Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk Toros ÜniTV’nin Canlı Yayın Konuğu Oldu

Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk Toros ÜniTV’nin Canlı Yayın Konuğu Oldu
07.10.2021

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO)Genel Sekreteri Kaptan Mesut Öztürk, Toros Üniversitesi Televizyonu’nda yayınlanan Prof.Dr. Ahmet Özer’le Gündem programına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

 

Toros Üni TV’de Prof.Dr. Ahmet Özer’in sorularını yanıtlayan Kpt. Öztürk, deniz taşımacılığı, uzakyol kaptanlığı, denizcilik eğitimi, MDTO’nun faaliyetleri ve Mersin ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Toros

 

Denizciliğin özel bir meslek ve deniz ticaret sektörünün özel bir iş kesimi olduğunu söyleyen Öztürk, 1989 yılında kurulan MDTO’nun Türkiye’nin bağımsız iki deniz ticaret odasından biri olduğunu belirterek “Kentimizdeki deniz tacirleri ileriyi görmüşler ve kentte bir deniz ticaret odasının kurulması için çalışmışlar. Mersin’de müstakil bir deniz ticaret odası olması, alınacak kararlar ve yapılacak yatırımlar açısından ok önemlidir” diye konuştu.

 

Konuşmasında deniz taşımacılığının önemine değinen Kpt. Mesut Öztürk, denizciliğin uluslararası normlara göre yürütülen bir meslek olduğunu, ülkemizde denizciliğe ilişkin kanun ve yönetmeliklerin de uluslararası çerçeveden çıkmayacak şekilde dizayn edildiğini belirtti.

 

Dünyada her yıl yaklaşık 11 milyar ton yükün denizyolu ile taşındığına dikkat çeken Öztürk Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) göre bugün dünya ticaretinin yüzde 80’inin deniz yolu ile gerçekleştirildiğini, denizyolu taşımacılığının gerek sanayi hammaddesini oluşturan yükleri tek seferde büyük miktarlarda taşımaya imkân vermesi gerekse maliyetlerin daha az olması nedeniyle tercih edildiğini belirterek, denizyolu taşımacılığının diğer taşıma modlarına göre avantajlarını anlattı.

 

Programda Mersin Limanı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kpt. Öztürk, Mersin ekonomisinin itici gücünün deniz taşımacılığı ve liman olduğunu belirttiği konuşmasında, Doğu Akdeniz’in en önemli limanlarından biri olan Mersin Limanı’nın Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olduğunu, Kayseri, Konya, Karaman, Gaziantep, Kahramanmaraş başta olmak üzere ile İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin yüklerini dünya pazarlarına açarak çok geniş bir hinterlanda hizmet verdiğini, limanın aynı zamanda Orta Doğu Ülkelerinin ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun da transit merkezi olduğunu söyledi.

 

“Mersin Limanı aynı kompleks içerisinde hem ihracat hem ithalat hem de transit yüklerinin elleçlendiği tek limandır”

Mersin Limanı’nın önemli bir özelliği olduğunu söyleyen Öztürk “Mersin Limanı aynı kompleks içerisinde hem ihracat hem ithalat hem de transit yüklerinin elleçlendiği tek limandır. Örneğin İzmir Limanı dendiğinde akla ihracat yükleri gelir, İstanbul ithalat yükleri ile öne çıkmaktadır. Ama Mersin Limanı’nda ithalat yükü de ihracat yükü de var. Ek olarak azımsanmayacak ölçüde transit yükü de mevcut. Limanımız bu özelliği ile Avrupa’da tek örnektir” diye konuştu.

 

Öztürk ayrıca, Türkiye ekonomisinin can damarı olan Marmara bölgesinin artık sıkıştığını, Türkiye’nin en büyük dağıtım merkezlerinden biri olan Mersin’in, lojistik ve ticaret alanındaki kabiliyeti, limanları, kıyı tesisleri ve alt yapısıyla Marmara’nın tek alternatifi olduğunu vurguladı.

 

“14 yıllık süreçte limanın kargo elleçleme değeri yüzde 107, konteyner hareketi değerinin ise yüzde 143 arttı”

 

Programda, Mersin Limanı’nın özelleştirilmesi sürecine ilişkin soruları yanıtlayan Öztürk, özelleştirmenin layıkıyla yapıldığı zaman faydalı olduğunu belirterek işi uzmanına ve hal edene vermek gerektiğini, özelleştirme şartlarının iyi belirlenerek, firmanın taahhütlerini yerine getirip getirmediğini iyi takip etmek gerektiğini ifade etti.  2007 yılında özelleştirilen Mersin Limanı’nın aradan geçen 14 yılda kargo elleçleme değerinin yüzde 107, konteyner hareketi değerinin ise yüzde 143 arttığını kaydeden Öztürk şöyle devam etti:

 

“Mersin’deki ticaret hayatı doğrudan limana bağlı olarak gelişiyor. Odamızca tutulan liman istatistiklerine göre, 2020 yılında Mersin Limanı’nda 12. 891.393 ton yükleme, 17.661695 boşaltma olmak üzere toplam 30.553.088 ton yük elleçlenmiş, aynı yıl 801.187 TEU yükleme 792.439 TEU boşaltma olmak üzere toplam 1.593.626 TEU yük hareketi gerçekleşmiştir. İhracat rakamlarına baktığımızda ise, 2020 yılında Mersin hinterlandından yapılan ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 6 artarak, 12,8 milyar dolar; Mersin firmaları tarafından yapılan ihracatın ise bir önceki yıla oranla yüzde 4 artışla, 3 milyar dolar civarında olduğunu görüyoruz. 2020 yılında Mersin hinterlandından yapılan ithalatın 11 milyar dolar; Mersin firmaları tarafından yapılan ithalatın ise 2,8 milyar dolar olduğunu görüyoruz. “

 

Prof. Ahmet Özer’in, Mersin’in yüksek vergi gelirleri ve ticaretteki başarısının kentin sosyo-ekonomik gelişmesine neden yansımadığına ilişkin sorusu üzerine görüşlerini açıklayan Öztürk, “Gelişmiş kentlere baktığımızda bizim geliri eşit olarak dağıtamadığımız anlaşılıyor. Gelişmiş kentlerde STK’lar, yerel yönetimler, bürokratlar, birbirlerinin siyasi görüşlerine, dinine, ırkına bakmadan bir araya gelebilmiş ve kentin lehine kararlar alabilmişler. Bu çok önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Türkiye’nin en modern denizcilik fakültesi olacak”

MDTO’nun eğitim yatırımlarına ve özellikle inşası MDTO tarafından üstlenilen Denizcilik Fakültesi’ne ilişkin açıklamalar yapan Öztürk, Oda’nın özellikle denizcilik eğitimine çok önem verdiğini, bu nedenle anahtar teslim Mersin Üniversitesi’ne devredilecek fakülte konusunda çok hassas davrandıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

“Binanın kaba inşaatı yıl sonuna kadar bitecek. Denizciliğin her alanında olduğu gibi eğitimde de IMO standartları önemlidir. Oda olarak her şeyin en iyisi için uğraş veriyoruz. Fakülte tamamlandığında son derece donanımlı ve eksiksiz bir eğitim merkezini Üniversitemize hibe edeceğiz. Fakültemiz; gerek öğrencilerin seyir, manevra, demirleme, boğazlardan geçiş, liman giriş çıkış süreçlerini deneyimlemelerini sağlayan Simülasyon Merkezi ile gerekse dalga, ses ve ışık efektleriyle fırtına ve geminin batması gibi denizdeki her türlü ortamın yaratılabildiği ve “Denizde Canlı Kalma Eğitimlerini” alabilecekleri dalga havuzları ile Türkiye’nin en modern denizcilik fakültesi olacak.”

 

toros2

 

Canlı yayında, denizcilikte kullanılan yakıtlar, karbon emisyonlarını azaltmak için hayata geçirilen düzenlemeler ve gemilerde yapay zeka kullanımı ile ilgili bilgi veren Öztürk programın sonunda Mersin Deniz Ticaret Odası olarak kentin, sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade ederek,  denizcilik sektörünün temsilcileri olarak başta yerel yönetimler olmak üzere, kentteki kurum ve kuruluşların kente ya da kıyı tesislerine dair alacakları kararlarda, yapacakları düzenlemelerde MDTO’nun bilgisinden ve 30 yılı aşan deneyiminden yararlanmalarını dilediklerini vurguladı.

 

Programın tamamını izlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Neredeyiz?