Milli Sporcu Miray Ulaş’tan Tarihi Başarı

Milli Sporcu Miray Ulaş’tan Tarihi Başarı
15.10.2021

Haberi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Paralimpik milli sporcu Miray Ulaş, İtalya’da düzenlenen Para Yelken Dünya Şampiyonası’ndan bronz madalya ile döndü.

 

Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından da desteklenen genç sporcu Miray Ulaş, İtalya’nın Palermo kentinde düzenlenen Para Yelken Dünya Şampiyonası’nda Hansa 303 Kadınlar sınıfında üçüncü oldu.

 

Ulaş’ın bu başarısı, paralimpik seviyede Türkiye’nin hem kadınlar sınıfında hem de genel klasmanda ilk madalyası olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. 

 

Milli Sporcu Miray Ulaş’tan Tarihi Başarı

 

Profesyonel olarak yelken, triatlon ve yüzme sporlarıyla ilgilenen ve bugüne kadar onlarca başarıya imza atan Ulaş, 16-21 Eylül 2021 tarihlerinde Mersin’de düzenlenen Para Yelken Türkiye Şampiyonası’nda birinci olmuş ve Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmıştı. Ulaş 5-6 Ekim 2021 tarihlerinde de Alanya’da gerçekleştirilen Paratriatlon Dünya Kupası’nda da 4. olmuştu.

Ulaş’tan MDTO’ya Teşekkür Ziyareti

Genç sporcu Miray Ulaş, İtalya’da kazandığı başarıyı paylaşmak üzere, Mersin Deniz Ticaret Odası’nı ziyaret etti.  Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Atahan Çukurova ve Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk ile görüşen Ulaş, kendisine destekleri için Oda Yönetimine teşekkürlerini iletti.

“Hem kendi adımıza hem de kentimiz ve ülkemiz adına mutlu ve gururluyuz”

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Ulaş’ın tarihi bir başarıya imza attığını belirterek hem kendi adlarına hem hem Mersin hem de de ülkemiz adına mutlu ve gururlu olduklarını kaydetti. Lokmanoğlu “Miray genç yaşına rağmen müsabakalarda çok başarılı sonuçlar alıyor. Gelecekte çok daha iyi sonuçlar alacağına, dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu ülkemize getirteceğine inancım tam. Yolu açık olsun. Çalışkanlığı ve azmi için başta kendisine ve onu destekleyen ailesine ve antrenörlerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

 

Milli Sporcu Miray Ulaş’tan Tarihi Başarı

 

“Miray, engel tanımamanın ne demek olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi”

Genel Sekreter Kpt. Mesut Öztürk ise Ulaş’ın başarıları ile gurur duyduklarını belirterek “İtalya’da 70 kişinin arasından sıyrılarak kürsüde bayrağımızı dalgalandıran genç sporcumuzla gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz. Miray’ın başarısı aynı zamanda Türkiye için de bir ilk, ülkemizin paralimpik yelken sınıfında kazandığı ilk madalya. Miray, hırs, azim ve engel tanımamanın ne demek olduğunu hepimize, tüm dünyaya bir kez daha gösterdi.  Kendisini gönülden kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

İtalya deneyimlerini ve duygularını paylaşan Miray Ulaş ise, şampiyonada madalya sahibi olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirterek “Umarım ileride dünya şampiyonluğu mutluluğunu da yaşarız” dedi.

 

Dünya Şampiyonası’nın ilk gününde meteorolojinin fırtına uyarısı verdiğini belirten Ulaş, “Parkur kurulmuştu. Yarışa beş dakika kala birden hava bastı, rüzgar 20 knot’ın üstüne çıktı. Bizim Hansa sınıfı teknelerimiz hava yükseldikçe kontrolü daha zor olan tekneler. Yağmurdan sisten 50 metre ötemizi göremez durumdaydık.  Thunder storm alarmı verildi. Hepimize karaya dönün dediler. Botlar bizi çekmeye başladı.  Dolayısıyla o gün yarış başlatılamadı” diye konuştu.

 

Şampiyonanın 5 gün sürdüğü ve 5 gün süresince ne kadar yapılabilirse o kadar yarış yapılıp, kazananın puanlama usulüyle belirlendiği bilgisini veren Ulaş, “Genellikle günde 2 yarış hedefi koyulur ancak hava şartları nedeniyle her gün iki yarış yapılamayabiliyor. Gerçekleşen yarışlarda elde ettiğimiz puanlar üzerinden değerlendirme yapılıyor” dedi.

 

Dünya Şampiyonası’nın 2. yarışında yekesinin dümen palasına bağlantı sağlayan ipin koptuğunu söyleyen Ulaş, “Bunu arabanın direksiyonunun kopması gibi düşünebilirsiniz.İp kopunca teknenin kontrolünü kaybettim. Dolayısıyla finish’i alamadım, o yarışta kötü puan olmasam, ikincilik ya da birincilik gibi çok daha iyi sonuçlar alabilirdim. Talihsizlik oldu” ifadelerini kullandı.

 

Milli Sporcu Miray Ulaş’tan Tarihi Başarı

 

“Hedef, Avrupa ve dünya şampiyonlukları ile 2024 Paris Olimpik Paralimpik Oyunları”

Bu sezonun tamamlandığını ve aralıkta yeni dönemin başlayacağını bildiren Miray Ulaş, şu an bir sakatlık yaşadığını ve tedavi sürecinde olduğunu, tedavisinin ardından yeni sezona çok sıkı hazırlanacağını, seneye gerçekleştirilecek Türkiye şampiyonluk yarışlarının yanı sıra Avrupa ve dünya şampiyonluk müsabakaları ile 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek, altın madalya hedeflediğini kaydetti.

Neredeyiz?