25 - 30 Kasım 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

(kaynak:denizhaber.net)

30.11.2020 Japonya'da balıkçı teknesi ile kargo gemisi çatıştı: 5 ölü

 Japonya’nın doğusundaki İbaraki eyaletinde balıkçı teknesinin kargo gemisi ile çatışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

Japonya Sahil Güvenliği’nden yapılan açıklamaya göre, İbaraki'nin Mito kentindeki Kaşima Limanı açıklarında balıkçı teknesinin kargo gemisi ile çatıştığı ihbarı alındı.

Olay yerine intikal eden Sahil Güvenlik ekipleri, tekne batmadan içindeki 12 kişiyi kurtardı.

Hastaneye sevk edilen 5 kişiden biri müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

28.11.2020 MILAN İsimli Kargo Gemisi, Gine Körfezi'nde Saldırıya Uğradı: 10 Mürettebat Kaçırıldı

Gine Körfezi'nin 10 deniz mili açıklarında Nijerya karasularında Saint Kitts & Nevis bayraklı MILAN isimli kargo gemisinin korsanlar tarafından saldırıya uğradığı öğrenildi.

Yapılan saldırı sırasında 82 uzunluğunda, 12 metre genişliğindeki geminin Nijerya'dan Kamerun'a gittiği kaydedildi.

Bu yılın ekim ayının başından bu yana Gine Körfezi'nde seyrettiği belirtilen ticari geminin 25 Kasım gecesi durduğu ve nedeninin bilinmediği bildirilmişti. Ardından geminin deniz haydutları tarafından saldırıya uğradığı anlaşıldı. Son gelen haberlere göre ise, gemide çalışan 10 mürettebat korsanlar tarafından fidye için kaçırıldı. (Deniz Haber)

 

28.11.2020 Al Muraykh İsimli Konteyner Gemisi, Süveyş Kanalı’nda Karaya Oturdu

İki ay içinde ikinci kez bir konteyner gemisinin Süveyş Kanalı'nda karaya oturduğu ve Kanal trafiğinin kesintiye uğradığı bildirildi. Bu defa 400 metrelik Al Muraykh isimli geminin Süveyş Kanalı'ndaki trafiği sekteye uğrattığı belirtildi.

 

Süveyş Kanalı'nda Al Muraykh isimli konteyner gemisinin bilinmeyen bir nedenle itiş gücünü kaybettiği ve güney yönünde seyredilen tarafta karaya oturduğu bildirildi. Güneye giden konvoyda dev konteyner gemisinin önünde bulunan iki düzine gemi etkilenmeden transit geçişlerine devam ederken dokuz geminin de karaya oturan dev konteyner gemisinin arkasında yakalandığı belirtildi. Kuzeye giden konvoyun da ayrıca askıya alındığı bildirildi.

 

Süveyş Kanalı yetkilileri karaya oturan gemiye yardım gönderdi ve yaklaşık 5 saat sonra geminin yeniden yüzdürüldüğü açıklandı. Gemi denetlenmek üzere demirleme sahasına taşındı ve Süveyş Kanalı'ndaki gemi trafiği akmaya devam etti.

 

Geminin işletmecisi Hapag Lloyd, geminin bir hasar görmediğini ve yolculuğuna kesintisiz devam etmesini beklediğini bildirdi. 400 metre uzunluğunda, 58.6 metre genişliğindeki Malta bayraklı gemi, 2015 yılında inşa edilmişti.

Ekim ayında 9.448 TEU'luk bir konteyner gemisi olan CMA CGM Missouri de güney yönünde seyrettiği sırada karaya oturmuştu.

Son yaşanan kazalarda karaya oturan gemilerin arkasındaki gemiler zamanında durabildi. Ancak Temmuz 2018'de önlerinde bulunan konteyner gemisi karaya oturduktan sonra üç dökme yük gemisi birbiriyle çarpışmıştı. Gemiler çekileceği esnada başka bir gemi kuzey yönünde seyreden bir konteyner gemisiyle çarpışmışmış ve bir ham petrol tankeri de kısa süreliğine karaya oturunca olay giderek büyümüştü. Süveyş Kanalı'nda bu defa korkulan olmadı. (Deniz Haber)

 

26.11.2020 Akdeniz’de Trafik Gözetleme İstasyonları Kuruluyor

Türkiye, Roseline A isimli konteyner gemisinde yapılan hukuk dışı arama sonrası Akdeniz’de trafik gözetleme istasyonları kuruyor.

Alman savaş gemisinin Libya’ya gıda ve boya götüren Roseline A isimli Türk gemisine yönelik baskınından sonra yeni tedbirler gündeme geldi. HAVELSAN, KKTC ve Akdeniz’e trafik gözetleme istasyonları kuracak.

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki her gemiden anında haberdar olacağı sistemi seneye devreye alacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile KKTC Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilmesi planlanan KKTC Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi 2021’de tamamlanacak.

 

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki Her Gemiden Anında Haberdar Olacak

Kurulacak gemi trafik hizmetleri sistemi Mersin gemi trafik hizmetleri ile entegre edilecek. Oradan da Ankara’daki merkez sistemle irtibat kurularak, Türkiye Doğu Akdeniz’deki her gemiden anında haberdar olacak. (Deniz Haber)

 

26.11.2020 Shuqaiq Limanı'nda Agrari Adlı Petrol Tankerinde Patlama Meydana Geldi

Suudi Arabistan'ın Yemen sınırı yakınlarındaki Eş-Şakik kentinin Kızıldeniz kıyısındaki Shuqaiq Limanı’nda patlama meydana geldi. Patlamanın nedeni henüz bilinmezken limanda bulunan Malta bandıralı Agrari adlı petrol tankerine saldırı gerçekleştirildiği duyuruldu.

Atina merkezli TMS Tankers şirketinden yapılan açıklamada, geminin Shuqaiq Limanı’ndayken tahliyesini tamamlayıp ayrılmaya hazırlandıktan sonra bilinmeyen bir kaynak tarafından saldırıya uğradığı ifade edildi.

2009 yılında inşa edilen 243.8 metre uzunluğunda, 42 metre genişliğindeki tankere isabet eden şarapnel nedeniyle küçük çaplı hasar oluştuğu, ölü ya da yaralı olmadığı aktarıldı. Şarapnelin su hizasından yaklaşık bir metre yukarısına isabet ettiği ve gedik açıldığı aktarıldı.

Açıklamada, “Mürettebatın güvende olduğu ve yaralanma olmadığı doğrulandı” ifadelerini

25.11.2020 Çocuklara Denizcilik Küçük Yaştan Sevdirilecek

İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 'Geleceğin Denizcilerini Bilgilendirme' etkinlikleri işbirliği protokolü imzalandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İçişleri Bakanlığı ile 'Geleceğin Denizcilerini Bilgilendirme' etkinlikleri işbirliği protokolü imzalandığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımıza bağlı ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı ile beraber gerçekleştirilecek olan 'Geleceğin Denizcilerini Bilgilendirme' isimli protokol  Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Bu protokolle ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerine; denizlerimizde insan hayatının ve doğal deniz kaynaklarının korunmasının öğretilmesi, denizciliğin sevdirilmesi ve İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığının görevlerinin anlatılması amaçlanıyor.”

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?