Lokmanoğlu: KKTC’nin dünya ile bütünleşmesine destek olmaya çalışıyoruz

Lokmanoğlu: KKTC’nin dünya ile bütünleşmesine destek olmaya çalışıyoruz
20.09.2022

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Eş Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) 59. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. 

 

Lefkoşa’da gerçekleştirilen Genel Kurul’a KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC Maliye Bakanı Alişan Şan, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, HP Genel Başkanı Kudret Özersay iştirak etti.

 

Genel Kurul’da konuşan Lokmanoğlu, TOBB’un KKTC ile ilişkilere çok önem verdiğini belirterek ortak çalışmaların birçok alanda sürdüğünü kaydetti. TOBB ve KKTC arasında yürütülen çalışmaları dört başlık altında özetleyen Lokmanoğlu, KKTC’de özel sektörün gelişmesini çok önemsediklerini vurgulayarak “Özel sektör güçlü olursa, iktisadi kalkınma süreci de kuvvetli olur. Bu şekilde Kıbrıs ekonomisi de kendi ayakları üzerinde daha güçlü şekilde durabilecektir” diye konuştu.

Lokmanoğlu: KKTC’nin dünya ile bütünleşmesine destek olmaya çalışıyoruz

İkinci olarak, KKTC yatırım ortamının iyileştirilmesine önem verdiklerini belirten Lokmanoğlu, şöyle devam etti:

“KKTC yatırım ortamı dünyanın en iyisi olmak zorunda. KKTC yatırım danışma konseyinin etkin çalışmasının önemli olduğuna inanıyorum. Üçüncü olarak, KKTC’de iktisadi reformlara toplumun tüm kesimlerinin desteğini sağlamak çok önemlidir. Bu amaçla, KKTC Karma İstişari Komitesi’nin kurulmuş olması çok önemli bir adım. Komite’nin etkin çalıştırılması da önem arz ediyor.

Dördüncü olarak da, KKTC’nin dünya ile bütünleşmesine destek olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, Milletlerarası Ticaret Odası, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası, Eurochambres ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nda Kıbrıs iş dünyasının layıkıyla temsili için çaba sarf ediyoruz.”

Lokmanoğlu: KKTC’nin dünya ile bütünleşmesine destek olmaya çalışıyoruz

TOBB olarak, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile birlikte kurdukları Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu’nun da, ortak iktisadi girişimleri için çok önemli bir araç olduğuna değinen Lokmanoğlu, “İkili Odamızın Türk Tarafı Eş Başkanı olarak ben, ve KKTC tarafı Eş Başkanı Omaç Bey ile çalışmalarımızı her alanda sürdürüyoruz” dedi.

Lokmanoğlu: KKTC’nin dünya ile bütünleşmesine destek olmaya çalışıyoruz

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile birlikte çalışarak, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin dünyaya açılmasına katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydeden Lokmanoğlu,  Genel Kurul’un  iş dünyası için hayırlı olmasını diledi.

Neredeyiz?