04 Şubat – 11 Şubat 2020 Haftası Denizcilik Haberleri

Kaynak : (www.denizhaber.net)

 

11.02.2020 Konteyner gemisindeki korona virüs alarmı sona erdi

Maersk Atlantic gemisindeki korona virüs alarmı paniği yaşandı.

Konteyner gemisi Maersk Atlantic’te Hintli bir denizcinin ateş ve boğaz ağrısı şikayeti olduğu bildirildi. Bunun üzerine gemi 7 Şubat’ta Vietnam’da demirledi. Yapılan testlerde Hintli denizcinin korona virüsü taşımadığı görüldü.

Gemi; 2-6 Şubat tarihleri arasında Çin’de 4 limanda yükleme ve boşaltma işlemi yapmıştı. Testlerin negatif çıkmasının ardından Maersk Atlantic gemisi seyrine devam etti.

8.02.2020 Antarktika’da sıcaklık rekoru kırıldı

Antarktika’da şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık değeri ölçüldü. Antarktika’da 18,3 derece ile yeni sıcaklık rekoru kırıldı.

Küresel ısınmayla büyük bir değişime uğrayan Antarktika’da yeni sıcaklık rekoru kırıldı. 18,3 derecelik sıcaklığı gören Antarktika, hiçbir tarihte bu kadar ısınmamıştı. 6 Şubat’ta tespit edilen bu sıcaklık Mart 2015’te kaydedilen 17,5 derecelik sıcaklık rekorunun neredeyse bir derece fazlası. 18,3 derece ile tarihi sıcaklık rekoru Arjantin’in Antarktika’da bulunan Umut Üssü’nden kaydedildi. Antarktika 1961 yılından bu yana sıcaklık derecesi tutulan en sıcak günü yaşadı. Ayrıca Marambio Üssü’nde görevli bilim adamları kaydedilen ortalama sıcaklığın 1971’den beri Şubat ayında en yüksek seviyede olduğunu açıkladı.

7.02.2020 BAE’den 2.2 trilyon metreküplük gaz rezervi keşfi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2.2 trilyon metreküp rezervi olduğu tahmin edilen yeni bir doğalgaz sahası keşfetti. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2.2 trilyon metreküp rezervi olduğu tahmin edilen yeni bir doğalgaz sahası keşfetti.

Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC) şirketi, Abu Dabi arasında yaklaşık 2,2 trilyon metreküp (80 trilyon feetküp) sığ gaz kaynağı bulunduğunu açıkladı.

Bu yeni keşfin, ülkenin doğalgazda kendine yeterlilik sağlama hedefini pekiştirerek büyük kalkınma projelerine olanak sağlayacağı kaydedilen açıklamada ayrıca, 58 trilyon feetküp konvansiyonel ve ve 160 trilyon feetküp konvansiyonel olmayan gazın keşfedildiği ve böylece toplam rezervlerin 273 trilyon feetküpe çıktığı kaydedildi.

Saha Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC) ve Dubai Tedarik Kurumu (DUSUP) tarafından geliştirilecek. Çıkarılacak gaz ihtiyacı mevcut durumda Katar tarafından karşılanan Dubai’nin ihtiyaçları için kullanılacak.

4.02.2020 Gemi ve yat sektörü ihracatta yükselişe geçti

Türkiye, Ocak ayına ihracatta hızlı bir giriş yaptı. Dünyaya yayılan koronavirüsün, ülkemizde yaşanan üzücü depremlerin tedirginliği varken Türkiye’deki ihracat artışı yüzleri güldürdü.

2019 yılını bir önceki yıla kıyasla %5,2 ihracat artışı ile toplam 1 milyar 42 milyon dolarlık ihracat tutarı ile tamamlayan Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) 2020 yılına da hızlı bir giriş yaptı.

Yılın ilk ayında toplam 108 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör 2018 yılı Ocak ayına kıyasla %18’lik ihracat artışı gerçekleştirmiş oldu. Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği %21’lik ihracat artışı yapan Halı sektörünün ardından Türkiye’de Ocak ayında en çok ihracat artışı yapan sanayi sektörü olmayı başardı. Tüm sektörler içerisinde de Süs Bitkileri, Yaş Meyve Sebze, Halı ve Fındık sektörlerinin ardından 5. En büyük ihracatçı sektör oldu.

En çok gemi ve yat ihracatının yapıldığı ülke yine Norveç oldu

2019 yılı Ocak ayında yapılan ihracatın 40.2 milyon doları feribot ihracatı, 29.6 milyon doları römorkör ihracatı, 23.5 milyon doları diğer gemi ve tanker tipleri, 12.2 milyon doları yat, 3.2 milyon doları da yan sanayi ihracatı olarak kaydedildi.

Türk gemi, yat ve hizmetleri sektörünün Ocak ayındaki ihracatının en çok gerçekleştirildiği ülke ihracatın yarısının yapıldığı Norveç oldu.

4.02.2020 Hapag-Lloyd’dan karbon salınımını azaltmak için yeni adım

Alman merkezli deniz nakliye şirketi Hapag-Lloyd, karbondioksit salınımlarını azaltmak için yeni bir adım attı.

Şirket, gemilerinden birinde ilk biyoyakıt testini gerçekleştiriyor. 4.402 TEU kapasiteli konteyner gemisi Montreal Express, Rotterdam’da geçtiğimiz günlerde biyoyakıt ile dolduruldu.

Testler ile birlikte yakıtın özellikleri hakkında bilgi edinilip uzun vadeli yol haritası belirlenecek.

Hapag-Lloyd Satın Alma ve Tedarik Kıdemli Müdürü Jan Christensen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Biyodizelin payının, gemideki ekipman ve yakıt işleme üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını kontrol ediyoruz. Testler başarılı olursa Hapag-Lloyd filosunda daha fazla gemi bu yakıtı kullanarak çalışabilir” ifadelerini kullandı. Hapag-Lloyd, filosundaki 231 konteyner gemisi ile 1.7 milyon TEU taşıma kapasitesine sahip.

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?