16 - 22 Aralık 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

(Kaynak:denizhaber.net)

21.12.2020 Deniz Haydutları, Bu Kez Cadiz İsimli Konteyner Gemisine Saldırdı

Gine Körfezi'nde Cadiz isimli konteyner gemisinin deniz haydutlarının (korsan) saldırısına uğradığı öğrenildi.

Gine Körfezi Nijerya açıklarında Maersk'e ait Cadiz isimli konteyner gemisinin deniz haydutlarının (korsan) saldırısına uğradığı bildirildi.

Korsanların gemiye çıktığı ve geminin AIS sisteminin bir süre kapalı kaldığı öğrenildi. Saldırıya uğradığı sırada Maersk'e ait Cadaiz isimli geminin Gana'dan Kamerun'a seyrettiği belirtildi.

Korsanların saldırdığı geminin hala sürüklendiği bildirildi. Gemiye 2 adet güvenlik botunun eskortluk ettiği bilgisi verildi. Bu nedenle korsanların gemiyi terk ettiği anlaşılıyor.

Gine Körfezi’nde son yaşanan olaylarda korsanların mürettebat üyelerini fidye için kaçırdığı bildirilmişti. Ancak saldırıya uğrayan Maersk'e ait Cadiz isimli gemideki mürettebatın son durumu hakkında henüz bir detay gelmedi.

 

21.12.2020 Mersin Uluslararası Limanı, İki Ayda İki Türkiye Rekoru Kırdı

Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), 2020 Ekim ayında 185 bin TEU, Kasım ayında ise 193 bin TEU konteyner iş hacmi gerçekleştirerek iki ay üst üste Türkiye rekoru kırdı.

Sürekli Türkiye rekoru kıran MIP, rekorlarına yenilerini ekledi. İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre MIP, Ekim ayında gerçekleştirdiği 185 bin TEU konteyner iş hacmini Kasım ayında 193 bine çıkardı.

Böylece iki ay üst üste Türkiye rekoru kıran MIP, kasım ayı konteyner iş hacmiyle “Türkiye’nin aylık bazda en fazla konteyner elleçleyen limanı” unvanını güncelledi.

MIP, ulaştığı bu rakamla tarihinde bir ilke daha imza atarken, “Türkiye’nin aylık bazda en fazla konteyner elleçleyen limanı” unvanını da güncellemiş oldu.

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, rekorlara ilişkin yaptığı açıklamada koronavirüs pandemisi nedeniyle ülkelerin dış ticaret hacminin kayda değer ölçülerde daraldığını kaydederek “Bu zorlu süreçte bir rekora daha imza atan personelimize minnettarlığımı iletiyorum” dedi.

Pandemi sürecinde, tüm personelin ve liman kullanıcılarının sağlığını mümkün olan en iyi şekilde korumak için birçok yeni iş sürecini ve önlemi uygulamaya koyduklarını hatırlatan Daele, “İş gücümüzün ve yönetimimizin yetkinliği ve bağlılığı sayesinde üretkenlikten ödün vermeden çalışmaya devam ettik. Yolculuğumuzda yanımızda olan müşterilerimize, kamu kurumlarına ve diğer tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“YENİLİKLER SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

MIP’nin dijital yeniliklerle müşteri odaklı çözümler ürettiğini vurgulayan Daele, “Bu süreçte, büyüyen Türkiye ve beraberinde artan iş hacmine yönelik kapasite planlama ve yatırım projelerini geliştirmenin yanı sıra, bölgemizde ihracat, ithalat yapan ve lojistik altyapıyı oluşturan bütün firmalara fayda sağlayacak yenilikler sunmaya devam edeceğiz. Bölgenin ticaret ve lojistik altyapısını güçlendirmek amacıyla dijital çözümlere yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Teknoloji alanındaki yatırımlarımızı müşteri entegrasyonu ve saha operasyonları otomasyonlarına odaklanarak sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

18.12.2020 Tarım Ve Orman Bakanlığı, Balıkçılara 13.7 Milyon Lira Destek Ödemesi Yapacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Küçük ölçekli balıkçılarımıza bugün 13,7 milyon lira destek ödemesi yapacağız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük ölçekli geleneksel kıyı balıkçılarına bugün saat 18.00’dan sonra 13 milyon 733 bin lira destekleme ödemesi yapılacağını açıkladı. Bakan Pakdemirli, küçük ölçekli kıyı balıkçılığı sektörünün refahı ve menfaati için balıkçıların bilgilerini kayıt altına aldıklarını ve onları desteklediklerini dile getirdi. Türkiye’deki balıkçılık filosunun yüzde 90’ını küçük ölçekli balıkçıların oluşturduğunu ifade eden Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Kıyı balıkçılarımızın üretiminin tamamına yakını yerelde ve taze olarak tüketiliyor. Bu şekilde sağlıklı gıda güvenliğine ve fiyat istikrarına katkı sağlanıyor. Bu nedenle kıyı kesiminde yaşayan halkımızın geçimine destek olmak, kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla küçük ölçekli balıkçılarımıza destek veriyoruz. Bu kapsamda 2020 yılı için 13 bin 132 balıkçımızın hesabına toplam 13 milyon 733 bin lira destek ödemesini bugün saat 18.00’dan sonra yapacağız.”

“COVİD-19 SÜRECİNDE BALIKÇILARIMIZI YALNIZ BIRAKMADIK”

Covid-19 sürecinde balıkçıları unutmadıklarını ve onlarını yalnız bırakmadıklarını dile getiren Pakdemirli, kıyı balıkçılığının yanı sıra, su ürünleri yetiştiriciliğine, işlenmiş su ürünlerine, balon balığı avcılığına, balıkçıların alet ve ekipman alımına destek vermeye devam ettiklerini sözlerine ekledi.

 

15.12.2020 Msc, Texas Trader İsimli Konteyner Gemisini Satın Aldı

İsviçre merkezli konteyner hattı Mediterranean Shipping Company (MSC), ikinci el konteyner gemisi alımlarına devam ediyor. Şirket, bu kapsamda Texas Trader isimli konteyner gemisini satın aldı.

MSC, 2005 yılında inşa edilen Texas Trader isimli konteyner gemisini Lomar Shipping'den satın aldı. Broker raporlarına göre MSC, yaklaşık 15 milyon dolar ödedi.

VesselsValue tarafından gemiye 10.36 milyon dolarlık değer biçilmişti. Satın alma fiyatının bu değerden önemli ölçüde daha yüksek olduğu göze çarptı.

Ayrıca geminin bu ayın sonunda özel bir sörveye tabi olması bekleniyor.

290 MİLYON DOLARA 19 GEMİ SATIN ALDI

Son birkaç ayda MSC, şirketin odak noktasının ultra büyük, düşük karbonlu yeni inşa gemilerle filo oluşturmak olduğunu savunmasına rağmen, ikinci el pazarda değeri 290 milyon dolardan fazla olan 19 gemi satın aldı.

Sea-Intelligence raporunda, MSC'nin yakında dünyanın en büyük taşıyıcısı olarak Maersk'i geçebileceğini öne sürmüştü.

 

17.12.2020 Scorpio Bulkers, SBI Tethys Gemisini Sattı

Scorpio Bulkers, dökme yük gemisi SBI Tethys’i yaklaşık 18,25 milyon dolara satmak üzere anlaşma imzaladı. Teslimatın 2021'in ilk çeyreğinde yapılması planlanıyor.

Monaco merkezli Scorpio Bulkers, 2016 yapımı ultramax tipi dökme yük gemisi SBI Tethys’i yaklaşık 18,25 milyon dolara satmak üzere anlaşma imzaladı.

Teslimatın 2021'in ilk çeyreğinde yapılması planlanıyor.

Satış fiyatı VesselsValue tarafından 18 milyon dolar olarak belirlenmişti. Alıcının kimliği ise açıklanmadı.

Ağustos ayında açık deniz rüzgar enerjisi sektörüne geçme planlarını duyurduğundan beri Scorpio Bulkers 21 dökme yük gemisi sattı ve 28 gemiden oluşan bir filoya düştü.

 

17.12.2020 Türk Boğazları Trafiğinde Yeni Düzenlemeler Yapıldı

Türk Boğazları deniz trafiğinde 1915 Çanakkale Köprüsü ve tehlikeli yük düzenlemesi yapılarak değişiklikler yürürlüğe girdi.

İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan gemi geçiş düzeninde seyir emniyeti ile can, mal, deniz ve çevre güvenliğinin artırılması amacıyla bazı değişiklikler yapıldı.

Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KÖPRÜ AYAKLARI NETA OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLENDİ

Yönetmelikle, Türk boğazları deniz trafiğine ilişkin bazı uygulamalar yeniden düzenlendi.

Buna göre, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün deniz içinde kalan ayaklarının mevkilerine yönelik Karayolları Genel Müdürlüğünce yeniden düzenleme yapıldığından, Trafik Ayırım Düzeni mevkilerinde köprü ayakları trafik hattından “neta” olacak şekilde düzenlendi.

Ayrıca, konteyner ve Ro-Ro gemilerinin İstanbul’dan geçişleri, tehlikeli yük taşıyan diğer gemilere uygulanan bazı kurallardan muaf tutulacak.

ÖNCEKİ YÖNETMELİKTE BULUNAN İBARELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Resmi Gazete’nin 15 Ağustos 2019 tarihli sayısında yayımlanan önceki yönetmelikteki “Tehlikeli yük taşıyan bir gemi, İstanbul Boğazı’na kuzeyden girdiğinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü, güneyden girdiğinde Hamsi ve Fil Burnu hattını geçene kadar aynı nitelikte başka bir gemi İstanbul Boğazı’ndan içeri alınmaz.” ibaresindeki gemi türü “konteyner ve Ro-Ro gemileri hariç olmak üzere tehlikeli yük taşıyan” olarak değiştirildi.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ MADDELERİ DİKKATE ALINDI

Boğazlardaki seyir emniyeti ile can, mal, deniz ve çevre güvenliğinin artırılması amacıyla yapılan değişiklikler, Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Denizden Can ve Mal Koruma Hakkında Kanun, Limanlar Kanunu ile 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ilgili maddeleri dikkate alınarak gerçekleştirildi.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?