05 – 12 Mayıs 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

(kaynak:denizhaber.net)

 

12.05.2020 2020’nin ilk çeyreğinde 354 milyon dolarlık gemi ihracatı yapıldı

İstanbul İhracatçılar Birliği’nin Ocak-Nisan döneminde gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına göre, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği yılın ilk dört ayında 354 milyon doların üzerinde ihracat yaptı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), koronavirüs salgınına rağmen ihracat artışını sürdürdü.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Ocak-Nisan döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, ihracatını yüzde 2 oranında arttırarak, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 2 milyar 500 milyon doların üzerinde ihracat yaptı.

Açıklanan ihracat rakamlarına göre, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yılın ilk dört ayında, 354 milyon doların üzerinde ihracat yaptı. GYHİB, Nisan ayında ise 29 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

11.05.2020 Su kullanımını azaltacak sistem geliştirildi

Mısır’da bulunan Benha Üniversitesi’nden bilim insanları, yaz aylarının yaklaştığı bu dönemde güneş panellerini soğutacak en uygun tekniği deneyimlediler. Su ve bir alüminyum oksit (Al203) ile faz değiştirici malzeme (PCM) kalsiyum klorür hekzahidrat (CaCl2H12O6) karışımının kullanımına dayanan bu teknikte en verimli sonuç yüzde 75 su ve yüzde 25 Al2O3/PCM karışımı ile elde edildi. Bu karışım ile güneş enerjisi kurulumlarında su kullanımının önemli oranda azalması bekleniyor. 

Soğutma ünitesi, DC pompası, vanalar, su debimetresi ve bağlantı borularından oluşan sistemde su ve Al203 / PCM karışımı için üretilen alüminyum kanallar güneş panellerinin altına yerleştirildi. PCM karışımı, erime noktasına kadar ısıtılarak sıvı hale getirildi ve buna alüminyum kanallarında Al203 nano parçacıkları ilave edildi.

Termal enerjiyi depolayabilen ve sıcaklığı dengelemeye yardımcı olan bileşikleri içeren faz değiştirici malzemeler, erime ve donma gibi fiziksel durumlarındaki bir değişiklikten geçtiklerinde büyük miktarlarda ‘gizli’ ısıyı emebilir veya serbest bırakabiliyorlar. 

Güneş enerji santralleri açık alanda güneşe doğrudan maruz kaldığı için güneş panelleri yüksek sıcaklıklara ulaşıyor. Güneş panelleri için yüksek sıcaklık verimliliğin düşmesi anlamına geliyor.

11.05.2020 Yunanistan Adalar arası feribot seferlerini başlatıyor

Yunanistan Denizcilik Bakanlığı yaptığı açıklamada, 12 Mayıs’tan itibaren Yunanistan adaları arasında gemi ve feribot taşımacılığının başlayacağını, önceliğin ise turizm ve ticaret yatırım temsilcilerine yönelik olduğunu duyurdu.

Yunanistan Denizcilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ege’de Türkiye kıyılarına yakın olan Rodos, Midilli, Sakız, Patmos, İstanköy ve Leros’a sefer yapacak gemi ve feribotlar için öncelikle turizm meslek sahipleri olmak üzere tüm yolcuların maskeli olması ve yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’sinden fazla yolcu alınmaması şartı ile seferlere izin verileceğini duyurdu.

Ayrıca gemi ve feribotlarda biniş limanında kullanılan kabin veya koltuğun yolcunun ara limanlarda inmesinden sonra binen diğer yolcu tarafından kullanma yasağının getirildiği açıklandı.

Yunanistan Denizcilik Bakanlığı 15 Haziran’dan itibaren AB ülkeleri arasındaki gemi ve feribot seferlerine izin verileceğini belirtirken, Türkiye ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Yunanistan’ın Bodrum’a komşu İstaköy (Kos), Kilimli (Kalimnos), Leros, Sömbeki (Symi), Rodos ve Patmos adaları ile feribot seferlerinin haziran ayı sonundan önce başlamasını beklemediklerini belirten Bodrum Feribot İşletmeleri Genel Müdürü Metin Önder şöyle konuştu:

”Yunan adalarında alınan önlemler sonucu çok fazla coronavirüs vakası görülmedi, çünkü ada ulaşımlarını hemen kapatmışlardı. Bu nedenle kademeli olarak önce kendi sularında belirli rotalarda gemi ve feribot seferlerini açıyorlar. 8 Haziran’dan ise rota sayısı artar. Bizim Yunan adaları ile aramızdaki seferlerin başlaması haziran ayının sonunu bulur. Ancak Datça ile Bodrum arasındaki feribot seferlerini bir hafta on gün içerisinde başlamasını bekliyoruz.”

11.05.2020 Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne 112 personel alınacak

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, farklı kadrolarda çalıştırmak üzere kamu personeli alımı yapacağını duyurdu.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından bir duyuru yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruda, farklı kadrolarda istihdam etmek üzere 112 kamu personeli alımı yapılacağına yer verildi.

İŞKUR üzerinden yapılacak personel alımında başvurular Türkiye İş Kurumu üzerinden Yapılacak. İlanlar, Türkiye İş Kurumunun https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx internet adresinde yayınlanacaktır.

11.05.2020 İran donanması yanlışlıkla kendi gemisini vurdu

İran Donanması Hürmüz Boğazı yakınlarında gerçekleştirilen tatbikat sırasında kendi gemisini vurdu. ‘Konarak’ adlı bir lojistik gemisinin battığını açıklandı. Yapılan açıklamada 19 gemicinin yaşamının yitirdiği belirtildi.

İran Devrim Muhafızları’na ait olduğu belirtilen ‘Jamaran’ adlı gemi, tatbikat sırasında vaktinden önce füze ateşledi ve yüzen hedefi çeken ‘Konarak’ adlı gemi uzaklaşamayarak hedef oldu.

Tahran yönetimi tarafından yapılan açıklamada ölü sayısının çok fazla olduğu açıklandı.

Devlet televizyonunda yayınlanan açıklamada 19 İranlı denizcinin saldırıda yaşamını yitirdiği açıklandı.

Öte yandan tatbikat sırasında yaşanan bu saldırıda 15 kişinin de yaralandığı belirtildi.

İran Devrim Muhafızları geçen ocak ayında ABD ile tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde Tahran yakınlarında bir Ukrayna uçağını yanlışlıkla düşürmüş, olayda uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

11.05.2020 Elektrikli yük gemisi Çin’de deneme yolculuğu yaptı 

Çin’de tek şarjla 50 km yol yapabilen bin ton yük kapasiteli elektrikli kargo gemisi deneme yolculuğu gerçekleştirdi.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Çin’de inşa edilen 1000 tonluk yük kapasitesi olan elektrikli bir kargo gemisi, Jiangsu Eyaleti Changzhou kenti dolaylarında Yangtze Nehri’nde başarılı bir deneme yolculuğu gerçekleştirdi. Bir lityum aküsü ve bir süper kondansatörle beslenen şilep, 1.458 kW/saatlik bir pil kapasitesine sahip. Geminin tasarımına katkıda bulunan Ulusal Şebeke Jiangsu şubesine göre bu, toplam 40 adet elektrikli otomobilin pil gücüne eşdeğer.  

Şubenin pazarlama şefi Li Yaohong, “Zhongtiandianyun 001” adı verilen yük gemisinin, 2.5 saat süresince şarj edildikten sonra 50 kilometre kadar yol alabildiğini açıkladı.

Nehir Boyunca Yaklaşık 5 Bin Şarj İstasyonu Kuruldu

Jiangsu Eyaleti elektrik şebekesi, 6 bin 300 km uzunluğundaki Asya’nın en uzun akarsuyu olan Yangtze Nehri boyunca sekiz kentte toplam 4 bin 918 şarj istasyonu oluşturdu. Bu tesisler her yıl takriben 57 milyon kWsaat elektrik enerjisi üretecek; bu sayede 20 bin tondan fazla dizel tasarrufu sağlanacak. Ayrıca 600 tondan fazla oksinitrür ve 200 tondan fazla kükürtdioksit emisyonu azaltılmış olacak. 

Li Yaohong’a göre, şarj tesislerin yapılması, daha çok elektrikli yük gemisi inşasının teşvik edilmesine ve dolayısıyla bölgedeki emisyonların azaltılmasına katkıda bulunacak.

10.05.2020 Hırvatistan’da covid-19’dan bu yana ilk yeni yolcu gemisi inşa ediliyor

Hırvatistan’da gemi-inşa ve yolcu taşımacılığı endüstrilerinin küresel salgından etkilendiği için duraksama dönemine girmesinden sonra sipariş edilen ilk yeni yolcu gemisi üzerinde çalışmalar başladı. Rijeka’daki 3.Maj tesislerinde inşa edilen lüks yat tarzı yolcu gemisi, Nehir ve bunu takiben kara turları operatörlüğü yapan Scenic Group’un bir iştiraki olan MKM Yachts tarafından inşa ediliyor.

Dört yıl içinde bu tersanede inşa edilen ilk yeni gemiyi inşa edecek olacak olan bu inşaat programı, bölgedeki gemi inşasını yeniden başlatmak için önemli bir adımı temsil ediyor. Scenic, bu gemiyi ve daha önce tamamlanmış bir kardeş gemiyi Hırvatistan’ın Pula şehrindeki Uljanik Tersanesi’nde inşa edilmesini emretmişti, ancak tersane inşaat sırasında iflas etmişti. Scenic, gemisini tamamlamak için inşaat projesini devralmak zorunda kaldı. Scenic Eclipse adlı ilk gemi, programın bir yıl gerisinde ve büyük maliyet aşımları ile Ağustos 2019’da tamamlanmış, planlanan kardeş gemi için çalışmalar ise ertelenmişti.

Gelecekteki inşaat projeleri için benzersiz bir iş modeli oluşturuldu. Hırvat Hükümeti ile yapılan bir anlaşma kapsamında, Scenic ekibiyle işbirliği içinde çalışan Hırvat gemi yapımcılarının mevcut altyapısını ve bilgilerini kullanacaklar. Tamamen Scenic Group’a ait olan yeni kurulan bir şirket olan MKM Yachts, Scenic’in yeni okyanus gemisi yapılarının sorumluluğunu üstlenecek. Gemi inşa operasyonları mevcut Maj 3 Tersanesi’nin ayrı bir bölümünde yapılacaktır.

Scenic Group sahibi ve başkanı Glen Moroney, “Hırvat Hükümeti, tersanenin yeniden geliştirilmesini desteklemeye ve önümüzdeki altı yıl içinde beş adet özel inşa edilmiş gemiden oluşan yeni inşa programımızın finansmanına yardımcı olmayı taahhüt etti,” dedi.

 

6.05.2020 Türkiye tarihinin en büyük konteyner gemisini ağırlıyor

Korona virüs salgını kapsamında önleyici çalışmaların sürdüğü Türkiye’de bir yandan da ticari faaliyetler hızla sürüyor. Bu kapsamda Türkiye limanları tarihinin en büyük konteyner gemisini ağırlıyor. Dünya’nın en büyük konteyner gemilerinden olan 19 bin 224 TEU’luk MSC Tina gemisi, Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki DP World Yarımca limanına yanaştı.

Maersk ve MSC konteyner taşımacılığı hatlarının bir araya gelerek oluşturduğu, 2M konsorsiyumunun Uzak Doğu’dan gerçekleştirdiği seferlerine giriş yapan 398.4 metrelik 19 bin 224 TEU’luk dev gemi, Yarımca’da bulunan limana demirledi.

Pazartesi akşamı Yarımca’daki limana yanaşan dev gemi, yükleme/boşaltma işlemlerini bitirdikten sonra limandan ayrılacak. Türkiye’ye gelen en büyük konteyner gemisi olan MSC Tina, New York’taki meşhur Empire State Building’den 17 metre daha uzunluğunda ve 4.5 futbol sahası büyüklüğünde Tam kapasitede konteynerlerin üst üste yüklenmesiyle 49 bin 800 metreye ulaşan gemi yüksekliği, dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’dan 60 kat daha büyük hale geliyor.

5.5.2020 Uluslararası denizcilik fuarı ertelendi

Uluslararası deniz ticaret fuarı SMM, koronavirüs pandemisinden ve bunun uluslararası seyahat üzerindeki küresel etkisinden dolayı 2-5 Şubat 2021’e ertelendi. COVID-19’un yüksek dinamik gelişiminin devam etmesi ve bunun sonucunda büyük etkinliklerin yasaklanması SMM’yi gelecek yıla ertelemekten başka seçenek bırakmadı. SMM için uygun yeni bir zaman dilimi bulmanın organizasyon firması için zor olduğu açıklandı. Bunu başardığımız için mutluyuz diyen Hamburg Messe ve Kongre Başkanı ve CEO’su Bernd Aufderheide, önümüzdeki yıl için hazırları son güne kadar kontrollerinden tutacaklarını söyledi.

Katılımcı danışma kurulu ile yapılan yoğun istişarelerin ardından, Hamburg Messe und Congress ve ortakları ve diğer katılımcı temsilcileri, 2 ila 5 Şubat 2021 tarihleri ​​arasında yeni tarihler üzerinde anlaştılar.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Covid-19 salgını dolayısıyla sağlık tedbirleri kapsamında temel ihracat pazarı ile yapılan ticarette alternatif taşıma modlarının kullanılması ve lojistik maliyetin yönetilebilir seviyelere çekilmesini hedefleyen yeni düzenlemeyi açıkladı.

9.05.2020 Ticaret Bakanı Pekcan, tır şoförleri için Ro-Ro gemisi iznini açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla söz konusu karara ilişkin, “İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde her türlü sağlık tedbirini almak kaydıyla temel ihracat pazarlarımız ile yapılan ticarette alternatif taşıma modlarının yoğun olarak kullanılması ve lojistik maliyetlerimizin yönetilebilir seviyelere çekilmesi temel hedefimizdir. Bu kapsamda uluslararası taşımacılığa yönelik olarak İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı ile Dışişleri Bakanlıklarımızla eş güdüm içerisinde yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Taşımacılık sektörünün ektin bir biçimde çalışması amacıyla Zonguldak, İstanbul, Köstence ve benzeri limanlar arasında yapılacak Ro-Ro seferlerinde tır şoförlerinin gemiye binmesine müsaade edileceğini açıkladı.

Bakan Pekcan, “İhracat sevkiyatlarının olumsuz yönde etkilenmemesi, tedarik zincirinin zarar görmemesi ve taşımacılık sektörünün etkin bir şekilde çalışabilmesi amacıyla Zonguldak-Chornomorsk, İstanbul(Haydarpaşa)-Chornomorsk, Karasu-Chornomorsk, Köstence-Karasu, Taşucu-Tripoli, Mersin-Hayfa Limanları arasında yapılan Ro-Ro seferlerinde tır şoförlerinin gemiye binmesine müsaade edilecek” diye konuştu.

Gümrük kapılarında araç ve şoförlere ilişkin alınan tüm sağlık ve güvenlik önlemlerinin Türkiye’ye giriş ve çıkış esnasında gemiye alınacak şoförler için de uygulanacağını aktaran Pekcan, “Tır şoförlerinin gemi mürettebatı dahil tam sosyal izolasyonu zorunlu olacak. Gümrük kapılarında araç ve şoförlere ilişkin alınan tüm sağlık ve güvenlik önlemleri yurda giriş ve çıkış esnasında, gemiye alınan şoförler için de söz konusu olacak. Dış ticarette lojistiği kolaylaştıracak ve maliyetleri azaltacak yeni uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde açıkladı.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?