Ekmeğini Denizden Kazan Projesi

sodes

Projeyi Paylaşın:

ShareShareShareShareShare

Mersin Valiliği’nin 2011 Yılı SODES Programı kapsamında yürütülen projede; Mersin’de ikamet eden, 18-25 yaş arası düşük ücretle/kayıt dışı çalışan 15 genç ile vasıfsız 10 gencin ere Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde oluşturulan atölyede 10 ay süresince ahşap tekne yapımı eğitimi almaları sağlanmış, bu sayede söz konusu 25 genci sektörde faaliyet gösteren firmaların ara eleman sıkıntısını giderebilecek düzeye getirmek ve sektöre nitelikli bireyler kazandırarak sektörün gelişimine yardımcı olmak amaçlanmıştır.

 

24 Kasım 2011 -24 Ocak 2013 tarihleri arasında yürütülen proje kapsamında, Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde oluşturulan atölyede 25 kursiyere toplam 160 saatlik teorik ve toplam 800 saatlik pratik eğitim verilmiştir.

Ahşap tekne üretimi kursunun imalat eğitimi aşamasında "MDTO Eğitim" isimli 9.80 metre boyunda ve 3 metre genişliğinde, motor yat tipi ahşap eğitim teknesinin inşası tamamlanmıştır. Söz konusu tekne öğrencilerinin eğitimlerinde kullanılmak üzere Mersin Deniz Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne tahsis edilmiştir.

 

Projede, düzenlenen eğitimlerin yanı sıra, kursiyerlerin genel kültürünü arttırmak, vizyonlarını geliştirmek ve bilinç düzeylerini yükseltmek maksadıyla bölgemizde mesleki bir gezi programı düzenlenmiş, bu kapsamda Erdoğan Mobilya Tekne Üretim Merkezi, Mersin Deniz Müzesi ve Mersin Marina ziyaret edilmiş ve tekne üretimi konusundaki iyi örnekler yerinde incelenmiştir.

 

Proje kapsamında ayrıca Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde, kursiyerle ile Mersin Deniz Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla "Dünya'da ve Türkiye'de Denizcilik" konulu konferans düzenlenmiştir.

 

Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde Ahşap Tekne Üretimi Bölümü açılarak, eğitimlerin sürdürülebilirliği sağlanmıştır.

Neredeyiz?