01 - 08 Şubat 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

8.02.2022 Deniz Kestanesi ve Aslan Balığı, Mersin Sahillerine Yerleşti

Prof. Dr. Deniz Ayas, Kızıldeniz’den Türkiye sularına gelen uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balığının 10 yıldır Mersin’in hemen her körfez, koy, küçük resif alanlarında popülasyon kurduğunu söyledi.

Mersin sahilleri artık uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balığının da yuvası haline geldi. Prof. Dr. Deniz Ayas, Kızıldeniz’den Türkiye sularına gelen bu iki türün, 10 yıldır Mersin’in hemen her körfez, koy, küçük resif alanlarında popülasyon kurduğunu ve sahillere yerleştiğini söyledi.

Deniz bilimciler, 1800’lerin sonunda açılan Süveyş Kanalından Akdeniz’e geçen birçok deniz canlısının, artık burada popülasyon kurduğuna dikkat çekiyor. Özellikle Doğu Akdeniz’de yerleşmeye başlayan bu türler, Mersin Körfezinde de popülasyonlarını giderek artırıyor. Bulundukları ortamda değişimlere neden olan bu türlerden ikisi olan uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balığı ise artık 321 kilometrelik Mersin sahilinin her noktasında ortaya çıkıyor.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, bu iki türün Mersin sahillerine etkisini İHA muhabirine anlattı. Uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balığının, Mersin’de hemen hemen tüm sahil şeridinde popülasyon kurduğunu belirten Prof. Dr. Ayas, “Bu iki tür; Kızıldeniz’den ülkemiz sularına geldi. Mersin’de de en az 10 yıldır bunlar popülasyon kurdular. Bu balıklar, hemen her körfez, koy, küçük resif alanlarında yerleştiler” dedi.

“İNSANLAR AÇISINDAN UZUN DİKENLİ DENİZ KESTANESİNİ TAKİP EDİYORUZ”

Bu iki türün de hem insanlar hem de deniz ekosistemi için bazı tehlikeler ve riskler barındığını dile getiren Ayas, “İnsanlar açısından uzun dikenli deniz kestanesini takip ediyoruz, çünkü turizm kentimiz için çok önemli ve deniz kestaneleri, bu turizm faaliyetini olumsuz etkileyebilir. O yüzden biz her yıl deniz kestanelerinin nerelerde ne kadar yayıldığını, sahillerde bulunup bulunmadığını tespit etmeye çalışıyoruz. Bu türün özelliği, uzun dikenlerin içerisinde tamamen toksin barındırması ve kolaylıkla insanlarda ciddi yaralanmalara sebep olabilmesi. Hatta bunun dikenleri elinize ya da herhangi bir yerinize battığında kırılabiliyor ve cerrahi bir operasyonla çıkartılması gerekiyor. Hem toksik hem de mekanik bir hasar verdiği için turizm açısından bizim takip ettiğimiz, turizmi etkileme potansiyeli olan bir tür olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Buna karşın Mersin’in şanslı olduğunu vurgulayan Ayas, “Şöyle bir şansımız var; genellikle 5 metreden sonra bu tür dağılım gösteriyor. Birkaç kayalık noktada bu türler kıyıda bulunuyor ama oralar da insanlar tarafından, özellikle turistler tarafından çok kullanılmayan noktalar. Tabi ki siz bunu kayalık dik deniz yamaçlarında hemen kıyıda görebilirsiniz ama oralar çok kullanılmadığı için şu anda bir risk oluşturmuyor” ifadelerini kullandı.

“HABİTAT AÇISINDAN BİR REKABET OLUŞTURUYOR”

İki türün de deniz ekosisteminde bazı değişimlere neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ayas, şunları söyledi:

“Hem aslan balığı hem de uzun dikenli deniz kestanesi artık Mersin’e yerleşti. Uzun dikenli deniz kestanesinin olduğu alanlarda kısa dikenli, Akdeniz’e özgü olan türü daha az görmeye başladık. Habitat açısından bir rekabet oluşturuyor. İki kestane türü de aynı besin tipiyle beslendiği için aralarında mekansal rekabet oluyor. Uzun dikenli deniz kestanelerini gördüğümüz yerlerde kısa dikenlileri artık görmüyoruz.” (Deniz Haber)

 

7.02.2022 Basra Körfezi’nde GOLDEN TREE İsimli Tankerde Yangın Çıktı

Basra Körfezi'nde Çin'e ait Panama bayraklı GOLDEN TREE isimli tankerde çıkan yangında 17 mürettebat kurtarıldı.

Umman’dan İran’a Panama bayraklı Çin tankeri GOLDEN TREE’de Basra Körfezi’nde yangın çıktı. Yangına İran’a ait SAR gemileri müdahale ederek tankerde bulunan 17 denizci kurtarıldı.

İran Limanlar ve Denizcilik Örgütü (PMO)nün Deniz Güvenliği ve Koruma Genel Müdürü Nader Pasandeh, yaptığı açıklamada “Deir liman kentinin 30 mil güneyinde Panama bayraklı GOLDEN TREE adlı tankerin makine dairesinde bir yangın çıktı ve PMO’dan yardım istedi. Denizin dalgalı olmasına rağmen acil durum çağrısını alır almaz deniz arama kurtarma ekiplerimiz ve yangın söndürme gemilerimiz bölgeye hareket ederek tankerdeki farklı milletlerden 17 mürettebatı yangının geminin tehlikeli yüküne sıçrama ihtimalinden kurtarılarak Deir limanına sevk ettik” açıklamasını yaptı.

Pasandeh, yangının da söndürüldüğünü sözlerine ekledi. (Deniz Haber)

 

6.02.2022 AB'den Türkiye'nin Onaylamadığı Enerji Projesine Destek Geldi

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığından geçmesi nedeniyle nota verdiği, Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında elektrik bağlantısı sağlayacak projeye 657 milyon euro kaynak sağlayacak.

Avrupa Birliği'nden (AB), Türkiye'nin karşı çıktığı enerji projesine destek çıktı. AB Komisyonu, üye ülkelerin Avrupa Yeşil Mutabakatı'na katkı sağlayacak 5 sınır ötesi enerji altyapı projesine toplamda 1 milyar avronun üzerinde yatırım yapılması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Bloomberght'in haberine göre, açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Yunanistan arasında elektrik bağlantısı sağlayacak "Avrasya Enterkonnektörü" projesine 657 milyon euro, Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya arasında elektrik şebeke entegrasyonu sağlayacak "Baltık Senkronizasyon" projesine" 170 milyon euro, İsveç ve Finlandiya arasında elektrik iletim kapasitesini yükseltecek "Aurora Hattı"na 127 milyon, Bulgaristan'ın gaz depolama kapasitesini yükseltecek "Chiren" projesine 78 milyon euro ve Norveç'teki "Kuzey Işıkları" karbon yakalama projesi çalışmasına da 4 milyon euro mali destek verileceği ifade edildi.

KITA SAHANLIĞINDAN GEÇİYOR

Avrasya Enterkonnektörü projesi ile GKRY ve Yunanistan'ın elektrik şebekelerinin deniz altından geçen 898 kilometrelik kablo ile bağlanması öngörülüyor. Projenin İsrail ve Rum kesimini bağlayan bir başka ayağı bulunuyor.

Söz konusu projenin dokümanlarında kullanılan görsellerde su altı elektrik kablosunun planlanan güzergahının, Kıbrıs ve Girit adaları arasında, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığından geçtiği görülüyor.

Türkiye, geçen yılın mart ayında İsrail, Yunanistan ve GKRY arasında mutabakat muhtırası imzalanan AB destekli Avrasya Enterkonnektörü projesinin güzergahının Türkiye'nin kıta sahanlığından geçmesi nedeniyle İsrail ve Yunanistan'ın Ankara Büyükelçilikleri ile AB Türkiye Delegasyon Başkanlıklarına nota vermişti. (Deniz Haber)

5.02.2022 Çin'in Temiz Deniz Yakıtı İhracatı Yüzde 24 Arttı

 

Çin'in 2021'deki temiz deniz yakıtları ihracatı, Pekin'in bölgesel üretim kapasitesini genişletmesi ile bir yıl öncesine göre yüzde 24 arttı. Çin'in IMO emisyon kurallarına uymaya başladığı 2020 yılında 15.47 milyon tona denk geldi.

Çin, Kasım ayındaki 1.75 milyon tondan 1.3 milyon ton temiz deniz yakıtı sattı ve 2020'nin aynı döneminde 2.47 milyon tondan daha düşüktü.

Çin'in VLSFO üretiminin 2021'de bir yıl öncesine göre yüzde 42'den fazla artarak 11.08 milyon tona ulaştığını tahmin ediliyor.

Üretim patlaması, Çin'in Zhoushan ve Singapur'da tedarik edilen temiz deniz yakıtı arasındaki fiyatın 2020'de 23.86 dolardan 2021'de ton başına ortalama 17.83 dolara daralmasına yardımcı oldu. (Deniz Haber)

 

4.02.2022 Belçika’daki Anvers Limanı’na Siber Saldırı Gerçekleştirildi

Belçika’nın en önemli limanlarından Anvers Limanı’nda bulunan petrol terminaline siber saldırı düzenlendiği bildirildi.

Amsterdam ve Rotterdam limanlarının ardından Belçika’nın ve Batı Avrupa’nın en önemli limanlarından Anvers Limanı’nda bulunan petrol terminaline de siber saldırıyla hedef alındı.

Belçika basınında yer alan haberlerde, saldırı sonrasında terminalin olağan işleyişinin zarar gördüğü ifade edilerek Anverste'te depolama tesisleri bulunan SEA-Tank Terminali bir siber saldırıdan etkilendiği aktarıldı.

Saldırı sonrasında Anvers Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve saldırının kaynağı hakkında araştırmaların devam ettiği bildirildi.

Terminalde, günlük işleyişin zarar gördüğü ve boşaltma ünitelerinde aksamalar yaşandığı aktarılırken, Europol’ün de saldırı hakkında harekete geçtiği bildirildi.

Avrupa Birliği (AB) ya da Belçika makamlarından konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, diğer stratejik yerleşkelerde tedbir alınıp alınmadığı ise bilinmiyor. (Deniz Haber)

 

 

 

 

4.02.2022 Transpasifik Yeşil Denizcilik Koridoru’ Oluşturulacak

Küresel konteyner taşımacılığındaki en önemli iki liman olan Los Angeles ve Şanghay limanları arasında yeşil koridor oluşturulacak.

Los Angeles Limanı ve Şanghay limanı, dünyanın en yoğun konteyner taşımacılığı rotalarından biri olan transpasifik üzerinde yeşil bir rota oluşturmayı taahhüt etti.

İklim kriziyle yüzleşmek için gereken eylemi gerçekleştirmek için işbirliği yapan dünya çapında yaklaşık 100 şehirden oluşan bir belediye başkanları ağı olan ‘C40 Cities’ ile ortaklar, düşük karbon, ultra düşük karbon ve sıfır karbon olmak üzere kademe kademe sera gazı emisyonlarını azaltmak için çalışacak. Projeye göre rotada seyredecek gemilerde, 2030'da sıfır karbon yakıtlı gemilere geçiş başlayacak.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, iki liman ve aralarında AP Moller Maersk, CMA CGM, Şanghay Uluslararası Limanlar Grubu, COSCO, Aspen Enstitüsü'nün Denizcilik Dekarbonizasyon Girişimi, Cargo Owners for Zero Emission Vessels (coZEV) ve Asya Denizcilik Teknolojisi İşbirliği Merkezi'nin bulunduğu endüstri ortakları, 2022'nin sonuna kadar yeşil koridor için bir uygulama planı sunacak.

Ortaklar, koridordaki gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmanın yanı sıra, Şanghay ve Los Angeles limanlarında ve komşu limanlarda hava kalitesini iyileştirmek için liman operasyonlarından kaynaklanan tedarik zinciri emisyonlarını da azaltmayı hedefliyor.

Diğer yandan küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 3'ünden sorumlu olan küresel denizcilik endüstrisinde yeşil nakliye koridorları oluşturmak, özellikle ana rotalarda uluslararası deniz taşımacılığı için uzun vadeli karbonsuzlaştırma çözümlerinin erkenden benimsenmesini sağlamanın bir yolu olarak görülüyor.

Kasım 2021'de Glasgow'da düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim zirvesi COP26'da 22 ülke, yeşil deniz taşımacılığı koridorlarının gelişimini desteklemek için birlikte çalışma sözü veren Clydebank Deklarasyonu'nu imzaladı. (Deniz Haber)

3.02.2022 Piri Reis Üniversitesi, 'Eğitim Gemisi'ni Satışa Çıkardı

Piri Reis Üniversitesi, denizcilik eğitimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı ve üniversite ile aynı adı taşıyan Piri Reis Eğitim Gemisi’ni ihale ile satışa çıkardı.

Piri Reis Üniversitesi’ndeki (PRÜ) denizcilik öğrencilerinin uygulamalı eğitim ve denizde staj yaptığı Piri Reis Eğitim Gemisi, 16 Şubat 2022 tarihinde Piri Reis Üniversitesi’nin Tuzla’daki yerleşkesinde saat 14.00’te ihale ile satılacak. İhaleye katılmak isteyenlerin belgeleri eksiksiz olarak ihale tarihine kadar teslim etmeleri gerekiyor.

ESKİ ADI ANKARA

Eski adıyla Ankara, yeni adıyla Piri Reis Üniversitesi Eğitim Gemisi, 1986 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’nin denizyolları bünyesinde seferlere başladı ve uzun yıllar özellikle Akdeniz’de çalıştı. 2004 yılında özelleştirme süreci kapsamında Ankara Gemisi, Denizciler A.Ş. tarafından satın alındı yine benzer çerçevede seferler yaptı. Gemi, daha sonra İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) ve DATİ Holding’in finans desteği ile üniversiteye kazandırıldı.

Türk bayraklı ve Türk Loydu klaslı gemiye üst düzeyde eğitim imkânları vermek üzere ek donanım ve sınıf imkânları eklendi. Eğitim ve staj imkânlarının ötesinde geniş kapsamlı konferans seminer ve benzeri bilimsel etkinliklerin de düzenlenmesi mümkün hale getirildi. 127.59 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki gemi, 564 yolcu kapasitesine sahip. (Deniz Haber)

 

3.02.2022 Trabzon Limanı, İşletme Süresinin Uzatılmasını Talep Etti

Trabzon Liman İşletmeciliği, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından sunulan süre uzatımı teklifi üzerine işletme hakkı süresinin 19 yıl ilave süre uzatımı talep etti.

Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş, işletme hakkı süresinin uzatımını talep etti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen uygulamalar çerçevesinde özelleştirilen limanlarla ilgili olarak 11.01.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7350 sayılı kanunla 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanuna eklenen geçici 30. maddeye istinaden Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca şirketimize sunulan süre uzatımı teklifi üzerine işletme hakkı süresinin 20.11.2052 tarihine kadar 19 yıl ilave süre uzatımı talep edilmiştir.” denildi.

2003 yılında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yapılan ihale sonucu Trabzon Limanı’nın 30 yıllık işletme hakkı 21.11.2003 tarihinde Albayrak Grubu’na ait Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.’ye devredilmişti. (Deniz Haber)

 

3.02.2022 Nijerya Açıklarında TRINITY SPIRIT İsimli Gemide Patlama Meydana Geldi

Nijerya açıklarında 10 mürettebatın bulunduğu 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip Yüzer Üretim, Depolama ve Boşaltma (FPSO) gemisi TRINITY SPIRIT’te meydana gelen patlamanın ardından yangın çıktı. Yangın sonrası geminin battığı bildirildi.

Nijerya kıyılarındaki Ukpokiti Petrol Sahası’nda petrol şirketi SEPCOL tarafından işletilen tankerde patlama meydana geldi.

Nijer Nehri deltasında bulunan ve 2 milyon varil petrol depolama kapasitesine sahip tanker, patlamanın ardından alevlere teslim oldu. Sosyal medyada hızla yayılan görüntülere göre alevler geminin tamamını sardı. Yangın sonrası geminin battığı bildirildi.

SEPCOL İcra Kurulu Başkanı Ikemefuna Okafor, yaptığı açıklamada "Şu anda bildirilen bir ölüm vakası yok, ancak olaydan önce gemide 10 mürettebatın olduğunu doğrulayabiliriz. Güvenlikleri ile ilgili soruşturmalara öncelik veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Patlamanın nedeninin belirlenmesi için soruşturma başlatıldığını aktaran Okafor, durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığını belirtti. (Deniz Haber)

 

2.02.2022 Rotterdam Limanı, Avrupa'nın En Fazla Karbon Emisyonu Yapan Limanı Oldu

Hollanda'nın Rotterdam Limanı'nın yıllık yaklaşık 14 milyon ton karbon emisyonu ile Avrupa'nın çevreyi en çok kirleten limanı olduğu bildirildi.

Brüksel merkezli çevre kuruluşu Transport & Environment (T&E) tarafından yapılan araştırmada, Avrupa'nın çevreye en fazla karbon (CO2) emisyonu yapılan limanları sıralandı. Araştırmaya göre, çevreyi en çok kirleten limanlar arasında yıllık 13,7 milyon ton CO2 ile Rotterdam Limanı ilk sırada yer alırken Belçika'nın Anvers Limanı 7,4 milyon ton ile ikinci, Almanya'nın Hamburg Limanı 4,7 milyon ton ile üçüncü sırada yer aldı.

Avrupa ülkeleri bazında en fazla karbon emisyonu yapılan limanlar sıralamasında Hollanda'dakiler yıllık 17,6 milyon ton ile birinci, İspanya'dakiler 13,9 milyon ton ile ikinci, İngiltere'dekiler 11,1 milyon ton ile üçüncü olurken İtalya 10,4 milyon ton, Almanya ise 9,5 milyon ton ile sıralamada dördüncü ve beşinci ülke oldu.

Açıklamada, Transport & Environment yetkilisi Jacob Armstrong'un, "Avrupa'da denizcilik sektörü temiz yakıtların kullanılması, limanların elektriklendirilmesi ve yeşil enerji gibi iklim önlemleri almada geç kalıyor." görüşüne yer verildi.

Çevre kirliliğinin başlıca kaynağının limana gelen gemiler, liman çevresindeki elektrik santralleri, petrol rafinerileri ve sanayi tesisleri olarak kaydedildiği araştırmada, deniz yolu taşımacılığının çevreye olumsuz etkisi hatırlatıldı.

2021'deki deniz taşımacılığında Kovid-19 salgını öncesi döneme göre yüzde 13'lük artış görüldüğü belirtilen açıklamada, Avrupa'nın, deniz taşımacılığı sektörü için temiz yakıt politikalarını uygulamada geç kaldığına dikkat çekildi.

Limanların çevrenin korunmasında önemli rolü olduğuna değinilen açıklamada, T&E, liman işletmelerine 2022'nin ikinci yarısında tamamlanması öngörülen Avrupa Birliği Alternatif Yakıtlar Altyapı Kanunu'na (AFIR) destek vermesi çağrısında bulundu. (Deniz Haber)

1.02.2022 Gemi ve Su Araçlarında Gazdan Arındırma Koşulları Düzenlendi

Depolarında, gaz tanklarında katı, sıvı, gaz, aerosol haldeki parlayıcı, patlayıcı, zehirleyici veya boğucu maddeleri taşıyan gemi ve su araçları için gazdan arındırma koşulları düzenlendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan "Gemi ve Su Araçlarında Gazdan Arındırma Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, kargo, artık veya yükü soğutma amacıyla depolanan gaz tanklarında katı, sıvı, gaz, aerosol haldeki parlayıcı, patlayıcı, zehirleyici veya boğucu maddeleri taşıyan gemi ve su araçları için gazdan arındırma koşulları ayrıntılı şekilde tespit edildi.

Türk deniz yetki alanlarında veya iç sularında bulunan gemi ve su araçlarının inşa, tadilat, bakım, onarım veya söküm işlemlerine başlamadan önce ve devamında yapılacak işlemler ile can, mal ve çevre güvenliği bakımından tesise yanaşma, tehlikeli mahallere emniyetli giriş ve bu mahallerde soğuk veya sıcak çalışma yapılabilmesi için ölçüm yapan ve yaptıranların sorumlulukları da belirlendi.

Yönetmelik, Türk deniz yetki alanlarında veya iç sularında bulunan inşa, tadilat, bakım, onarım ve söküm işlemlerinde, tehlikeli mahallere emniyetli giriş ve bu mahallerde soğuk veya sıcak çalışma yapılabilmesi için gaz ölçümü yapılacak Türk ve yabancı bayraklı tüm gemi ve su araçlarını kapsıyor. Askeri amaçlı gemi ve su araçları ile Sahil Güvenlik Komutanlığına ait gemi ve su araçları ise kapsam dışında bulunuyor. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?