31 Mart - 06 Nisan 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

6.04.2021 Norveç, Almanya’dan 4 adet denizaltı satın alacak

Norveç, Alman Thyssenkrupp şirketinden 5.3 milyar dolara 4 adet denizaltı satın alma konusunda anlaştı.

 

Norveç Savunma Bakanlığı, Almanya’nın Thyssenkrupp’tan 5,3 milyar dolar karşılığında 4 adet denizaltı almak için anlaştıklarını açıkladı.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada anlaşmaya göre, ilk denizaltının 2029 yılında teslim edileceği ve sözleşmenin de bu yaz imzalanacağı belirtildi.

 

Her ikisi de NATO üyesi olan Norveç ve Almanya, Thyssenkrupp’un gemi inşa bölümünden denizaltıları ortaklaşa inşa edecek.

 

Thyssenkrupp’un denizaltı projesindeki ortağı Norveçli Kongsberg Gruppen olacak. Anlaşmanın bir parçası olarak Norveç ve Almanya aynı zamanda ortaklaşa füze satın almayı ve yeni bir füze türünün geliştirilmesini finanse etmeyi de kabul ettiler.

 

2017’de Norveç ve Almanya, ülkelerin deniz kuvvetlerinin daha yakın işbirliğinin bir parçası olarak denizaltıları inşa etme konusunda prensipte anlaşmıştı.(denizhaber.net)

 

6.04.2021 Türkiye’den boru hatlarıyla geçen petrol yüzde 15 azaldı

Türkiye’den geçen boru hatlarıyla taşınan ham petrol Şubat’ta yıllık yüzde 15,1 azaldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türkiye üzerinden geçen 4 boru hattıyla taşınan ham petrol miktarının 2021 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 düşüşle 32 milyon 151 bin varil olduğunu açıkladı.

 

2020 yılının aynı ayında söz konusu hatlardan 37 milyon 890 bin varil petrol taşınmıştı.

BOTAŞ tarafından açıklanan verilere göre, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı ile 14 milyon 537 bin varil, Irak-Türkiye Boru Hattı ile 13 milyon 729 bin varil, Ceyhan-Kırıkkale Boru Hattı ile 1 milyon 997 bin varil ve Batman-Dörtyol Boru Hattı ile 1 milyon 898 bin varil ham petrol taşıması yapıldı. (denizhaber.net)

 

5.04.2021 Yunanistan, limanların hisselerini satışa çıkardı

Yunanistan’da Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümeti, ekonomik dar boğazdan çıkabilmek için limanlara yöneldi.

 

Ekonomik çıkmazın içindeki Yunanistan, çareyi liman satmakta buldu.

Yıllar süren mali krizin ardından Atina yönetimi, ülke genelinde yatırım çekmek ve liman tesislerini iyileştirmek istiyor.

 

Yunanistan, Girit Adası'nın Kandiye bölgesindeki limanın çoğunluk hissesinin satışı için ihale açtı.

 

Ülkedeki Özelleştirme Ajansı, yaptığı açıklamada yatırımcıların Heraklion Limanı’nın yüzde 67 hissesi için 30 Temmuz'a kadar teklifte bulunabileceğini bildirdi.

 

Liman, yolcu gemilerine, feribotlara ve yük gemilerine hizmet veriyor.

 

İKİ LİMAN DAHA SATIŞTA: HEDEF 2.11 MİLYAR DOLAR

Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümeti, bu yıl 2.11 milyar dolar gelir elde etmeyi amaçladığı özelleştirme kapsamında Dedeağaç ve Igoumenitsa limanlarının çoğunluk hisselerini de satışa çıkardı.

 

Öte yandan, ekonomik darboğazdan çıkış yolları arayan Atina, Skaramanga Limanı'nı satmak için ABD'lilerle masaya oturmuştu.

 

AVRUPA'DA EKONOMİSİ EN KÖTÜ ÜLKELER ARASINDA

Yunan ekonomisi, koronavirüs salgınının etkisiyle geçen yıl yüzde 8,2 daraldı. Yunanistan İstatistik Kurumu’nun (ELSTAT) verilerine göre, 2020’de mal ve hizmet ihracatı, 2019’un son çeyreğine kıyasla yüzde 13,4 azaldı, ithalat da yüzde 9,5 düştü.

 

Yunanistan, Avrupa Birliği’nde ekonomisi en kötü ülkeler arasında, İspanya (yüzde eksi 11) ve İtalya’nın (yüzde eksi 8.9) ardından üçüncü sırada yer alıyor.

 

Yunanistan, 20 Ağustos 2018'de sona eren 8 yıllık kurtarma programına rağmen, kamu borçlarının Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'na oranında halen en yüksek ülkeler arasında bulunuyor. (denizhaber.net)

 

5.04.2021 Endonezya'da balıkçı teknesi ile gemi çatıştı: 2 ölü, 15 kayıp

Endonezya'da balıkçı teknesi ile kargo gemisinin çatışması sonucu 2 kişinin öldüğü, 15 kişinin kayıp olduğu öğrenildi. Kazanın ardından kurtarma gemisi, şişme bot ve yüzlerce arama kurtarma personelinin bölgeye sevk edildiğini belirtilirken arama çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

 

Endonezya'nın Cava Adası açıklarında bir balıkçı teknesi ile kargo gemisinin çatışması sonucu 2 kişinin öldüğü, 15 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

 

Arama kurtarma yetkilileri yaptıkları açıklamada, Cava Adası açıklarında balıkçı teknesinin bir kargo gemisiyle çatıştığını söyledi.

 

Yetkililer, kazanın ardından kurtarma gemisi, şişme bot ve yüzlerce arama kurtarma personelinin bölgeye sevk edildiğini belirtti.

 

Kazada, şu ana kadar 2 kişinin cesedine ulaşıldığı, 15 kişinin kurtarıldığı, kayıp 15 kişiyi ise arama çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. (denizhaber.net)

 

5.04.2021 Çin'de balıkçı teknesi battı: 12 ölü, 4 kayıp

Çin'de balıkçı teknesinin batması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin kaybolduğu bildirildi. Kurtarma gemileri, helikopterler ve balıkçı teknelerinin de katıldığı arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

 

Çin'in Zhejiang eyaletinde balıkçı teknesinin batması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin kaybolduğu belirtildi.

 

Çin'in Zhejiang eyaletinde Sahil Güvenlik tarafından yapılan açıklamaya göre, 20 mürettebatın bulunduğu balıkçı teknesi Zhujiajian adasının 100 mil açıklarında battı.

Teknenin batması sonucu 12 kişinin öldüğü, 4 kişinin kayıp olduğu, 4 kişinin de kurtarıldığı belirtildi.

Kurtarma gemileri, helikopterler ve balıkçı teknelerinin de katıldığı arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi. (denizhaber.net)

 

5.04.2021 OPEC, petrol üretim kısıtlamalarını kaldırıyor

OPEC, Mayıs ayından itibaren petrol üretim kısıtlamalarını kademeli olarak kaldıracak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın da dahil olduğu onunla birlikte hareket eden ülkeler (OPEC+), ABD’nin yeni yönetiminin enerjinin tüketiciler için makul fiyatlı hale getirilmesi için Suudi Arabistan’a çağrı yapmasıyla petrol üretimine yönelik kısıtlamaları mayıstan itibaren kademeli olarak kaldırma konusunda anlaştı.

 

2020 yılında pandemi kaynaklı kısıtlamaların talebi düşürerek petrol fiyatlarını geriletmesi sonrası petrol arzına büyük kısıtlamalar getirmiş olan OPEC+ grubu, yaptığı toplantıda Mayıs’ta petrol üretimi kısıtlamalarını günlük 350,000 varil gevşettikten sonra, Haziran’da tekrar günlük 350,000 varil, temmuzda da günlük 400,000 varil daha gevşeteceğini açıkladı.

 

GÜNLÜK İLAVE 1 MİLYON VARİL GELECEK

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, grubun Temmuz’a kadar petrol üretimini toplamda günlük 1.1 milyon varil artıracağını doğruladı.

 

Bunun yanı sıra, dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan’ın uygulamakta olduğu gönüllü petrol kesintisini Temmuz’a kadar kademeli olarak kaldıracağını açıklamasıyla arz kısmında günlük ilave 1 milyon varil daha gelmiş olacak.

 

OPEC+ grubunun Mayıs’tan itibaren uygulayacağı petrol kısıntısı günlük yaklaşık 6.5 milyon varilin üzerinde olacak. Nisan’da kısıtlamalar günlük 7 milyon varilin birazcık altındaydı. (denizhaber.net)

 

4.04.2021 Facebook ve Google, 2 yeni deniz altı internet kablosu projesini hayata geçiriyor

Facebook ve Google, internet hızını ve güvenliğini artırmak amacıyla ABD ile Güneydoğu Asya arasında 2 yeni deniz altı internet kablosu projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, Singapur, Endonezya ve Kuzey Amerika'yı birbirine bağlamak için büyük önem taşıyan 2 yeni deniz altı kablosu projesi duyuruldu.

 

Söz konusu projelerin yasal onaylara tabi olduğu belirtilen açıklamada, Asya-Pasifik bölgesi ve Kuzey Amerika arasına döşenecek kabloların internet kapasitesini artıracağı belirtildi.

Açıklamada, "Echo" ve "Bifrost" adı verilen kabloların ilk transpasifik kablolar olacağı ve genel transpasifik kapasiteyi yüzde 70 artıracağı ifade edildi.

 

Google'dan yapılan açıklamada ise şirketin "Echo" projesine yatırım yapacağı belirtildi. Açıklamada, söz konusu kablonun bölgede Google Cloud Platformu'nu çalıştıran uygulamalara bağlanan kullanıcılar için gecikmeyi azaltacağı aktarıldı.

 

Bunun gibi altyapı yatırımlarının bölgesel ekonomik faaliyet üzerinde önemli etkilerinin olabileceğine işaret edilen açıklamada, "Echo" kablosunun 2023'te hizmete hazır hale gelmesinin beklendiği kaydedildi. (denizhaber.net)

 

2.04.2021 Almanya, Beyrut Limanı'nın yeniden inşası için Lübnan’a teklifte bulunacak

Almanya, geçen yıl yaşanan patlamayla yıkılan Beyrut Limanı'nın yeniden inşası için Lübnan hükümetine teklifte bulunacak. Projenin maliyetinin 5 ila 15 milyar dolar arasında değişmesi bekleniyor.

 

Almanya, geçen yılın Ağustos ayında yaşanan büyük bir patlamayla yıkılan Beyrut Limanı'nı yeniden inşa etmek için gelecek hafta Lübnanlı yetkililere birkaç milyar dolarlık bir teklif sunacak.

 

Almanya bu teklif ile ekonomik ve siyasi krizdeki Lübnan'da siyasetçilerin krize son verecek bir hükümet kurmaya özendirmeyi de hedefliyor. Beyrut Limanı'nda Ağustos 2020'de gerçekleşen kimyasal patlamada 200 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmış, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki tüm mahalleler harap olmuş ve ülke 1975-1990 yılları arasındaki sivil savaştan beri yaşadığı en kötü siyasi ve ekonomik krize sürüklenmişti.

Yapılacak teklif hakkında bilgi sahibi iki diplomatik kaynağa göre, Almanya ve Fransa limanın yeniden inşa edilmesi projesine liderlik etmek için rekabet ediyorlar. Berlin yönetimi, Avrupa Yatırım Bankası'nın (EIB) kredi sağlamayı kabul ettiği yeniden inşa ve onarım teklifini 7 Nisan'da sunacak. Kaynaklardan biri, EIB'nin sağlayacağı kaynağın 2 milyar Euro ile 3 milyar Euro arasında olduğunu açıkladı. Lübnanlı üst düzey bir yetkili de Almanya'nın liman yapımı için kapsamlı bir teklif sunma hazırlığında olduğunu doğruladı.

 

İki diplomatik kaynak, Lübnan'ın siyasi seçkinlerinin öncelikle kamu maliyesini toparlamak ve yolsuzluğu ortadan kaldırmak için yeni bir hükümet üzerinde anlaşmasının gerektiğini belirtti. Kaynaklardan biri, "Bu plan koşulsuz olmayacak. Almanya ve Fransa öncelikle iktidardaki hükümetin reformları yerine getirmeyi taahhüt ettiğini görmek istiyor. Bunun başka yolu yok ve bu da Lübnan için iyi" dedi.

 

Yabancı kreditörler yeni hükümetin ekonomik reformları uygulamak için sağlam yetkilerinin olmasının gerektiğini belirtiyorlar. Bu reformlar, merkez bankasının bilançolarını denetlenmesini ve ülkenin verimsiz enerji sektörünün revizyondan geçirilmesini kapsıyor.

Öte yandan Başbakan Saad al-Hariri ve Cumhurbaşkanı Michel Aoun hâlâ yeni kabine üzerinde uzlaşabilmiş değiller. Patlamadan sonra fesh olan eski kabine geçici olarak görevde kalmaya devam ediyor.

 

ALMANYA'NIN TEKLİFİ

Almanya'nın teklifinde liman inşaatına ek olarak, liman çevresindeki 100 hektardan fazla alanı yeniden geliştirme projesi de bulunuyor. Almanya'nın sunacağı yeniden inşa projesi kapsamında eski başbakan Refik Hariri'nin 1990'larda kurduğu Solidere şirketine benzer bir halka açık şirketin kurulup, Lübnan borsasına kote edilmesi de yer alıyor. Solidere, 1990'da sona eren Lübnan İç Savaşı'nın ardından Beyrut şehir merkezini yeniden planlayıp inşa etmek için kurulmuştu. Kaynaklara göre, projenin maliyeti 5 milyar dolar ile 15 milyar dolar arasında bulunuyor. Proje sonunda 50,000 kadar kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. (denizhaber.net)

 

2.04.2021 Gemi ve yat sektörü, Mart ayında 153 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Türkiye’nin Mart ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 42,2 arttı. 66 ülkeye toplam 153 milyon 993 bin dolar değerinde ihracat yapan gemi ve yat sektörü, dış satımını en çok artıran sektör oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart 2020'de 68 milyon 798 bin dolar olan gemi ve yat sektörü ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 123,8 artarak 153 milyon 993 bin dolara yükseldi.

Gemi ve yat sektörü ihracatının Türkiye'nin toplam ihracatı içerisindeki payı yüzde 0,9 olarak gerçekleşti.

 

SEKTÖRÜN EN YÜKSEK İHRAÇ YAPTIĞI KENT YALOVA OLDU

Geçen ay Türkiye'nin 16 kentinden ürünün ihraç edildiği gemi ve yat sektöründe toplam ihracatın 108 milyon 580 bin dolarını Yalova gerçekleştirdi. Bu rakam, sektörün toplam ihracatının yüzde 70,5'ine denk geldi.

Yalova'nın ardından en fazla gemi ve yat ihracatı gerçekleştiren diğer kentler, 30 milyon 695 bin dolarla İstanbul ve 7 milyon 734 bin dolarla Bursa oldu.

 

MİKTAR BAZINDA EN FAZLA İHRACAT ARTIŞI NORVEÇ'E

Gemi ve yat sektörünün geçen ay en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke Norveç olarak kayıtlara geçti. Norveç'e Şubat’ta 108 milyon 571 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Norveç'i, 11 milyon 686 bin dolarla Malta, 9 milyon 70 bin dolarla ABD, 6 milyon 718 bin dolarla Birleşik Krallık ve 6 milyon 480 bin dolarla Romanya takip etti.

Ülkelere göre sektörün dış satım hacmindeki değişime bakıldığında, miktar bazında en fazla ihracat artışı 89 milyon 884 bin dolarla Norveç'te kaydedildi.

Sektörün alt kalemlerine bakıldığında, Mart ayında sektörün ihracatına en büyük katkıyı 120 milyar 939 milyon 248 bin dolarla gemi ihracatı yaparken, bunu 12 milyar 470 milyon 269 bin dolarla yat, tekne ve bot ihracatı takip etti.

Mart'ta 7 milyar 978 milyon 774 bin dolarlık deniz tankeri, 6 milyar 621 milyon 408 bin dolarlık römorkör, 4 milyar 826 milyon 179 in dolarlık gemi yan sanayi ve 1 milyar 157 milyon 448 bin dolarlık da bu sınıflandırmalara dahil olmayan diğer deniz araçları ihracatı yapıldı.

 

"2021 YILI SEKTÖRÜMÜZ ADINA İHRACAT ANLAMINDA BAŞARILI BİR YIL OLACAK"

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, mart ayında Türkiye’de ihracatını en çok artıran sektör olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Seven, gemi yat ve hizmetleri sektörü için ihracat tutarlarını değerlendirmek adına aylık dönemlerin yanıltıcı olabilmekte olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Yılın ilk aylarında da sektörümüz adına aynı durumun tersi geçerliydi. Sektörümüzle ilgili ihracat verilerini yorumlarken daha geniş zaman aralıklarıyla yaklaşmakta fayda var. Yılın ilk iki ayında deniz tankeri ve yat ihracatları gerçekleştiren sektörümüz, mart ayı ile birlikte diğer ana iştigal ürünleri olan balıkçı gemileri ve römorkörlerin de teslimlerini yapmaya başladı.

Yılın ilk çeyreği itibariyle henüz tam olarak rakamlara yansımamış olsa da, 2021 yılının sektörümüz adına ihracat anlamında başarılı bir yıl olacağı izlenimini veriyor. Birçok tersanemiz bu yıl içerisinde siparişlerini teslim edecekler. Özellikle yılın ikinci yarısında sektör ihracatının çok daha yüksek bir ivme ile yükseleceğini ve geçtiğimiz yıl rekor ihracat artışı ile gerçekleştirilen 1 milyar 375 milyon dolarlık ihracat tutarının üzerine çıkmayı hedefliyoruz." (denizhaber.net)

 

1.04.2021 Kruvaziyer gemilerinin Venedik lagününe girişi yasaklandı

İtalyan hükümeti, büyük yolcu gemilerinin Venedik lagününe girişine yasak getirdi. İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, söz konusu kararı "Yıllardır beklenen ve doğru bir karar" şeklinde nitelendirdi.

 

İtalya'da kanallarıyla ünlü Venedik kentine yönelik yeni bir karar alındı.

Mario Draghi başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, Venedik'i çevreleyen lagüne kruvaziyer gemilerinin girişini durduran yasa tasarısını onayladı.

Kültür Bakanı Dario Franceschini söz konusu kararı, "Yıllardır beklenen ve doğru bir karar" şeklinde nitelendirdi.

 

Alınan karar kapsamında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) tavsiyesi de göz önüne bulundurularak dev gemilerin lagün dışına yanaşması için bir liman inşa edilecek.

 

Venedik kanalları ve San Marco Meydanı, kruvaziyer gemilerde yolculuk yapan turistlerin gözdesi olurken, şehir sakinleri gemilerin geçişi sırasında yaşanan kazalar ve riskler nedeniyle geçişlerin yasaklanmasını talep ediyordu. (denizhaber.net)

 

1.04.2021 Yeni emisyon dalgası denizde panik yarattı

IMO’nun emisyonları azaltmaya yönelik yeni tavsiye kararları, yeni gemi siparişlerini durma noktasına getirdi. Çünkü mevcut teknolojiler gelecekteki emisyon kurallarını karşılamıyor. Armatörler Birliği yöneticilerinden Cihan Ergenç, "30 milyon dolar yatıracağınız gemi, 6 yıl sonra hurdaya gidebilir. Yeni inşa gemi yaptırmayın” uyarısında bulundu.

 

Uluslararası deniz taşımacılığı sektöründen kaynaklanan sera gazı salınımlarının azaltılmasına yönelik Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) yeni tavsiye kararları, yeni gemi siparişlerinde keskin düşüşler yaşanmasına neden oldu.

 

Eskiden 10-20 adetlik sipariş veren dev armatörlük şirketlerinde şimdilerde bu sayı 1-2 gemiye kadar inmiş durumda. 10 yıl önce Çin’de bin 500 olan yeni gemi inşa eden aktif tersane sayısı da 90’lara kadar indi.

 

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı olan Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization -IMO) deniz taşımacılığı sektöründen kaynaklanan sera gazı salınımlarının azaltılmasına yönelik tedbirler kapsamında 2008’e kıyasla 2030’a kadar en az yüzde 40, 2050’ye kadar yüzde 70 verimlilik artışı hedefliyor.

 

Daha uzun vadeli hedef ise deniz taşımacılığı kaynaklı sera gazı emisyonlarını bulunduğumuz yüzyıl içerisinde sıfıra indirmek. Dünya ticaretin yüzde 85’inin yapıldığı denizyolu taşımacılığı kaynaklı karbondioksit salınım oranı yüzde 1.7 civarında. Bu kapsamda IMO son olarak Kasım 2020’de gemiler için yeni bir teknik verimlilik standardı “Mevcut Gemilerin Enerji Verimliliği Endeksi (Energy Efficiency Existing Ship Index- EEXI) getirmek için MARPOL VI’daki taslak değişikliklerini onayladı.

 

Yeni uygulamanın 2022’nin dördüncü çeyreğinde, en geç 1 Ocak 2023’te devreye girmesi bekleniyor. Bu konuda nihai karar Haziran 2021’de verilecek ve endeksin sonuçlarına göre sertifika verilecek ve bu geminin ilk sörveyinde gerekli olacak.

Endeks, 1 tonluk bir yükü 1 deniz mili boyunca taşıyan bir gemiden kaynaklanan CO2 salımını ölçüyor. Gemilerde Gerçek EEXI değeri, tipine ve büyüklüğüne göre hesaplanan değerden düşük veya bu değere eşit olmalı. Aksi halde bu gemiler ticaret taşıma yapamama riski ile karşı karşıya kalacak.

 

Tüm bu gelişmeler amonyak, hidrojen biyo, metanol gibi yeni yakıt çeşitlerini gündeme taşıdı. Bu konuda birçok ülke Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Özellikle Japonya, Kore, Danimarka gibi ülkeler filonun verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Türk Armatörler Birliği de bu konuda farkındalık yaratmak için önemli çalışmalar yürütüyor.

Bir yandan uzman kişilerin katılımıyla ‘Bildiklerinizi Unutun’ gibi başlıklara sahip webinar’lar düzenlerken, diğer yandan ilgili STK, akademisyenler ve kamu yetkililerine birlikte çalışma yapılması çağrısında bulunuyor. Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

“5 YIL SONRA MEVCUT DENİZCİLİĞİ UNUTACAĞIZ”

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre, Cihan Ergenç, deniz taşımacılığında yepyeni bir dönemin başlayacağını vurgulayarak, “Sadece 5 yıl sonra mevcut denizciliği, gemileri ve makinaları unutacağız. Alınan tavsiye kararları doğrultusunda 10 yıl içerisinde kademeli olarak çok farklı bir noktaya geleceğiz. Dolayısıyla alınacak kararları ve yatırım planlarını buna göre belirlemeliyiz. Doğru zamanda doğru kararlar alarak bu süreci minimum zararla atlatmalıyız” dedi.

 

“ŞİMDİ GEMİ SİPARİŞ ETSENİZ 2024’TE TESLİM ALACAKSINIZ”

Bu süreçte yeni gemi siparişi vermenin mantıklı bir yatırım olmayacağını vurgulayan Ergenç, “Şimdi bir gemi sipariş etmek isteseniz, kontrat süreci vs. 6 ay, inşası 2 ise en az yıl sürecek. Gemiye 30 milyon dolar yatırım yapacaksınız ama 2025’te yeni kurallar devreye girecek, diğer yandan yine bu tarihte 'sınırda karbon vergisi uygulaması' başlayacak. 2030’a geldiğinizde o geminin hurdalık olma ihtimali yüksek. 6 ayda gemiye ödediğiniz parayı da çıkaramazsınız” dedi.

 

Dünyanın en büyük armatörlerinin gemi siparişlerini minimuma indirmelerinin nedeni de bu. Maersk, Evergreen gibi devler, yakın bir geçmişe kadar aynı anda 10-20 adetlik gemi siparişi verirken, şimdilerde bu sayı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ergenç’in aktardığı bilgilere göre, Çin’de 10 yıl önce bin 500 olan yeni gemi inşa eden tersane sayısı şimdilerde 90’lara kadar inmiş durumda.

Ancak Ergenç’e göre, IMO ‘bu kararları askıya aldım, şu anda sipariş edilen gemilere serbest’ dese, önümüzdeki hafta belki bin gemi siparişi verilecek, çünkü armatörler önünü görmek istiyor.

 

TON BAŞINA 2 DOLARLIK VERGİ ALINMASI GÜNDEMDE

Küresel pazarda emisyon hedeflerine ulaşmak için 2030 ile 2050 yılları arasında 1-1,4 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Sadece Ar-Ge tarafında 5 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsediliyor. Bunun da deniz yakıtlarından ton başına alınması planlanan 2 dolarlık vergi ile karşılanması düşünülüyor.

 

'IMO, ARMATÖRLERİ HEDEF ALIYOR' İDDİASI

Hem küresek hem de Türk denizcilik sektörü temsilcileri, IMO'nun emisyonların azaltılmasına yönelik tavsiyelerini çok sert buluyor. Denizciler, deniz taşımacılığı kaynaklı sera gazı emisyon oranının toplamın içerisnde yüzde 3'ten az pay aldığını vurgulayarak "BM'ye bağlı IMO'nun burada armatörlük şirketlerini hedef aldığını iddia ediyor. Bazıları da bu konunun küresel ticaret savaşının bir ayağı olduğunu söylüyor.

 

NAVLUN 3 KATTAN FAZLA ARTABİLİR

Cihan Ergenç, emisyon kuralları çerçevesinde gemi yapım ve yakıt maliyetlerinin artmasına bağlı olarak navlun da katlanacak.

Ergenç, “Eğer siz 10 milyon dolar daha yüksek bir bedelle gemi yaptırırsanız, yakıtınız da eskiye oranla 4 misli pahalı ise bu demektir ki, 30 dolar olan navlun mesela 100 dolara çıkacak. Dolaysıyla lokal üretimler gündeme gelecek” dedi.

 

TÜRK SAHİPLİ FİLO YAŞLANIYOR

Türk sahipli deniz filosunun toplam tonajı 28 milyon DWT civarında. Filonun yaş ortalaması 20’nin üzerinde. Gemilerin yaş ortalamasının bu derece düşük olmasında yaşlı koster filosunun payı büyük. Akdeniz ve Karadeniz çanağındaki 12 bin DWT'nin altındaki gemileri kapsayan koster filosunda ise yaş ortalaması çok yüksek.

Türk koster filosunda toplam tonajı 2 milyon DWT’ye yaklaşan 600’den fazla gemi bulunuyor ve bu gemilerin 200’den fazlasının yaşı 30’u geçiyor. Yasa çıkmış olmasına rağmen, finansman ayağı eksik kaldığı için sektörün en acil konularından biri olan ‘koster yenileme projesi’ yıllardır hayata geçirilemiyor.

 

“BİZ DE BİRLİK OLUP BU YARIŞTA OLMALIYIZ”

Yeni denizcilik düzenine hazırlık kapsamında birçok ülke Ar-Ge çalışmalarına başladı. Özellikle Japonya bu konuda armatörler, gemi inşacılar, tedarik sanayiciler STK, kamu ve akademi işbirliğinde önemli çalışmalar yürütülüyor. Son olarak 140 uluslararası firma bir araya gelerek “Zero Emission Coalition” adı altında bir işbirliği platformu kuruldu. Bu platformun araştırmasına göre çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 100’e yakın sıfır emisyon projesi bulunduğundan bahsediliyor.

 

Avrupa’da bu konuya özel fonlar olduğunu anlatan Cihan Ergenç, “Biz de ortak çalışmalar yürüterek bu fonlardan mutlaka yaralanmalıyız. Biz de bu yarışta olmalıyız. Hem gemileri iyileştirme ile ilgili hem de yeni yakıtlar üretmek konusunda çalışmalar yapmalıyız” diye konuştu.

 

31.03.2021 Mersin Limanı, yeni bir rekora daha imza attı

Türkiye’nin dünyaya açılan en büyük ticaret kapısı olan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ (MIP), 2020 yılında pandeminin zorlayıcı etkisine rağmen 2 milyon TEU konteyner, 7.6 milyon ton konvansiyonel iş hacmi gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attı.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ (MIP), 2019 yılında 1.9 milyon TEU konteyner iş hacmine ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 12 artış kaydetmiş, 2018 yılında elde ettiği 1.72 milyon TEU rakamıyla Türkiye konteyner limanları arasında ilk sıraya yerleşmişti.

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, “Yüksek ihracat ve ithalat iş hacmiyle en yoğun zamanlarda maksimum terminal kapasitesine yakın çalışmaktayız. Mersin’in kilit rolünü korumak için de limanı verimli bir kapasiteye ulaştırmak zorundayız” dedi.

Daele, “Hinterlant ekosisteminin ihtiyacı olan hizmeti sunmak, bölgeye güçlü ve sürdürülebilir iş ortamı sağlamak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam etmekteyiz. Sorumluluğumuzun bilinciyle bu alandaki faaliyetlerimizi artırmaya, daha çok insana yeni istihdam olanağı yaratmaya kararlıyız” dedi. (denizhaber.net)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?