Uluslararası Doğu Akdeniz Yat Rallisi

yat

Projeyi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

10 Mayıs 2001-31 Mayıs 2009 tarihleri arasında yürütülen proje ile Mersin’in uluslararası düzeyde yabancı yat sahiplerine tanıtımı, Mersin ve çevresinde yatçılığın sevdirilmesi ve deniz turizmi kültürünün geliştirilmesi ve nihai olarak Akdeniz’de yat turizminin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

 

Proje kapsamında, Uluslararası Doğu Akdeniz Yat Rallisi’nin bir ayağının Mersin olmasına yönelik çalışmalar yapılmış, Çamlıbel Balıkçı Barınağı en az 150 yatın barınabilmesine elverişli hale getirilmiş, parmak iskelelerinin elektrik ve su tesisatları yatlara uygun hale getirilmiş ve her yıl düzenlenen ralli süresince Mersin’de kalan yatçılara kent tarihinin ve kültürünün tanıtılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

 

Her yıl mayıs ayında gerçekleşen Uluslararası Doğu Akdeniz Yat Rallisi’ne proje süresince iştirak eden toplam 1280 yabancı bayraklı yatın Mersin’i ziyaret etmesi sağlanmıştır.

 

Söz konusu proje kapsamında yürütülen çalışmalar, yatçıların 2011 yılında hizmete açılan 500 yat kapasiteli Mersin Marina’ya gelmesine yönelik zemin hazırlamış, bölge iş insanlarının yat sahibi olmalarına ve yatlarını Mersin Marina’ya bağlamalarına olanak sağlamıştır. Böylelikle Mersin’in denizci kent olması yönünde önemli adımlar atılmıştır.

Neredeyiz?