkezi haline getirebilecek çalışmalar yürütmek amaçlanıyor.  

 

Mersin- Kıbrıs Arasında Dostluk Köprüsü

 

“KKTC vazgeçilmezimizdir”

 

Kıbrıs programları kapsamında Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı (KTTO) ziyaret eden Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı (MDTO) Cihat Lokmanoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz ve Başkanvekili Ramazan Gündoğdu ile görüştü.

 

Lokmanoğlu ve Deniz, haziran ayında salgın nedeniyle sanal ortamda ilan ettikleri kardeş oda protokolünü Lefkoşa’da fiziken düzenlenen törenle imza altına altı.

 

Törene Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Jozef Atat, Atahan Çukurova, Bedii Canatan, Filip Tahinci, Bekir Yıldız, Meclis Üyesi Ayla Harp, Genel Sekreter Mesut Öztürk ve Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Biçer ile KTTO Genel Sekreteri Aysun Önet İleri katıldı.

 

Mersin- Kıbrıs Arasında Dostluk Köprüsü

 

Törende konuşan Lokmanoğlu, Kıbrıs’ın Mersin ve Mersinliler için ayrı bir önemi olduğunu ve aralarında derin bir sevgi bağı olduğunu vurgulayarak “KKTC bizim vazgeçilmezimizdir. Hem ticari alanda hem de insani anlamda her zaman üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Mersin Limanı da bu konuda önemli bir işlev üstleniyor. Bundan sonra iki oda arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için çalışacağız. Bunun hem KKTC’ye hem de Mersinimize önemli katkısı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

“İmzaladığımız protokol bize güç katacaktır”

KTTO Başkanı Turgay Deniz de konuşmasında KKTC’ye uygulanan ticari ambargo nedeniyle dünya ile bağlantılarını sağladıkları Mersin’in önemine vurgu yaptı. Deniz, “Mersin ve limanı KKTC ticareti için çok önemlidir. Mersin, Türkiye ile aramızda köprüdür. Her zaman Mersinlilerin yakın ilgisini gördük. Türkiye’nin tek bölgesel deniz ticaret odası olan Mersin Deniz Ticaret Odası ile imzaladığımız protokol bize güç katacaktır” diye konuştu.

 

Kardeş Oda protokolünü imzalayan yönetim kurulu başkanları daha sonra birbirlerine günün anısına hediye takdim ettiler.

 

Mersin- Kıbrıs Arasında Dostluk Köprüsü

 

Neredeyiz?