Karaduvar Mesleki ve Sosyal Gelişim Merkezi Projesi

w

Projeyi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

7 Temmuz 2009 ve 7 Nisan 2010 tarihleri arasında yürütülen projede 18-45 yaş arası eğitim imkanı, mesleği ve geliri bulunmayan 50 kadın, 14-24 yaş arası madde bağımlısı veya potansiyel bağımlılık riski olan 50 gençten oluşan dezavantajlı gruplara sosyal, kültürel ve mesleki eğitimler vererek, kentimizin ekonomik ve sosyo-kültürel ortamının iyileştirilmesine katkıda bulunmak ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır.

 

Devlet Planlama Teşkilatı koordinasyonunda Çukurova Kalkınma Ajansı hibesi ile gerçekleştirilen projede, Karaduvar Mesleki ve Sosyal Gelişim Merkezi kurulmuş, tiyatro ve balık ağı örme eğitimlerini kapsayan mesleki ve sosyal gelişim kazandırma kursları düzenlenmiştir. Proje kapsamında tiyatro eğitimi için 3, balık ağı örücülüğü için 2 eğitmen, Karaduvar Mesleki ve Sosyal Gelişim Merkezi’nde görev almış ve söz konusu gruplara toplam 180 saat eğitim verilmiştir. Eğitimlerin bitiminde proje faydalanıcılarına sertifikaları törenle verilmiştir.

 

Karaduvar Mahallesi’nde yaşayan 18-45 yaş arası, çoğunlukla balıkçı eşlerinden seçilen, 50 işsiz kadının balık ağı örmeyi öğrenerek aile ekonomilerine katkı sağlamaları hedeflenmiştir. Madde bağımlısı veya potansiyel bağımlılık riski taşıyan dezavantajlı gençler ise rehberlik, danışmanlık hizmetleri, sosyal-kültürel aktiviteler ve psikolojik desteklemeler ile aldıkları tiyatro eğitimlerinin ardından “Ah Şu Gençler” isimli müzikali sahnelemiştir.

Neredeyiz?