28 Ekim - 02 Kasım 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

2.11.2021 İyidere Lojistik Liman Projesi'nin İnşasına Başlandı

Rize’de Karadeniz’e dolguyla kazanılacak alanda inşa edilecek İyidere Lojistik Liman Projesi'nin inşasına başlandı. 2023'te tamamlanması hedeflenen projeyle bölge ticaretine yılda 200 milyon dolar, yan istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlanacak.

Kentte havalimanının ardından denize dolgu ikinci büyük proje olan İyidere Lojistik Liman Projesi için harekete geçildi. İyidere ilçesinde Karadeniz’e dolguyla kazanılacak alanda inşa edilecek projenin inşası başladı.

İkizdere’deki Cevizlik taş ocağından kamyonlarla nakledilen taşlar, dolgu için denize dökülüyor. Yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin ton konteyner taşımacılığıyla bölge ticaretine yılda 200 milyon dolar, yan istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlanacak proje, 2023 yılında tamamlanacak. (Deniz Haber)

 

1.11.2021 Silifke’de Su Alan Gezi Teknesi Battı

Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık Mahallesi açıklarında gezi teknesi su alarak battı. Teknede bulunan 2 kişi ise balıkçılar tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Şahin D. ve Emine Y., Mersin’in Erdemli ilçesindeki balıkçı barınağından 25 metre uzunluğundaki 10 kişilik gezi teknesini Alanya’da satmak üzere yola çıktı. Tekne Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi Tisan bölgesi Köpektaşı mevkiinde makine dairesinin su alması ile batmaya başladı. Bölgede teknesi ile balık avlayan Ahmet Galip İnce, durumu fark ederek Şahin D. ve Emine Y.’nin bulunduğu gezi teknesine yanaştı.

Ahmet Galip İnce iki kişiyi teknesine aldıktan bir dakika sonra gezi teknesi battı. Teknenin batma anı cep telefonu kamerası ile saniye saniye görüntülenirken Ahmet Galip İnce daha sonra Sahil Güvenlik ekiplerini arayarak durumu bildirdi. Olay yerine gelen Sahil Güvenlik ekipleri Şahin D. ve Emine Y.’yi alarak ifadelerini almak üzere Sahil Güvenlik Merkezi'ne götürdü. Şahin D. ve Emine Y.’nin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Tisan mevkiinde balık avlarken teknenin su alarak yan yatmaya başladığını gördüğünü belirten balıkçı Ahmet Galip İnce, “Sabah saat 6 sularında Yeşilovacık Limanı'ndan çıktım. 06.30 civarında Köpek Taşı mevkiine geldim. Burada bir tane yat gördüm. Yaklaştığımda yatın batmakta olduğunu fark ettim. Tam yol üzeri yanaştığımda yatın üzerinde 25-30 yaşlarında bir bayan ve bir erkek olduğunu fark ettim. Teknenin küpeşte hizasına su gelmişti. Batmak üzereydi. Bayanın kendi tekneme binmesini istedim. Tekne batıyor diye uyardım. Kendileri de bizi çekerek götür dediler. Bende imkanı olmadığını, teknenin batmak üzere olduğunu söyledim. Tekneyi çekmeye kalksam beni de batırırdı. Yaklaşık 50-60 metre derinlikte bulunuyorduk. Israr ederek bayanı tekneme aldım. Erkek yatta idi. Ona da abi teknen batmak üzere diyerek tekneme gelmesini ısrar ettim. Biran önce benim tekneme binmesini söyledim. Arkadaşı da tekneye aldım. Bir dakika sonra 10 metre uzaklaşmadan yat battı. Daha sonra Sahil Güvenliği arayarak bilgi verdim. Kısa sürede Sahil Güvenlik geldi. Tekneme aldığım arkadaşları Sahil Güvenlik ekiplerine teslim ettim” dedi. (Deniz Haber)

 

 

31.10.2021 Maersk, Enerji Krizi Konusunda Müşterilerini Uyardı

Dünyanın en büyük konteyner şirketi olan Maersk, Çin'de devam eden enerji aksaklıklarından kaynaklanan tedarik zinciri riskleri konusunda müşterileri uyardı.

Son bir aydır Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaşanan aşırı enerji krizini düzenli olarak rapor ediliyor, bu da nakliyenin hemen hemen her segmentini etkiledi.

Elektrik kıtlığı; yüksek kömür fiyatları, öngörülemeyen hava koşulları ve enerji ve emisyon hedeflerini karşılama zorlukları da dahil olmak üzere faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanıyor.

Maersk şirketinin yaptığı açıklamada, "Kömür fiyatları son bir yılda iki kattan fazla artarak elektrik maliyetlerinin artmasına neden oldu. Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu'na göre, elektrik fiyatları mevcut seviyelerden %20 daha yüksek veya hükümet tarafından önceden onaylanmış kıyaslama fiyatlarına yükselebilir. Buna ek olarak, yeni reformlar, endüstriyel ve ticari kullanıcıların büyük tüketiciler için maliyetleri yapay olarak düşük tutan mevcut güç satın alma planı yerine piyasa fiyatlarından elektrik satın almak zorunda kalmalarını gerektirebilir. Bu, üretim maliyetinin artmasına neden olabilir." ifadelerine yer verildi.

Maersk, Çin'in genel elektrik ihtiyacının arttığı kış mevsimine girerken, kömür ve güç kaynağı krizinin devam edeceğinin beklendiğine işaret etti. (Deniz Haber)

30.10.2021 Lojistik Koordinasyon Kurulu Kuruldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, lojistikle ilgili faaliyet gösteren kuruluşların koordinasyonunu sağlayacak Lojistik Koordinasyon Kurulu’nun kurulduğunu açıkladı.

Lojistikle ilgili faaliyet gösteren kuruluşların koordinasyonunu sağlayacak Lojistik Koordinasyon Kurulu kuruldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Ulaştırma ve Lojistik Master Plan‘ı odağında stratejilerin belirleneceği, lojistik atılımları hayata geçireceğimiz, lojistikle ilgili faaliyet gösteren kuruluşların koordinasyonunu sağlayacak Lojistik Koordinasyon Kurulu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde kuruldu." (Deniz Haber)

30.10.2021 Jeff Bezos'un Lüks Yatı Flying Fox, Yalıkavak'a Demir Attı

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un (57) 136 metre uzunluğundaki 'Flying Fox' isimli yatı, Bodrum Yalıkavak'a demir attı.

Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un 136 metre uzunluğundaki lüks yatı Flying Fox, Yalıkavak'a demir attı.

Geçen günlerde Gökova Körfezi açıklarında 'Flying Fox' isimli lüks yatıyla Muğla kıyılarını gezen Bezos, yeniden Bodrum'a geldi. Ultra lüks yatta bulunan pistteki 1 helikopter ise dikkati çekti.

2019 yılında Almanya'da üretilen mega yat içerisinde, 12 metrelik yüzme havuzu, 22 kişilik misafir kapasitesinin yanı sıra 54 kişilik mürettebat, 36 konaklama kabini, 2 helikopter pisti yer alıyor. (Deniz Haber)

30.10.2021 Cem Gürdeniz, ‘Mavi Vatan’ İçin Vakıf Kurdu

Mavi Vatan kavramının teorisini yazan Emekli Amiral Cem Gürdeniz ve arkadaşları, deniz yetki alanları hakkında kamuoyu bilincinin gelişmesine katkı sağlamak için vakıf kurdu. Heybeliada'daki bir ev bu amaçla vakfedildi.

Deniz yetki alanları hakkında kamuoyu bilincinin gelişmesi ve halkın denizcileşmesine katkı sağlamak üzere Hamit Naci Vakfı kuruldu.

Adalar Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından onaylanan kararda vakfın amacı şu ifadelerle açıklandı:

“Anavatanımızın denizdeki uzantısı olan Karadeniz, Ege ve Akdeniz’deki deniz yetki alanlarımız hakkında kamuoyu bilincinin gelişmesine; Türk ulusunun halkı ve devleti ile denizcileşmesine her türlü katkıyı sağlamak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmektir.”

Hamit Naci Vakfı Yönetim Kurulu’nda Işık Aylan, Edhem Dirvana, Fatih Goca, Adil Tuğcu ve Ramazan Cem Gürdeniz yer aldı.

Vakfın mal varlığı olarak Heybeliada Lozan Zaferi Caddesi üzerinde bulunan bir ev kaydedildi.

CEM GÜRDENİZ MAVİ VATAN KAVRAMININ TEORİSYENİ

12 Şubat 2011’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün Balyoz kumpasıyla tutuklandı ve 3.5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktı ve örgütle mücadeleden vazgeçmedi, isim babası olduğu Mavi Vatan kavramının teorisini yazdı. 10 yıl sonra, 5 Nisan 2021’de bu kez de Montrö ve sarıklı amiral konusunda 104 amiralin basın açıklamasında imzası olduğu için gözaltına alındı. 8. günün sonunda adli kontrolle serbest bırakılan 14 amiralden biri oldu. Gürdeniz’e yurt dışına çıkış yasağı konuldu. (Deniz Haber)

29.20.2021 Filyos Limanı'na 165 Güvenlik Görevlisi Alınacak

Batı Karadeniz Bölgesinin en önemli limanlarından olan Filyos Liman bölgesine sınavla özel güvenlik alımı yapılacak. Alım yapılacak kişi sayısı ise 150 erkek, 15 kadın aday özel güvenlik görevlisi olarak görevlendirilecek. Başvurular ise 5-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli limanlarından olan Filyos Liman bölgesine sınavla özel güvenlik alımı yapılacak. Alım yapılacak kişi sayısı ise 150 erkek, 15 kadın aday özel güvenlik görevlisi olarak görevlendirilecek. Başvurular ise 5-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından Zonguldak İlinde bulunan Filyos limanı ile stratejik öneme sahip yeni kurulmakta olan kritik tesis ve tesisler topluluğu için 150 erkek ile 15 kadın aday Özel Güvenlik Görevlisi olarak görevlendirilecek.

Sınavla alınacak olan Özel Güvenlik Görevlileri için 3 ayrı değerlendirilme yapılacak. Adaylar yazılı sınav, fiziki yeterlilik ve mülakat olmak üzere 3 değerlendirilmeye tutulacak. Yazılı sınav Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Müdürlüğü, fiziki yeterlilik ve mülakat ise OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri koordinesinde gerçekleştirilecek.

Yazılı sınav sonucu puan sıralamasında yukarıda belirtilen personeli sayısının 3 katı kadar (450 erkek, 45 kadın) aday başarılı sayılacak, fiziki yeterlilik ve mülakata çağrılacak. Bu sıralamaya giremeyen adaylar elenecek. Eşit puan almış adaylar yıl, ay, gün bakımından yaşı daha küçük olana öncelik verilecek.

Başvuru şartları ise 01.01.1982 tarihinden sonra doğmuş olmak. Geçerlilik süresi dolmamış silahlı özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olmak. En az lise mezunu olmak. Tercihen erkek adaylar için askerlik ile ilişiği bulunmamak. Tercihen erkek adaylar için en az 1.75 ve üzeri, kadın adaylar için en en az 1.65 ve üzeri boyda olmak. Özel güvenlik sağlık mevzuatında belirtilen sağlık problemleri olmamak. İyi iletişim kurabilmek ve diksiyonu düzgün olmak. Takım çalışmasına yakın olmak. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve ilgili mevzuata hakim olmak. Vardiyalı çalışabilecek durumda olmak şartlarını taşıyan adaylar sınav için başvuru yapabilecek.

Sınavın adı ise Zonguldak Filyos Limanı Özel Güvenlik Görevlisi Seçme Sınavı, Başvuru Tarihleri: 5-12 Kasım 2021, Sınav Merkezi: Ankara, İstanbul, Zonguldak. Sınav Tarihi: 28 Kasım 2021 Pazar günü saat 10:00.

Sınav giriş belgesini almak için adaylar 23 Kasım 2021 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak olan fotoğraflı girişi sınav giriş belgesinin renkli çıktısını aldıktan sonra kendilerine yakın il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine sınva giriş belgelerini onaylatacak. (Deniz Haber)

 

29.10.2021 Türkiye, Doğu Akdeniz’de Ana Konteyner Limanı İnşa Etmeye Hazırlanıyor

Türkiye, önümüzdeki yıl Doğu Akdeniz bölgesinde, Orta Doğu ve Orta Asya coğrafyasında çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir Ana Konteyner Limanı inşa etmeye hazırlanıyor. Türkiye önderliğinde düşünülen transit yük odaklı proje, Deniz İpek Yolu bakımından stratejik önem taşıyacak.

Dünyanın ve bölgesinin stratejik transit ülkesi olmayı hedefleyen Türkiye, bu kapsamda bir yandan kara yolu ve demir yolu yatırımlarına hız verirken, şimdi de denizlerde atacağı adımla ticarette Deniz İpek Yolu olarak anılacak bir koridora imza atacak.

Türkiye’nin küresel ticarette etkinliğini artırmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Programı’nda, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde Orta Doğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı Ana Konteyner Limanı Projesi’ne yer verildi.

ETÜT-PROJE 2022’DE TAMAM

Programda yer alan bilgilere göre; Ulaştırma ve Altyapı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıkları tarafından yürütülecek proje kapsamında, 2022 yılında Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacak. Çin’in 68 ülkeyi kapsayan uluslararası altyapı programı Kuşak ve Yol Projesi bünyesindeki Orta Koridor’un, Türkiye önderliğinde etkin ve cazip hale getirilmesini sağlamak için düşünülen transit yük odaklı Ana Konteyner Limanı Projesi, Deniz İpek Yolu bakımından stratejik önem taşıyacak.

DENİZDE KAVŞAK NOKTASI

Dünya genelinde yıllık 20 trilyon doların üzerinde olan ticaret hacminin yüzde 80’ini deniz yolu ile gerçekleşirken, ortaya çıkan 12 milyar tonluk yük hacminde en önemli kavşak noktasını ise Doğu Akdeniz bölgesi oluşturuyor. Üç kıtaya bakan yüzüyle, Doğu Akdeniz limanları, transit süreyi kısaltması bakımından büyük avantaj sunacak.

Çin’den Batı Afrika kıyılarına, Süveyş Kanalı veya Ümit Burnu güzergahından 35 günlük transit sürelerde ulaşılırken, Mersin yahut İskenderun aktarmalı demir yolu ve deniz yolu entegrasyonu ile bu sürenin yarıya indirilmesi mümkün olacak.

Konteyner bazlı lojistik sektörünün, 2024 yılına kadar her yıl yüzde 3,5 büyümesi ve 951 milyon TEU/yıl miktarına ulaşılması bekleniyor. (Deniz Haber)

28.10.2021 Zim Kingston İsimli Gemiden 109 Adet Konteyner Denize Düştü

Kanada açıklarında alev alan Zim Kingston isimli gemiden ikisi tehlikeli madde içeren 109 adet konteynerin denize düştüğü belirtildi.

Kanada’nın British Columbia eyaleti açıklarındaki Malta bandıralı Zim Kingston adlı konteyner gemisinde yangın çıkmış, Kanada Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, gemideki 16 mürettebatın tahliye edildiği ve kaptanda dahil olmak üzere 5 mürettebatın yangınla mücadele için gemide kaldığı aktarılmıştı.

Diğer yandan sert hava koşulları nedeniyle gemiden denize 100'den fazla konteyner düştüğü belirtildi. Her iki ülkenin Sahil Güvenlikleri, bölgedeki gemilere yüzen konteynerler nedeniyle uyarılarda bulundu.

Kanada Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, 109 adet konteynerın kayıp olarak belirlendiği açıklandı. Denize düşen konteynerler arasında 2 adet tehlikeli madde içeren konteyner olduğu kaydedildi. Diğer yandan birkaç konteynerin Vancouver Adası'nın kuzey ucunda karaya vurduğu belirtildi. (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?