Lokmanoğlu, Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi Seçimli Toplantısına Katıldı

Lokmanoğlu, Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi Seçimli Toplantısına Katıldı
  • Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu, Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi Seçimli Toplantısı’na katıldı.
28.07.2020

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu, Türkiye Serbest Bölgeler Meclisi Seçimli Toplantısı’na katıldı. Toplantıda Meclis Başkanlığına Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Genel Müdürü Edvar Mum, Başkan Yardımcılığına Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı seçildi.

Video-konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda açış konuşmaları TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ile TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu tarafından yapıldı

Konuşmasında Türkiye Sektör Meclisleri hakkında bilgi veren Lokmanoğlu, Türkiye Sektör Meclislerinin 2006 yılından beri çalıştığını ve TOBB Kanunu’nun 57. maddesine dayanılarak hazırlanan bir Yönetmeliğe göre çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti. 

“Meclisler artık, kamunun da yakından tanıdığı, faaliyetlerine davet ettiği ya da görüşlerine yer verdiği yapılardır”

Sektör Meclislerinin, sektörel bazda karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek, bu çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için uğraşmak ve nihai aşamada sektörlerin gelişimine katkı sağlamak üzere oluşturulduğunu belirten Lokmanoğlu, TOBB için Sektör Meclislerinin öneminin büyük olduğunu belirterek “Meclisler, kamu, özel sektör ve sektörel sivil toplum kuruluşlarını yasal zeminde bir araya getiren bir platformdur. Sektör meclisleri tarafından hazırlanan görüşler kamunun mevzuat hazırlama sürecine büyük katkı sağlanmaktadır. Meclisler artık, kamunun da yakından tanıdığı, faaliyetlerine davet ettiği ya da görüşlerine yer verdiği yapılardır” ifadelerini kullandı.

Serbest Bölgeler Meclisinin yeni dönemde de sektöre yön vereceğine emin olduğunu vurgulayan Lokmanoğlu, Serbest Bölgeler Meclisinin 61 meclis içerisinde 2 Yönetim Kurulu Üyesi olan ender Meclislerden biri olduğuna dikkat çekti.

Toplantıda Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşletici AŞ. Genel Müdürü Edvar Mum’un sektöre ilişkin değerlendirmelerinin ardından TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ahmet Saygın Baban Meclis üyelerini seçim usulü hakkında bilgilendi. 27 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, Meclis Başkanlığına Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Genel Müdürü Edvar Mum, Başkan Yardımcılığına Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı seçildi.

Neredeyiz?