05 - 12 Ocak 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

(www.denizhaber.net)

 

12.01.2021 Filyos Limanı'ndaki Çalışmalarda Sona Gelindi

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Filyos Limanı Projesi'ne ilişkin, "Ülkemizin gelişmesinde önemli merkezlerden biri olacak. Şu anda çalışmalar yüzde 99,5'te ve bitmek üzeredir" açıklamasında bulundu.

 

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, kentte yapımı devam eden Filyos Limanı'ndaki çalışmaların bitmek üzere olduğunu bildirdi.

 

Tutulmaz, Polisevi'nde düzenlenen 2020 değerlendirme toplantısında, Filyos Limanı'ndaki çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

 

Türkiye'nin en büyük 5 yatırımı arasında bulunan Filyos Vadisi projesinde Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı'nın yer aldığına işaret eden Tutulmaz, şunları kaydetti:

"Birkaç projenin bir arada olduğu projedir. Ülkemizin gelişmesinde önemli merkezlerden biri olacak. Filyos Limanı'nda şu anda çalışmalar yüzde 99,5'te ve bitmek üzeredir. Limanın bir bölümü Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yaklaşık 6-7 aydır kullanılmakta. Hem kullanılıyor hem de inşaat devam ediyor. Geçen hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez'in açıkladığı üzere doğal gazımızın karaya çıkacağı bölge orası."

 

Bölgede doğal gaz borularının hazırlanması, döşenmesi ve sondaj çalışmalarında 2 binin üzerinde kişinin çalışmaya başlayacağını aktaran Tutulmaz, "Uzun vadede gazın buraya çıkmasının hem ilimiz açısından önemi vardır hem de dağıtım ana hattına buradan gidiyor olması, ilimizi yeniden ülkemizin önemli illeri arasına sokuyor. Bu da geleceğe umutla bakmamız anlamına geliyor. Burada doğrudan ilk etapta sadece endüstri bölgesinde 12 bin kişinin çalışacağı beklentisi var. Serayla ve OSB'lerle orada 20 binin üzerinde çalışan olacak. Çalışanlar ve aileleriyle orada büyük hareketlilik olacak. İlimiz adına sevindirici bir durum." değerlendirmesinde bulundu.

 

11.01.2021 Limanlarda Elleçlenen Yük Miktarı Aralık Ayında Yüzde 7 Arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, limanlarda elleçlenen konteyner miktarının Aralık 2020'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9, yük miktarının da yüzde 7 arttığını bildirdi. Geçen ayki yaklaşık 44,3 milyon tonluk yük elleçlemesi, 2020 yılının da en yüksek aylık miktarı oldu.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Denizcilik Genel Müdürlüğü’nce limanlarda kaydedilen Aralık 2020 dönemi konteyner ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Aralık 2020'de limanlarda elleçlenen konteyner miktarı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9 artarak 1 milyon 54 bin 248 TEU olarak gerçekleşti.

 

Bu dönemde limanlarda elleçlenen yük miktarı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 yükselerek 44 milyon 326 bin 500 ton oldu. Böylece geçen yılın aralık ayı, limanlarda 2020'de en fazla yük elleçlemesinin gerçekleştiği ay olarak kayıtlara geçti.

 

 

 

İHRACAT AMAÇLI KONTEYNER YÜKLEMELERİ YÜZDE 4,1 ARTTI

Bu dönemde deniz yoluyla yapılan dış ticarette 815 bin 877 TEU konteyner elleçlendi. Aralık 2020'de limanlarda yapılan ihracat amaçlı konteyner yüklemeleri, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,1 artarak 415 bin 807 TEU, ithalat amaçlı konteyner boşaltmaları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 yükselerek 400 bin 70 TEU oldu.

Bu dönemde limanlarda elleçlenen transit konteyner miktarı yüzde 34 artarak 172 bin 903 TEU seviyesine ulaşırken, kabotajda elleçlenen konteyner miktarı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artışla 65 bin 468 TEU olarak kayıtlara geçti.

 

İHRACAT AMAÇLI YÜKLEMELER YÜZDE 23,7 ARTTI

Geçen yılın aralık ayında limanlarda gerçekleştirilen ihracat amaçlı yükleme miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,7 artarak 12 milyon 719 bin 254 tona ulaşırken, ithalat amaçlı boşaltma miktarı bu dönemde yüzde 2,3 azalarak 20 milyon 42 bin 95 tona geriledi. Aralık 2020'de dış ticaret amaçlı deniz yolu taşımacılığında elleçlenen toplam yük miktarı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 artışla 32 milyon 761 bin 349 ton olarak hesaplandı.

Bu dönemde limanlarda deniz yoluyla yapılan transit yük taşımaları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 azalarak 6 milyon 51 bin 684 tona düşerken, kabotajda taşınan yük miktarı yüzde 23,1 yükselerek 5 milyon 513 bin 467 ton seviyesinde gerçekleşti.

 

EN FAZLA KONTEYNER ELLEÇLEME AMBARLI'DA GERÇEKLEŞTİ

En fazla konteyner elleçleme Ambarlı Liman Başkanlığı idari sınırlarında yapıldı. Aralık 2020'de burada faaliyet gösteren liman tesislerinde toplam 259 bin 815 TEU konteyner elleçlemesi gerçekleştirildi. Bu liman tesislerinde elleçlenen konteynerlerin yaklaşık yüzde 67,1'ine karşılık gelen 174 bin 387 TEU'luk kısmını dış ticarette taşınan konteynerler, yüzde 27,3'ünü oluşturan 70 bin 882 TEU'sunu transit yükler ve yüzde 5,6'sına tekabül eden 14 bin 546 TEU'sunu da kabotajda taşınan yükler oluşturdu. Ambarlı Liman Başkanlığını 191 bin 273 TEU ile Mersin ve 160 bin 179 TEU ile Kocaeli liman başkanlıkları izledi.

 

YÜK ELLEÇLEMEDE LİDER KOCAELİ OLDU

Geçen ay en fazla yük elleçleme Kocaeli Liman Başkanlığı idari sınırlarında gerçekleştirildi. Burada faaliyet gösteren liman tesislerinde toplam 6 milyon 938 bin 952 ton yük elleçlemesi yapıldı.

Bu limanda elleçlenen yüklerin 5 milyon 757 bin 86 tonunu (yüzde 83'ünü) dış ticaret yükleri, 1 milyon 112 bin 47 tonunu (yüzde16'sını) kabotaj yükleri ve 69 bin 819 tonunu ise (yüzde 1'ini) transit yükleri oluşturdu. Söz konusu sıralamada Kocaeli Liman Başkanlığını 6 milyon 99 bin 354 ton ile Aliağa ve 5 milyon 741 bin 423 tonla İskenderun liman başkanlıkları takip etti.

 

11.01.2021 IMO: 800 Bin Denizci Mahsur Kaldı

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), koronavirüs nedeniyle 400 bin denizcinin gemilerde, 400 bin gemicinin de evlerinde mahsur kaldığını açıkladı.

 

IMO’dan yapılan açıklamada, pandemi nedeniyle oluşan seyahat kısıtlamalarından yaklaşık 800 bin denizcinin etkilendiği belirtildi.

 

Pandemi sürecinde deniz taşımacılığının durmadığı, gıda, ilaç ve diğer temel ürünleri dünyanın dört bir yanına ulaştırıldığının belirtildiği açıklamada, 400 bin denizcinin gemilerde, 400 bininin ise evlerinde mahsur kaldığı ve ailelerine bakamadığı anlatıldı.

 

Açıklamada yaşananlar nedeniyle birçok denizcinin meslekten kopmaya karar verdiği örneklerle belirtildi.

 

YAŞANANLAR İNSAN HAKKI İHLALİ

Yaşananları insan hakları ihlali olarak tanımlayan IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, ön safta çalışanlara saygılarını sunduğunu belirterek ülkeleri güvenli ve insana yakışır çalışma koşullarını korumaya davet etti.

 

45 ÜLKE TEMEL İŞÇİ KABUL ETTİ

IMO, birkaç aydır tüm hükümetleri denizcileri ve diğer deniz personelini “temel işçiler” olarak sınıflandırmaya zorluyor.

 

Ayrıca BM Genel Kurulu 1 Aralık’ta aldığı kararlar, BM üye devletlerini denizcileri ve diğer deniz personelini kilit işçiler olarak kabul etmeye çağırdı.

 

Aralık ayına kadar yaklaşık 45 ülke bu durumu kabul etti ve mürettebat değişimlerine izin verdi.

 

IMO salgın sürecinde Denizci Kriz Eylem Ekibi (SCAT) ile denizcilere yardım etmeyi sürdürdü. Denizcilerin kıyılarda tıbbi yardım almasına ve ülkelerine gönderilmesine öncülük etti.

 

10.01.2021 Japonya’nın Mega Tersane Ortak Girişimi Başladı

Japonya, Asyalı rakipleriyle rekabet edebilmek adına mega tersane ortak girişimini başlattı.

Japonya’nın en büyük iki gemi inşa şirketi olan Imabari Shipbuilding ve Japan Marine United, Covid-19 nedeniyle uzayan onay süreçleri nedeniyle planlanandan 9 ay sonra ortak girişim olan Nihon Tersanesi'nin faaliyetlerine başladı.

 

Nihon Tersanesi ortak girişiminde Imabari Shipbuilding yüzde 51 hisseye sahip.

Yeni firmanın başkanı Maeta Yoshinori, verdiği demeçte Imabari ve JMU'nun her ikisinin de Güney Kore ve Çin'deki rakiplerinden gelen şiddetli rekabetin karşısında şirketlerini ayakta tutmak için böyle bir ihtiyaç hissettiğini vurguladı.

 

Bunun yanında Japon hükümeti, yerli gemi inşa şirketlerini desteklemek için bir yasa tasarısı hazırlıyor.

 

Önlemler arasında uzun vadeli krediler, yeni girişimler kurmak için vergi indirimleri ve teknolojik gelişme sübvansiyonları yer alacak.

 

10.01.2021 Çin'in ABD'den Petrol İthalatı Rekor Düzeye Yaklaştı

Çin'in ABD'den yapılan ham petrol ithalatı Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre 13 kat arttı.

 

Çin Gümrük İdaresi verilerine göre, ülkenin ABD'den petrol ithalatı Kasım’da geçen yılın aynı dönemindeki 0,26 milyon tondan 3,61 milyon tona, günlük ortalama 878.839 varile yükseldi.

 

Bu, Çin'in ABD'den bugüne kadar yaptığı en yüksek üçüncü ithalat oldu.

İthalat, eylül ayında ithalat 3,9 milyon ton ile rekor kırdıktan sonra, ekimde 1 milyon 625 bin ton seviyesine çekilmişti.

Çin'in Suudi Arabistan'dan petrol ithalatı da kasım ayında yüzde 43 artarak 8,48 milyon ton, günlük 2,06 milyon varil seviyesine çıktı.

 

Suudi Arabistan'dan ocak-kasım döneminde yüzde 2,2 artışla 77,98 milyon ton petrol ithal edildi.

 

En çok petrol ithal edilen ikinci ülke ise 6,1 milyon ton ile Rusya oldu. Günlük ortalama ithalat 1,48 milyon varil olarak gerçekleşti.

 

Rusya'dan ithalat Ekim ayında günlük ortalama 1,56 milyon varil seviyesindeydi.

 

8.01.2021 Mersin Uluslararası Limanı, Türkiye'de 2 Milyon TEU Barajını Geçen İlk Liman Oldu

 

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), tarihi bir başarıya daha imza attı. Türkiye’de 2 milyon TEU barajını geçen ilk liman olan MIP, lider konumunu bir kez daha teyit etti.

 

Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olan Mersin Uluslararası Limanı (MIP), 2020 yılında gerçekleştirdiği konteyner iş hacmiyle ülkedeki 2 milyon TEU barajını geçen ilk liman oldu.

MIP, bu başarısıyla tüm zamanların rekorunu kırdı.

 

“BU BAŞARI TÜRKİYE İÇİN BİR İLKTİR”

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, yaptığı açıklamada “Bu başarı Türkiye için bir ilktir. Diğer birçok ülke gibi Türkiye de Covid 19 salgınından olumsuz yönde etkilenmiştir. MIP’nin bu krizde ilk önceliği çalışanlarının ve liman kullanıcılarının sağlık ve güvenliğini korumak olmuştur. Alınan birçok güvenlik önlemi sayesinde MIP, mümkün olan en iyi hizmeti sunmaya devam etmiştir. Türkiye’nin ve bölgenin özellikle yılın ikinci yarısında yükselen ihracat rakamları ve buna bağlı olarak artan hammadde ihtiyacının etkisi ile MIP hızla bir iyileşme dönemine girmiştir. Destekleri ve katkıları için tüm paydaşlarımıza teşekkür etmek isterim. Mersin Uluslararası Limanı'nın bölgenin ve ülkenin en önemli lojistik merkezi haline gelmesini çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve tüm kamu, STK ve özel sektör temsilcilerinin profesyonelliği ve özverisi sağlamıştır. MIP olarak, başarımızın üzerine yeni başarıları inşa etmek ve MIP’nin 'Türkiye’nin lider limanı' konumunu korumak için yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

 

7.01.2021 TANAP İle Avrupa'ya Gaz Akışı Başladı

Güney Gaz Koridoru’nun en önemli halkası olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nden (TANAP) Avrupa’ya gaz akışı başladı.

 

Türkiye’nin Gürcistan sınırından başlayarak Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı’na (TAP) bağlanan TANAP’ın 16 milyar metreküp olan mevcut taşıma kapasitesi, ilave yatırımlarla 31 milyar metreküpe kadar çıkarılabilecek şekilde tasarlandı.

Ticari operasyon kapsamında 15 Aralık 2020 itibarıyla TANAP üzerinden Türkiye’ye teslim edilen toplam doğalgaz miktarı 8.1 milyar metreküpe ulaştı.

 

Türkiye’nin ve Avrupa Birliği’nin doğalgaz arz güvenliğine ve çeşitliliğine katkıda bulunmayı hedefleyen, Türkiye ve Azerbaycan’ın enerji alanındaki stratejik iş birliğinin en önemli projelerinden biri olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Avrupa’ya gaz akışı başladı.

Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP),TANAP ve TAP’tan oluşan Güney Gaz Koridoru ile tarihte ilk defa Azerbaycan gazı Avrupa pazarına doğrudan iletiliyor.

 

Türkiye’nin Gürcistan sınırından başlayarak Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’na (TAP) bağlanan TANAP’ın 16 milyar metreküp olan mevcut taşıma kapasitesi, ilave yatırımlarla 31 milyar metreküpe kadar çıkarılabilecek şekilde tasarlandı.

Ticari operasyon kapsamında 15 Aralık 2020 itibarıyla TANAP üzerinden Türkiye’ye teslim edilen toplam doğalgaz miktarı 8.1 milyar metreküpe ulaştı.

 

Güney Gaz Koridoru’nun en önemli halkası olan TANAP, Azerbaycan’ın Avrupa Birliği ile mevcut iktisadi ve siyasi iş birliğinin daha da gelişmesine katkı sağlarken Azerbaycan’ı Türkiye’nin ikinci büyük gaz tedarikçisi ve Avrupa Birliği’nin yeni gaz tedarikçisi konumuna getiriyor.

 

 

6.01.2021 Zonguldak Liman Başkanı Erol Ekmekci Oldu

Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem’in Ereğli Liman Başkanlığı görevine getirildiği açıklanırken yeni Liman Başkanı’nın ise Erol Ekmekci olduğu öğrenildi.

 

Zonguldak Liman Başkanlığı’nda sürpriz bir görev değişikliği yaşandı.

 

Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem’in yerine yeni Liman Başkanı Erol Ekmekci oldu.

Görkem’in ise, Ereğli Liman Başkanı olduğu öğrenildi. Ekmekci’nin yeni görevine başladığı kaydedildi.

 

6.01.2021 Gemi Ve Yat Sektörü, İhracat Rekoru Kırdı

2020 yılı ihracat rakamlarında gemi ve yat sektörü, TİM verilerine göre yüzde 31.9 büyüme ile birinci oldu.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv endüstrisi, Aralık ayında 2 milyar 799 milyon 28 bin dolarlık ihracata imza attı. Böylece sektörün 2020 toplamındaki ihracatı 25 milyar 548 milyon 566 bin dolara ulaştı.

 

Geçen yıl toplamındaki ihracat hacmi açısından otomotiv endüstrisini, 18 milyar 263 milyon 488 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 17 milyar 143 milyon 441 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

 

GEMİ VE YAT SEKTÖRÜNDEN REKOR

İhracat artışı açısından geçen yıl, 2019’a göre ilk sırada yüzde 31,9 ile gemi ve yat sektörü yer aldı. Bu sektörü yüzde 20,8’le yaş meyve ve sebze, yüzde 8,8’le de meyve ve sebze mamulleri izledi. Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 75,3’ünün gerçekleştirildiği sanayi grubunun dış satımı, 2020’de 2019’a göre yüzde 7,6 azalarak 127 milyar 645 milyon 230 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

Aynı dönemde toplam ihracatın yüzde 14,4’ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 4,3 artışla 24 milyar 369 milyon 143 bin dolarlık, yüzde 2,5’inin gerçekleştirildiği madencilik grubunda da yüzde 0,9 düşüşle 4 milyar 272 milyon 391 bin dolarlık dış satım yapıldı.

 

 

 

EN ÇOK ALMANYA SATIN ALDI

Geçen yıl ihracatçıların en çok dış satım gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 14 milyar 422,9 milyon dolarla Almanya, 10 milyar 496,6 milyon dolarla Birleşik Krallık ve 8 milyar 859,3 milyon dolarla ABD olarak belirlendi. İhracatta ilk 20 ülkenin payı da geçen yıl yüzde 65,43’e ulaştı.

Söz konusu ülkelere yapılan ihracat miktarı da 102 milyar 257 milyon 867 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?