MDTO Yönetimi 2 Bin 800 Yıllık Antik Kenti Ziyaret Etti

Antik1
21.12.2021

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin’in Aydıncık ilçesinde bulunan ve geçmişi 2 bin 800 yıl öncesine uzanan Kelenderis Antik Kenti’nde kazı ve restorasyon çalışmaları 1987 yılından beri devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Batman Üniversitesi koordinesinde bugüne dek devam eden çalışmalarda dünyada eşi olmayan mozaikler de dahil olmak üzere birçok tarihi yapı ortaya çıkarıldı ve koruma altına alındı.

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Atahan Çukurova ve Bekir Yıldız, Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk ve Basın Danışmanı Ali Adalıoğlu antik kenti ziyaret ederek, Kazı Başkanı Doç. Dr. Mahmut Aydın ve kazı ekibinden dan bilgi aldı.

Antik1

 

Aydıncık’ta bulunan Kelenderis Antik Kenti’nin kazı başkanlığını yürüten Batman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Mahmut Aydın, MDTO heyetine yürüttükleri kazı çalışmaları ve kazılarda ortaya çıkarılan Kelenderis’i özel kılan yapılar; MS. 5. yüzyıla tarihlenen ve üzerinde Kelenderis'in kent manzarası ile bir yelkenlinin resmedildiği mozaik ile Agora Bazilikası hakkında bilgi verdi.

Neredeyiz?