31 Aralık 2021 - 04 Ocak 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

4.01.2021 2021 Yılında Bin 846 Adet Gemi Siparişi Verildi

Çin, geçen yıl 965 adet yeni gemi siparişiyle küresel pazar payı bakımından dünyada ilk sırada yer aldı.

Küresel gemi yapımı ve denizcilik piyasası hakkında yetkili bir araştırma ve analiz kuruluşu İngiliz Clarkson Research tarafından yayınlanan verilere göre, geçen yıl dünya çapında bin 846 adet yeni gemi siparişi verildi.

Bunlar arasında Çinli gemi yapımı işletmelerinin aldığı sipariş sayısı 965 oldu ve küresel pazarın yaklaşık yüzde 50’ini oluşturdu. Güney Kore Çin’i izleyerek 403 siparişle küresel pazarın yüzde 38’ini oluşturdu ve ikinci sırada yer aldı.

Geçen yıl deniz taşımacılığı ücretinde büyük artış görüldü. Konteyner gemilerinin siparişi 2020 yılına göre en az 10 kat arttı. Çin, büyük rekabet gücüyle konteyner gemi siparişlerinin yüzde 50’sini aldı. (Deniz Haber)

3.01.2021 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Alacak

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personel alımı için İŞKUR'da ilan yayımladı. Buna göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı’na meslek personeli alımı yapılacak. Alımlar, KPSS puanı ile yapılacak olup en az ön lisans mezunu olmak şartı aranacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan Aksaz Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı daimi olarak kamu personeli alımı yapacak. Alımlar, ön lisans seviyesinde yapılacak.

Lojistik meslek personeli alımı için mezun olunması gereken bölümler, ön lisans seviyesinde, muhasebe muhasebe ve vergi uygulamaları, maliye, lojistik, işletme yönetimi, işletme, işletme-muhasebe, muhasebe ve vergi, maliye (önlisans), muhasebe ve vergi uygulamalari, muhasebe ve vergi uygulamaları, işletme (açıköğretim), işletme (önlisans ) seviyesinde mezun olmak gerekiyor.

KPSS ŞARTI

Ön Lisans mezunu personel alımı yapılacağından adayların 2020 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSP93 puan türünden en az 60 puan almış olmak şartı aranacak.

ŞARTLAR

Başvuru için adaylardan; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmama, görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak şartları aranacak.

İlgili ilana başvuruda bulacak adaylar başvurularına bugün (3 Ocak 2022 tarihi ile) başlayacak olup en geç 7 Ocak 2022 tarihine kadar başvurularını tamamları gerekiyor. Başvurular, İş İlan No (00006489035) ile " https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx " adresi üzerinden yapılacak. (Deniz Haber)

 

 

 

3.01.2021 Tosyalı Holding’e 80 Dönümlük Deniz Dolgusu İzni Verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tosyalı Limanı’nda deniz üstüne yapılacak 80 dönüm ilave dolguya onay verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilave liman projesi için görüşü alınmadan kararın askıya çıkarılmasına tepki gösterdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İskenderun İkinci Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Tosyalı Limanı'na ilave, 80 dönüm deniz üstüne yapılacak dolguya onay verdi.

8 Kasım'da bakanlığın konu ile ilgili görüş talebine, resmi yazı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın yanıtında, “Dolgu istenilen alanlarda hangi faaliyetlerin yapılacağının bilinmediği, depolama hizmeti oluşup oluşmayacağı, ulaşım ilişkileri, tahmini otopark ihtiyacı, araç sayıları ve etkileri” gibi konuların net olmadığına dikkat çekildiği belirtildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, HBB'nin bakanlığa gönderdiği yazısında, “istihdam ve barınma, donatı ihtiyacının nereden ve nasıl karşılanacağı, tesisin etrafında bulunan yerleşim alanları ve tarım alanlarının nasıl etkileneceği, taşıma işlemlerinin nasıl yapılacağı ve karayolu ağına nasıl etki edeceği ve bununla beraber herhangi bir önlem alınıp alınmadığı, deniz dolgu talebinin çevre ve insan sağlığı açısından risklerine” karşı dosyada herhangi bir bilgi veya belge bulunmadığının vurgulandığı kaydedildi.

8 Eylül'de yapılan meclis toplantısında konunun önerge ile meclis gündemine getirildiğini hatırlatan İmar ve Şehircilik Dairesi, dosyada HBB'nin giderilmesini istediği eksiklikler ile ilgili bir düzenleme yapılmadığından İmar Komisyonu'nun raporunu oluşturmadığını hatırlattı.

HBB'den yapılan açıklamada, konu meclis gündeminde beklerken Bakanlığın, 17 Aralık'ta plan teklifini resen onaylanmasının ve askıya çıkarılmak üzere İl Müdürlüğüne göndermesinin “hayret ve kaygı” ile karşılandığı ifade edildi. Açıklamada, uygulamanın HBB'nin görüşleri alınmadan yapılmasının “şehircilik ve planlama ilkeleri ile imar ve kıyı kanunlarına ve ilgili yönetmeliklere” aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada şu görüşlere de yer verildi:

“9 ilçemizin günlük 1500 ton çöpünün gönderildiği Gökçegöz katı atık bertaraf tesisi için 4 yıldır sürdürdüğümüz mücadeleyi görmezden gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bir şirketin deniz-dolgu talebini belediyemizi de by-pass ederek onaylamıştır.

Hatay halkı adına açtığımız davayı Danıştay'da kazanmamıza rağmen yargı kararını uygulamayarak 127 dönümlük bir alanı Hataylılara çok gören Bakanlığın, bir şirketin 80 dönümlük deniz dolgu talebini hızla olumlu karşılayarak hemşehrilerimizin görüşünü sormadan, tüm işlemlerini hızla tamamlamasını anlamak güçtür.

Hatay halkını ilgilendiren Bakanlıklardan beklediğimiz birçok konu varken, insan hayatını, sağlığını ve çevreyi tehdit eden atık tesisi sorunu varken, Bakanlığın deniz dolgusunu bu şekilde onaylamasını kaygı ve Hatay halkı adına üzüntü ile karşılıyoruz. Kamuoyunun dikkatine saygılarımız ile sunarız.” (Deniz Haber)

 

 

 

3.01.2021 Yemen Açıklarında Bir Gemiye Saldırı Düzenlendi

 

İngiltere Deniz Ticaret Organizasyonu (UKMTO), Yemen'in Ras İsa Limanı yakınlarında bir gemiye saldırı düzenlendiğine dair raporların alındığını ve inceleme yürütüldüğünü bildirdi.

İngiltere Deniz Ticaret Organizasyonu'dan yapılan açıklamada, saldırının düzenlediği geminin konumunun Kızıldeniz'deki Ras İsa Petrol Terminali’nin yaklaşık 23 deniz mili batısı olduğu belirtilerek denizcilere bölgede çok fazla tedbirli olmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Açıklamada, konu ile ilgili inceleme yürütüldüğü belirtildi. Saldırıya ilişkin henüz detaylı açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Yemen'de hükümet güçlerine destek veren Arap koalisyonu, yaptığı açıklamada Yemen'in Beyda kentinde İran destekli Husiler’in kontrolündeki bir askeri kampa hava saldırısı düzenlendiğini kaydetti. Husilerden ise konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, yaklaşık 7 yıldır İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümet güçlerine destek verdiğini belirtiyor. (Deniz Haber)

 

2.01.2021 Alaska’da Aralık Ayında Sıcaklık Rekoru Kırıldı

ABD'nin en kuzeyinde yer alan ve soğuk iklimiyle bilinen Alaska'da Aralık ayı sıcaklık rekoru kırıldı.

Küresel ısınmanın etkileri her geçen gün daha da kendisini hissettirirken dünyanın en soğuk yerlerinden gelen sıcaklık rekoru haberleri de yaşanan iklim krizinin boyutunu gözler önüne seriyor.

En son Alaska’dan da sıcaklık rekoru haberi geldi. Olağandışı bir mevsim yaşayan Alaska’da gündüz saatlerinde sıcaklıklar 15,5 dereceye ulaşırken, bu durum da sağanak yağmurlara neden oldu. Normalde karla kaplı olan ve kar yağışlarının yaşandığı Alaska’da sağanak yağmur yağması ise dikkat çekti.

20 DERECEYE YAKLAŞAN BÖLGELER VAR

Alaska İklim Değerlendirmesi ve Politikası Merkezi’nden bilim insanı Rick Thoman, Kodiak ada topluluğunda, bir gelgit göstergesindeki hava sıcaklığının 19.4 dereceye ulaştığını ve Alaska’da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek Aralık ayı sıcaklığı olduğunu belirtirken bu durumu “saçma” olarak nitelendirdi.

Thoman, Kodiak havaalanında 18.3 derece, Cold Bay’deki Alaska Yarımadası topluluğunda rekor 16.6C derece ölçüldüğünü açıkladı.

Thoman, insanlar için en ciddi sonucun, Fairbanks bölgesinin 1937’den bu yana en şiddetli fırtına ile boğuştuğunu bu duruma Alaska’nın iç kısımlarına dökülen büyük miktarda yağışın neden olduğunu savundu. (Deniz Haber)

 

1.01.2021 Antalya Serbest Bölge, 36 yıllık tarihinin rekorunu kırdı

Antalya'da dünyaca ünlü isimlere süper lüks yatların inşa edildiği, medikal ve elektronik sektörleriyle de öne çıkan Antalya Serbest Bölgesi, 2021 yılındaki 995 milyon dolarlık ticaret hacmiyle kurulduğu 1985 yılından bu yana 36 yıllık tarihinin rekorunu kırdı.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde 1985 yılında kurulan Antalya Serbest Bölge, 2021 yılı ticaret hacminde tarihi rekora ulaştı.

Dünyaca ünlü birçok isme süper lüks yatların üretildiği ve satışı yapılan Antalya Serbest Bölge, aynı zamanda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, birçok ülkeye medikal ve elektrik-elektronik sektörlerindeki üretim ve ihracatlarıyla da öne çıkıyor.

ANTALYA'NIN YÜZDE 28'İNİ OLUŞTURUYOR

Antalya Serbest Bölge A.Ş. (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, 2021 yılı ticaret hacminin 995 milyon dolara ulaştığını belirterek “Geçen yılki ticaret hacmimiz 840 milyon dolardı. Bu yıl ticaret hacmimizin yüzde 18 arttığını gösteriyor. Ayrıca 2021 yılı ticaret hacmimiz, Antalya Serbest Bölge kurulduğundan beri yakalanan en yüksek ticaret hacmi oldu. Antalya Serbest Bölge tek başına Antalya ili toplam ticaretinin yüzde 28'ini oluşturuyor" dedi.

ÜÇ SEKTÖR ÖNE ÇIKIYOR

Bölgedeki firma sayısının 30'u yabancı sermayeli olmak üzere 88 olduğunu belirten Gürses, bu yıl yat, elektrik-elektronik, medikal sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerin ticaret hacimlerinde artış kaydedildiğini açıkladı. Gürses, özellikle elektrik-elektronik sektöründeki artışın dikkat çekici düzeyde olduğunu söyledi.

KİLOGRAM BAŞINA İHRACAT GELİRİ

Bölgedeki ihracatın sektörlere göre kilogram değeri hakkında bilgi veren ASBAŞ Genel Müdürü Gürses, “Elektrik-elektronik sektöründeki kilogram başına ihracat geliri 150-600 dolar arasında. Medikal sektöründe 25-150 dolar arasında. Yat sektöründe ise kilogram ihracat başına ihracat geliri 50 dolar olarak gerçekleşti" diye konuştu.

KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 45

Bölgede 2020 yılında 5 bin 300 olan istihdamın yüzde 5.6'lık artışla 2021'de 5 bin 600'e yükseldiğini belirten Zeki Gürses, toplam istihdamın 2 bin 500 kişi ve yüzde 45 oranıyla kadın istihdamından oluştuğunu açıkladı. Gürses, 2021'de Antalya Serbest Bölge'ye ait limandan dünyanın birçok ülkesine uygun şartlarda 1 milyon ton ihracat gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. (Deniz Haber)

 

1.01.2021 Katar, ABD'deki limanlara 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor

Katar'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki limanlara 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığı ve bu amaçla 3 bankayla finansal yardım için temasa geçtiği belirtildi.

Doha, ABD'nin doğu kıyısındaki bazı limanlara yatırım yapmayı hedefliyor. Orta Doğu ve Batılı kaynakların Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, aşama aşama geliştirilecek olan yatırımların henüz hazırlık evresinde olduğu kaydedildi.

ABD merkezli denizcilik güvenliği, ticaret ve altyapı projelerinde danışmanlık yapan Michael Frodl Katarlıların yaklaşık bir yıldır ABD'deki limanlara yatırım için nabız yokladığını belirtti.

Katarlılar’ın aslında 2016'dan beri ABD'deki altyapı yatırımlarıyla ilgilendiğini kaydeden Frodl, Trump yönetiminin Suudileri tercih etmesi nedeniyle bu konudaki adımların ilerleyemediğinin altını çizdi.

ABD'DEKİ HANGİ LİMANLAR GÜNDEMDE?

Katar'ın stratejilerini yakından bilen Frodl, Batı kıyısındaki limanların Amerikan hükümetinden ve özel yatırımlardan payını aldığını ancak doğu kıyılarındaki yatırımların eskidiğine dikkat çekerek ABD'deki liman altyapısına 10 milyar dolarlık yatırım yapma arzusu taşıyan Katarlı yatırımcının öncelikle doğu kıyılarıyla ilgileneceği yönünde görüş bildirdi.

Kara ve demir yollarına ulaşımı kolay limanların öncelikli olacağını belirten Frodl'a göre Boston'un güneyinden Jacksonville'in kuzeyine kadar orta büyüklükteki eskiyen limanların bu yatırımlara aday olabileceğine işaret etti.

ABD Sahil Güvenlik birimine göre ülkede 360'a yakın liman bulunuyor. Reuter'a konuşan Orta Doğu merkezli bir kaynak, Katar'ın üç büyük limanla ilgilenebileceğini belirtti.

Reuters, Katar Yatırım Otoritesi ve Katar Hükümeti İletişim Ofisi'nin konuya ilişkin yorum yapmayı reddettiğini aktardı.

KATAR HANGİ BANKALARLA GÖRÜŞÜYOR?

Orta Doğu merkezli kaynak ayrıca yatırımın liman değerlerine bağlı borçla destekleneceğini, bunun için Katar'ın üç bankanın yapılandırma uzmanlarıyla ön görüşmeler yaptığını bildirdi.

Kaynağa göre, adı geçen bankalar Morgan Stanley, HSBC ve Credit Suisse. Reuters bu bankaların yorum yapmayı reddettiğini, ancak dördüncü bir mali kaynağın Katar'ın ABD'de yatırım planlarını teyit ettiğini bildirdi.

Katar'ın halihazırda yurtdışındaki limanlarda yatırımı az olmakla birlikte Katar devletinin ticari liman yatırım operatörü QTerminals ekim ayında Antalya Limanı'nın işletme hakkını satın almıştı. QTerminals ayrıca Ukrayna'nın Karadeniz'deki Olvia Limanı'nı geliştirmek için anlaşmaya vardı.

BIDEN'IN ALTYAPI FONLARI LİMANLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN YETERSİZ

ABD Başkanı Joe Biden'ın Kasım ayında Kongre tarafından onaylanan 1,2 trilyonluk altyapı paketinde federal fonlardan limanlara özel 5,22 milyar dolar ayrıldığı, ancak bu rakamın eskiyen altyapı nedeniyle 10 milyarlarca dolar eksik kalacağı yorumu yapılmıştı.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg de geçtiğimiz ay batı kıyısındaki Los Angeles limanında yaptığı bir bilgilendirme toplantısında Washington'un tarihte görülmemiş düzeyde fon ayırmasına karşın her şeyin federal hükümetten beklenemeyeceğini kaydederek "yerel, eyalet ve özel paydaşlarla çalışmayı" sürdüreceklerini vurgulamıştı.

AFGANİSTAN ÜZERİNDEN GELİŞEN ABD-KATAR İLİŞKİLERİ

ABD ve Katar arasındaki ilişkiler, Katar'ın Taliban'la kurduğu iyi ilişkileri ABD'nin Afganistan'dan çekilmesini sağlayan 2020 anlaşmasının önünü açmak için yapılan görüşmelerde kilt rol oynaması ile derinleşti.

Washington yönetimi, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban temsilcileriyle ilk kez cumartesi günü Katar’da resmi olarak görüşmüştü. Kasım ayında ise Washington ve Doha, ABD'nin Afganistan'daki diplomatik çıkarlarını Katar'ın temsil etmesi üzerine anlaşmıştı. (Deniz Haber)

 

31.12.2021 Kemer Marina’ya 2021 Yılında 539 Adet Yat Demir Attı

Salgın sürecinde izole tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihi yatlar oldu. Kemer Marina’ya bu yıl 539 adet yat demirledi.

Antalya’da doğal güzelliğe sahip koylarıyla Akdeniz’de mavi tura çıkan tatilcilerin uğrak yeri olan Kemer’de bu yıl 539 adet yat, Kemer Marina’ya demirlendi. İzole tatil geçirmeyi tercih edenlerin ilgi duyduğu özel yat turu, günübirlik tekne turları ve dalış için marinaya 345 bin turist geldi.

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Kemer’de bu yıl koronavirüsle mücadelede normalleşme sürecine girilmesiyle yat turizmi hareketliliği yaşandı. Salgın sürecinde izole tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihi olan yatlarla mavi turun önemli adreslerinden Kemer Marina’ya bu yıl 539 adet yat demirledi. 350 adet yat kapasiteli marinada demir atan yatların 3’te 1’ini yurt dışından gelen tatilciler oluşturdu.

Yatlarıyla demir atan turistlerin yanı sıra kente tatile gelenler de günübirlik turlarda mavi suların keyfini çıkardı. Marinadaki teknelerle tura katılanlar, Kemer’in koylarını gezme fırsatı elde ederken, dalış etkinlikleriyle de su altı güzelliklerini keşfetti.

345 BİN TURİST AĞIRLADI

Özel yat ve teknelerin yanı sıra dalış ve günübirlik turların ilçedeki başlangıç noktası olan marinada, bu yıl 345 bin turist ağırlandı. Marinada yatta konaklayan tatilcilerin yanı sıra dalış, günübirlik ve mavi turlarda ziyaretçiler, Akdeniz’in güzelliklerini görme fırsatı buldu. 2019’da 375 bin turistin ağırlandığı marinada, bu yıl ziyaretçi sayısıyla pandemi öncesi günlerdeki hareketlilik yaşandı.

2022 HEDEFİ 400 BİN TURİST

Kış aylarında teknelerin bakım ve onarım çalışmasının yapıldığı marinada özel mavi tur, dalış turları ve günübirlik gezilere devam ediliyor. Kemer Marina Liman Hizmetleri Müdürü Mert Tokaç, 2022’de 400 bin ziyaretçi sayısına ulaşıp marinada 1 yılda en fazla turist ağırlama rekorunu kırmayı hedeflediklerini söyledi. (Deniz Haber)

 

31.12.2021 Mersin, ihracatını 11 ayda 3 milyar 709 milyon dolara yükseltti

 

Mersin, bu yılın ilk 11 ayında ihracatını 3 milyar 709 milyon dolara yükseltti. Mersin’in kasım ayı ihracatı yüzde 35,8 artarak 421 milyon 496 bin dolar olurken, ithalatı ise yüzde 105,6 oranında artışla 426 milyon 526 bin dolar olarak gerçekleşti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, TÜİK ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici Dış Ticaret İstatistikleri Kasım 2021 sonuçları değerlendirildi. Buna göre, Türkiye’nin ihracatı kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,7 artarak 21 milyar 506 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 27,3 artışla 26 milyar 908 milyon dolar olarak gerçekleşti. Genel ticaret sistemine göre ihracat, 2021 Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33,8 artarak 203 milyar 94 milyon dolar, ithalat ise yüzde 23 artarak 242 milyar 443 milyon dolar oldu.

Mersin’in Kasım Ayı İhracatı 421 Milyon 496 Bin Dolar
TÜİK açıklamasında, Mersin’in dış ticaret verilerine de yer verildi. Buna göre, Mersin’de ihracat kasım ayında 2020 yılının aynı ayına göre yüzde 35,8 oranında artarak 421 milyon 496 bin dolara yükseldi. Geçen ekim ayında 428 milyon 934 bin dolarla yılın en yüksek ihracat rakamına ulaşan Mersin, ilk 11 ayda da toplam 3 milyar 709 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

 

Mersin’in ilk 11 aylık ithalatı da 3 milyar dolara yaklaştı. Öte yandan, Mersin’de ithalat ise kasım ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 105,6 oranında artışla 426 milyon 526 bin dolara yükseldi. Mersin’in ilk 11 aydaki ithalat toplamı da 3 milyar 413 milyon 407 bin dolara yükseldi. (İHA)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?