01 - 07 Haziran 2022 Haftası Denizcilik Haberleri

7.06.2022 The Prism Courage LNG Gemisi, Okyanusu Otonom Geçti

Hyundai yan kuruluşu Avikus, dünyada bir ilke imza attı ve yapay zekâ temelli HiNAS 2.0 sistemiyle donatılan The Prism Courage isimli LNG gemisi ile okyanus üzerinde otonom olarak sefer gerçekleştirdi.

Meksika Körfezi’deki Freeport’tan yola çıkan The Prism Courage isimli LNG gemisi, Güney Kore’nin batısındaki Chungcheong Eyaletindeki Boryeong LNG Terminali’ne olan rotasının yarısını, okyanus üstündeki kısmını kendi başına gitti.

Şimdilik Seviye-2 otonom olarak sefer gerçekleştiren firma, bunun dahi büyük faydalar getirdiğini belirtiyor.

Aktarıldığı kadarıyla HiNAS 2.0 sisteminin hava durumu ile diğer gemi trafiğine göre hazırladığı optimum rota ve bunu sürekli olarak güncelleyerek adapte olabilmesi, ciddi bir yakıt tasarrufu getiriyor ve seferlerin verimini hatırı sayılır oranda artırıyor.

Bu sistem şimdilik tamamen insansız olarak sefere çıkacak gemilere odaklanmıyor. Ancak firma mevcut altyapı ile güvenliği artırabileceklerini ve gemilerin daha az personel ile yol alır hale getirilebileceğini belirtiyor.

Avikus, HiNAS 2.0 sistemini yıl sonunda diğer firmalar için ticari hale getirmeyi hedefliyor. Hyundai yan kuruluşu, sistemin istenirse daha ufak gemilerde de kullanılabileceğini aktarıyor.

Güney Kore merkezli Hyundai son dönemde farklı alanlara yatırıma devam ediyor. Örneğin şirket şu an dünyanın en gelişmiş robotlarını üreten Boston Dynamics firmasının sahibi konumunda. Firma aynı zamanda son dönemde uçan taksiler özelinde de büyük çalışmalar gerçekleştiriyor. (Deniz Haber)

 

7.06.2022 Türkiye'nin LPG İthalatı, Mart’ta Yüzde 21 Azaldı

Türkiye'nin LPG ithalatı Mart’ta bir önceki yıla göre yüzde 21,08 azalarak 203 bin 437 ton oldu. Toplam 5 ülkeden yapılan ithalatta ilk sırayı Cezayir aldı.

Türkiye'nin LPG ithalatı Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 21 azaldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yayınladığı "2022 Yılı Sıvalaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Mart Ayı Sektör Raporu”na göre, Türkiye’nin sıvılaştırılmış petrol gazları ithalatı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,08 azalarak 203 bin 437 ton olarak gerçekleşti.

Aynı ayda en çok ithalat yapılan ülke sıralamasına göre Cezayir, ABD, Rusya Federasyonu, Kazakistan ve İspanya olmak üzere 5 farklı ülkeden LPG ithalatı gerçekleştirildi.

LPG ÜRETİMİ %50 ARTTI

Rafinerici lisansı sahiplerinin, 2022 yılı Mart ayında toplam LPG üretimi geçen yılın aynı ayına göre %49,97 artarak 109 bin 648 ton oldu.

YURT İÇİ SATIŞLAR

Dağıtıcı lisansı sahiplerince 2022 yılı Mart ayında 49.686,766 ton tüplü LPG, 9.299,685 ton dökme LPG ve 213.855,479 ton otogaz LPG olmak üzere toplam 272.841,930 ton LPG satışı yapıldı. 

2022 yılı Mart ayı satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında, tüplü LPG satışı %12,16 azalmış, dökme LPG satışı %0,99 artmış ve otogaz satışı %16,45 azalmış olup toplam LPG satışı %15,2 azaldı.

2022 yılı Mart ayında tüplü LPG %18,21, dökme LPG %3,41 ve otogaz %78,38 pazar payına sahip oldu. Dağıtıcı lisans sahiplerince 2022 yılı Mart ayında 4.138,585 ton Standardize LPG satışı yapıldı. (Deniz Haber)

 

 

6.06.2022 Yalova’da Tersaneler, İhracatını Yüzde 8.3 Artırdı

Yalova’da 2022 yılının ilk 5 ayında yapılan ihracat bir önceki yıla göre yüzde 14,5 artarak 248 milyon 990 bin dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bilgiye göre, 2021 yılının ilk 5 ayında 217 bin 542 dolar olan ihracat bir önceki yıla göre artış göstererek bu yılın aynı döneminde 248 milyon 990 bin dolara çıktı.

Yalova ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 14,5 arttı. Şehirdeki firmaların 5 aylık performansı Yalova'nın en çok ihracat yapan iller arasında 28’inci sırada yer almasını sağladı.

Kentte yapılan ihracatın aylara göre dağılımı ise şöyle oldu: Ocak 6 milyon 422 bin dolar, şubat 35 milyon 619 bin dolar, mart 39 milyon 794 bin dolar, nisan 123 milyon 245 bin dolar, mayıs 43 milyon 908 bin dolar.

TERSANELER İHRACATINI YÜZDE 8,3 ARTIRDI

Kentte en çok ihracat yapılan sektör gemi yat oldu. 2021 yılının ilk 5 ayında 189 milyon 198 bin dolar ihracat yapan tersaneler yüzde 8,3’lük artışla 204 milyon 955 bin dolar ihracata ulaştı. Bu sektörü 8 milyon 195 bin dolar ile kimyevi madde ve mamulleri takip etti.

Diğer sektörlerdeki ihracat ise şu şekilde oldu:

Madencilik ürünleri 7 milyon 228 bin dolar, tekstil ve hammaddeleri 5 milyon 363 bin dolar, otomotiv endüstrisi 4 milyon 739 bin dolar. (Deniz Haber)

 

5.06.2022 Evergreen Line, Türkiye’de Faaliyetlerini Evergreen Gemi Acenteliği Adı Altında Sürdürecek

Dünyanın önde gelen konteyner taşıyıcılarından Evergreen Line, Türk limanlarındaki acentelik faaliyetlerini Evergreen Gemi Acenteliği A.Ş adı altında sürdüreceğini açıkladı. Şirket, Türkiye bağlantılı yeni hatları devreye almaya hazırlanıyor.

Tayvanlı konteyner devi Evergreen, 2001 yılından bu yana acenteliğini yapan Bosphorus Gemi Acenteliği A.Ş ile ortaklık kararı alarak Türkiye’deki faaliyetlerine Evergreen Gemi Acenteliği A.Ş olarak devam edeceğini açıkladı.

Dünya Gazetesi'nden Aysel Yücel'in haberine göre, Evergreen Gemi Acenteliği A.Ş yetkilileri, konuyla ilgili olarak “Evergreen Line’ın dünya üzerindeki büyümesine paralel olarak, Türk limanlarına yönelik yeni servis ağları ve yatırımlarımızla müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye devam mevcut ekibimizin hedefi olmaya devam edecek” açıklamasını yaptı.

1.5 milyon TEU’yu aşkın gemi taşıma kapasitesi sahip olan Evergreen, dünyanın 6. büyük armatörlük şirketi. Evergreen’in 200’ün üzerinde gemisi bulunuyor.

Evergreen, geçen yıl Mart ayında Süveyş Kanalı’nda yaptığı kaza ile dünya gündemine oturmuştu. Ever Given isimli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi sonucu 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı. Geminin kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmasıyla kanalın iki yakasında uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol, LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) ve pek çok ürün sevkiyatında aksamalar yaşanmıştı.

6 gün süren çalışmaların ardından 29 Mart’ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın, deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı. (Deniz Haber)

 

5.06.2022 BM: Okyanuslar, 2021’de En Sıcak Ve En Asidik Seviyelere Ulaştı

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), dünyadaki okyanusların geçen yıl rekor düzeyde en sıcak ve en asidik seviyeye ulaştığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan yeni araştırmada, dünyadaki okyanusların kayıtların tutulmaya başlandığı günden bu yana en sıcak ve en asidik seviyelere ulaştığı açıklandı.

Dünya Meteoroloji Örgütü yaptığı açıklamada, geçen yıl kaydedilen en asidik seviyelerin, insan kaynaklı sera gazı emisyonlarından kaynaklanan iklim değişikliğinin önemli bir sonucuna işaret ettiğini söyledi.

Çalışmanın bulgularında, iklim değişikliğinin dört temel ölçütü olan sera gazı konsantrasyonları, deniz seviyesinin yükselmesi, okyanus sıcaklıkları ve okyanus asitlenmesinin 2021'de rekor seviyelere ulaştığı vurgulandı.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas yaptığı açıklamada, "İklimimiz gözlerimizin önünde değişiyor" derken, "İnsan kaynaklı sera gazları tarafından hapsedilen ısı, gelecek nesiller için gezegeni ısıtacak" ifadelerini kullandı.

Okyanuslar, artan sera gazı emisyonları ve sıcaklıklardan sert bir şekilde etkilendi.

Rapora göre, okyanuskların çoğu geçen yıl bir noktada en az bir "güçlü" deniz ısı dalgası yaşadı. Bu tür aşırı sıcaklıklar, mercan resifleri ve deniz çayırları gibi kritik deniz ekosistemlerini zor durumda bırakırken, yosun ormanlarının çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.

Hızlı okyanus ısınması ayrıca küresel balık popülasyonlarında bir düşüşü tetiklerken, WMO okyanuslardaki pH seviyelerinin tarihin en düşük noktasına ulaştığını doğruladı.

WMO, ayrıca deniz seviyelerinin de son on yılda her yıl ortalama 4,5 mm yükselmesinin ardından geçen yıl rekor seviyelere ulaştığını bildirdi.

Genel Sekreter Petteri Taalas, "Atmosferden karbonu uzaklaştırmak için araçlar icat edilmedikçe asitleşme yüzlerce yıl devam edecek" diye konuştu. (Deniz Haber)

 

4.06.2022 Havila Castor Gemisi, İlk Sıfır Emisyonlu Seyrini Yaptı

 

Havila Kystruten'in gemisi Havila Castor, Geirangerfjord fiyortlarında ilk sıfır emisyonlu seyrini yaptı.

Tersan Tersanesi, Norveçli Havila Kysrruten için inşa ettiği 4 adet yolcu gemisinden ikincisi olan Havila Castor’u geçtiğimiz aylarda teslim etmişti.

Havila Castor, dünyanın en büyük batarya kapasiteli gemisi olma özelliğini taşıyor. LNG ve batarya ile yüksek enerji verimliliği sağlayan ve düşük emisyon gereksinimlerine uygun bir gemi olarak inşa edildi. 6500 kWs batarya kapasitesine sahip. Havila Castor, yenilikçi güç üretim sistemi ve enerji tasarruflu gövde tasarımı sayesinde sıfır emisyonla dört saat kesintisiz seyir gerçekleştirebiliyor.

Gemi, rıhtımda hidroelektrik gücü ile şarj ediliyor. 122.7 metre uzunluğundaki 22 metre genişliğindeki gemi, DNV + 1A1 – Passenger Ship, Comfort C(2)-V(2), Naut AW, BIS, Gas Fuelled, Battery Power, Clean Design ve E0 klaslarına sahip.

PARLEMENTO EMİSYON KARARI ALMIŞTI

2018’de Norveç Parlamentosu, yolcu gemilerinin ve feribotların Norveç dünya mirası fiyortlarında teknik olarak mümkün olan en kısa sürede ve en geç 2026’dan önce emisyonsuz olarak seyretmesi gerektiğine karar verdi. Havila Castor, Geirangerfjord’da emisyonsuz ilk seferini gerçekleştirdi ve yalnızca 3 saat pille çalışan tahrik kullandı. (Deniz Haber)

 

3.06.2022 Türkiye’de İnşa Edilen En Büyük Mega Yat Victorious, Uluslararası Ödül Aldı

Türkiye’de bugüne kadar inşa edilmiş en büyük mega yat unvanına sahip M/Y Victorious, alanında dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan The International Yatch & Aviation Awards’ta ‘En İyi Motor Yat’ ödülünü aldı.

AKYACHT tarafından Kocaeli’nde üretilen ve Türkiye’de şu ana kadar üretilmiş en büyük mega yat olma özelliği taşıyan 85 metre uzunluğundaki M/Y Victorious, yat ve havacılık alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan The International Yatch & Aviation Awards’tan büyük ödülle döndü.

Bu yıl 12. kez düzenlenen ödül töreni Cipriani Belmond Hotel Venedik’te gerçekleştirildi. Sektör profesyonellerinin yanı sıra sektörün en bilinen yayınlarından Luxe okurlarının da katıldığı oylamalar sonucunda M/Y Victorious, 80 metre ve üzerinde mega yatlar kategorisinde ‘En İyi Motor Yat’ ödülüne layık görüldü.

Gelişmiş bir explorer yat ile konforlu bir süper yat konseptinin benzersiz bir birleşimi olarak hayat bulan M/Y Victorious, 85 metre uzunluğa ve 14.2 metrelik genişliğe sahip. En yüksek üretim ve konfor standartlarının kullanıldığı M/Y Victorious’un içerisinde 200 metrekarelik beach club, wellness center, yüzme havuzu, fitness center, masaj, hamam, sauna, kuaför salonu, çocuk oyun alanı, sinema salonu, 3 seyir terası, lounge, cigar club, şömine, asansör ve helikopter pisti bulunuyor. 1.316 metrekarelik misafir alanına sahip yatta, kısa yolculuklar ve karaya ulaşım için 13 metrelik bir limo katamaran, 12 metrelik bir spor tekne ve 9 metrelik Rib bulunuyor.

Dünya yatçılık sektöründe M/Y Victorious ile adından söz ettiren AKYACHT, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen, yatçılık dünyasının en önemli ödül töreni olan World Superyacht Awards organizasyonunda ise, ana sponsorluğu üstlenmiş ve global arenada tüm dikkatleri üzerinde topladı. (Deniz Haber)

 

2.06.2022 Marmara’da 15 Plajın Mavi Bayrağı İptal Edildi

Atık kirliliği, müsilaj gibi çevre felaketleri nedeniyle Marmara Denizi’nde mavi bayraklı plaj kalmadı. Marmara’da 15 plajın mavi bayrağı iptal edildi. Denize 515 km sahili olan İstanbul’da da sadece Şile kıyısında iki mavi bayraklı plaj kaldı.

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE), özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde çok önemsenen Mavi Bayrak Programı’nda bu unvanı almaya kazanan kuruluşları açıkladı.

Milliyet'ten Gökhan Karaka'ın haberine göre, kural ve standartları belirleyen FEE verilerine göre Türkiye hâlâ dünyanın en çok mavi bayraklı kıyıya sahip 3’üncü ülkesi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Türkiye’de 531 plaj, 24 marina, 5 bireysel yat ve 15 turizm teknesinin mavi bayrak almaya hak kazandığını duyurdu.

Türkiye, mavi bayraklı plaj sayısıyla İspanya ve Yunanistan’ın ardından gelirken, İtalya ve Fransa’yı solladı. Ancak son veriler 2021 yazını müsilaj mücadelesiyle geçiren tek iç deniz olan Marmara Denizi’nin nasıl bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Marmara Denizi’nde hiç mavi bayraklı plaj kalmadı. Mavi bayraklı 229 plajıyla ilk sırayı Antalya aldı.

İSTANBUL'DA SADECE 2 PLAJ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Marmara Denizi’ndeki 15 mavi bayraklı plajın iptal edildiğini, 2 denize 515 km sahili bulunan İstanbul’da ise sadece Şile kıyısında iki mavi bayraklı plaj kaldığını söyledi.

TURİSTLER İÇİN ÖNEMLİ

Sezonda 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılması, plajı kullananların güvenliği için cankurtaran bulunulması, sahillerde su sporları ile yüzme alanı ayrılarak, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlayan mavi bayrak unvanını plajların alabilmesi için 33 kriteri hayata geçirilmesi gerekiyor. Mavi bayrak almak kadar alınan unvanın korunması da büyük önem taşıyor.

TÜRÇEV Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, uluslararası ödül sistemi mavi bayrağın Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanlar tarafından çok önemsendiğini ve sadece başvuru yapılanların değerlendirmeye alındığını söyledi. Geçen yıl 519 mavi bayraklı plajın olduğu belirten Cebbari, bayrak dağılımlarının Batı Akdeniz ve Ege kıyılarında yoğunlaşmasını dikkat çekici bulduğunu belirtti. Mavi bayrak koşullarının tüm kıyılarımızda sağlanmasının önemine değinen Cebbari, bu unvanın uluslararası bir ödül sistemi olarak Avrupa’dan gelen turistler için önemli olduğunu kaydetti.

ÇEVRE FELAKETİ

İstanbul’un Şile ilçesindeki 2 mavi bayrak plajı kalması ve Marmara Denizi’nin bu unvanı yitirmesi ise dikkat çekiyor. Çanakkale’nin boğaz içinde ve Ege kıyısında 12 plajı olduğu belirlenirken, Marmara Denizi’nin unvanını kaybetmesi 2021 yazında yaşanan çevre felaketi müsilaja bağlandı. TÜRÇEV, tamamen gönüllü başvurularla yapılan değerlendirmeler sonucu mavi bayrak ödüllerinin verildiğini belirtirken müsilaj öncesinde mavi bayrak sahibi olan Balıkesir-Erdek’te 7, Tekirdağ-Şarköy’de 6, Kocaeli- Karamürsel ve Çanakkale Karabiga’da birer plajın 2022’de bu unvanı elde edemediği kaydedildi.

VAN’DA BİLE OLMASI SEVİNDİRİCİ

Mavi bayrak, plajlar için 15 günde bir deniz suyu analizleri, atık su arıtma tesisleri, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirmesi gibi 33 şart barındırıyor. En çok mavi bayrak Ege Denizi kıyısındayken, 229 plaj ile Antalya lider. Muğla ise 111 mavi plaja sahip. Samsun, Kocaeli, Bartın, Düzce, Ordu, Kırklareli Sakarya ve İstanbul’un kıyısındaki Karadeniz’de ise 33 unvanlı plaj var. Van Gölü kıyısında da mavi bayraklı bir plaj bulunuyor. (Deniz Haber)

 

2.96.2022 HADO, Beyrut ve Hayfa'ya da Sefer Düzenleyecek

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Deniz Otobüsleri (HADO) olarak Beyrut ve Hayfa limanlarına da sefer düzenlemek için görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Akdeniz Tüccar ve Sanayici İş İnsanları Derneği ziyaretinde açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HADO feribotlarının sefer saatlerinin değiştiğini belirtti.

Savaş, “Yöneticilerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda gidiş ve geliş sefer saatlerini gece 24.00'e çektik. Buradaki denizin gece saatlerinde daha durgun olması, yolcularımızın daha rahat uyuyabilmesi ve gündüz saatlerini daha iyi değerlendirebilecek olmalarıdır” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile iş birliği halinde olduklarını vurgulayan Savaş, “Önümüzdeki günlerde Ro-Ro seferleri ve deniz uçağı gibi konularda görüşmeler yapacağız. Beyrut ve Hayfa limanlarına da sefer düzenlemek için çalışmalar yapıyoruz. HADO’ya sadece yolcu ve yük taşımacılığı olarak bakmıyoruz. Aynı zamanda şanlı bayrağımızın Akdeniz’de dalgalandırıyoruz. Eğer Türkiye olarak Doğu Akdeniz’de hak iddia ediyorsak bunda Hatay’ın büyük payı vardır. Hatay Türkiye’nin en uçtaki kalesidir” diye konuştu. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?