04 - 10 Ağustos 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

10.08.2021 Tianjin Limanı, Dünyanın İlk Sıfır Emisyonlu Terminalini İnşa Edecek

Kuzey Çin'in en büyük limanı olan Tianjin, dünyanın ilk yapay zeka (AI) sıfır karbon terminalini geliştireceğini açıkladı.

Çin Limanlar ve Limanlar Birliği'nin (CPHA) 2021 Yeşil ve Güvenli Liman Konferansı'nda Kuzey Çin'in en büyük limanı olan Tianjin Limanı'nın "dünyanın ilk yapay zeka (AI) sıfır karbon terminalini" geliştireceğini duyurdu.

Sıfır emisyon hedefi için geliştirilecek terminalde enerji tüketimine uygun yeşil enerji tedarik sistemi kullanılacak. Tüm terminalin yeşil enerji arzını gerçekleştirmek için bir platform olarak entegre bir rüzgar, güneş ve depolama sistemi kullanılacak.

Tüm liman yükleme ve boşaltma ekipmanı, yatay taşıma tesisi ve yardımcı ekipman, yeni bir entegre enerji depolama sistemi ile elektrikle çalışacak.

Yüzde 17 Oranında Azalması Bekleniyor

Limana göre, geleneksel yükleme ve boşaltma teknolojisi ile otomatik operasyonların birleşimi ile enerji tüketiminin yüzde 17 oranında azalması bekleniyor.

Tianjin Liman Grubu Kexin Tesisleri Departmanı Genel Müdürü Chen Yanping, "Diğer otomatik konteyner terminalleriyle karşılaştırıldığında, C bölümündeki akıllı konteyner terminali sahada rüzgar türbinleri ve fotovoltaikler inşa ediyor. Bu da terminalin kendi kullanımı için elektriği kullanmasına ve gerçekten 'sıfır karbon' emisyonu sağlamasına izin veriyor" dedi.

Terminalin üretiminin ilk aşamasında, verim hesaplamalarına göre, yeşil enerji kaynağı sağlamak için iki rüzgar türbini çatıya fotovoltaik kuracaklarını belirten Chen Yanping, "Gelecek yıl, enerji tüketimini enerji arzıyla eşleştirmek ve sıfır karbon terminalinin dinamik sıfır karbon emisyonunu gerçekleştirmek için zamanı gelince iki yeni rüzgar türbini kuracağız" diye konuştu.

Entegre Yeşil Enerji Sistemi Geliştirilecek

Liman, “karbon zirvesi” ve “karbon nötrleştirme”nin yanı sıra temiz enerji kullanımı, yeşil düşük karbonlu ulaşım ve yeşil enerji arzına odaklanacak.

Ayrıca Tianjin limanından yapılan açıklamada, "rüzgar, ışık, depolama ve hidrojenden" oluşan çok kaynaklı bir entegre yeşil enerji sistemi geliştireceği belirtildi. (Deniz Haber)

 

8.08.2021 Deniz Salyası, Biyolojik Arıtma ile Sonlandırılacak

Marmara'yı müsilajdan kurtarmak için 17 ayrı proje hazırlandı. Projelerin ağırlığını biyolojik mücadele oluşturuyor. Biyolojik arıtmayla Marmara'ya dışarıdan herhangi bir bakteri girişine izin verilmeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Marmara Denizi Eylem Planı' kapsamında başlattığı Marmara'yı müsilajdan kurtarma seferberliği için bilim adamları kolları sıvadı.

17 farklı proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ulaştırıldı. Gelen projelerden 9'un biyolojik mücadele çerçevesinde hazırlanırken 5'inin mekanik mücadele, 3'ünün ise kimyasal mücadele kapsamında hazırlandığı öğrenildi. Konuya ilişkin açıklama TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Vekili Osman Okur'dan geldi.

Vekillere Bilgi Verdi

Konuya ilişkin TBMM'de milletvekillerine yönelik bilgilendirmede bulunan Okur, hem kamu hem de özel sektörden Marmara'nın müsilajdan kurtarılması için projeler gönderildiğini belirten Okur, "TÜBİTAK MAM olarak bizim görevimiz biyolojik ve teknolojik mücadele konusunda kamu ve özel sektörden gelen taleplere cevap vermek. Bu kapsamda şimdiye kadar biz 17 farklı çözüm talebi aldık. Bu 17 tane projenin 9 tanesi biyolojik mücadele, 5 tanesi mekanik mücadele, 3 tanesi de kimyasal mücadele kapsamında" diye konuştu.

Bakteri Sokulmayacak

Okur, "Hem Bilim Kurulu olarak hem de Çevre Bakanlığı'nın yetkili kısımlarıyla yaptığımız değerlendirme sonunda şöyle genel bir karar aldık. Marmara Denizi'ne herhangi bir bakteri veya bir biyolojik mücadele yapılacağı zaman mutlaka biyolojik mücadelenin kaynağının Marmara Denizi'nin kendisi olması gerektiği yönünde. Yani Marmara dışındaki herhangi bir bakteri Marmara Denizi'ne kesinlikle gönderilmemesi gerektiği yönünde bir karar çıkardık" dedi.

Mücadelede İzlenecek Yol

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Vekili Osman Okur, Marmara Denizi'nde Bilim Kurulu olarak biyolojik ve mekanik mücadelede izledikleri yol hakkında da bilgi vererek "Genel tavrımız da şu şekilde: Herhangi bir şekilde Marmara Denizi'nin doğası haricinde herhangi başka bir mikroorganizmanın veya bir yapının denize gönderilmemesi konusunda kesin kararımız var. Yani endemik olmadığı sürece, fizibil olmadığı sürece, insan ve balık sağlığına etkisi incelenmediği sürece herhangi bir müdahaleyi ve mücadeleyi şu an Marmara Denizi'nde yaptırmıyoruz" dedi.

9 Proje Yurtdışından

Osman Okur'un verdiği bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ulaştırılan 17 projenin biyolojik mücadele tarafındaki 9 tanesi yurt dışından geldi. Diğer 3 tane talep ise yurt içinden olurken bu projeler daha çok yüzeysel temizlik ürünleri olarak şekillendi. (Deniz Haber)

 

 

8.08.2021 Azzam, Dünyanın En Uzun Yatı Unvanını Koruyor

Pandemide yat turizminin yıldızı parlarken suya inenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Çok sayıda yeni yatın inşaatı da sürüyor. Ancak uzunlukta 2013 yılında inşa edilen Azzam'ı hâlâ geçen yok.

180 metrelik uzunluğuyla Azzam, dünyanın en uzun yatı unvanını koruyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan'ın sahibi olduğu Azzam'ın içinde bir denizaltı bulunuyor.

Muhtemel saldırılara karşı kendi özel füze savunma sistemine de sahip olan yatın 365 gün denizde ilerlemesi halinde masrafı 65 milyon doların üzerine çıkıyor.

Nahyan'ın yılda 60 gün kullandığı yat, kiraya verilebiliyor. 47 kamarası olan yatın değeri 605 milyon dolar. (Deniz Haber)

 

7.08.2021 Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yangın ile Mücadele Ediyor

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, 29 Temmuz-05 Ağustos 2021 tarihleri arasında 7 günde tam 8.326 kişiyi yangın bölgelerinden alarak denizden güvenli bölgelere tahliye ettiği bildirildi.

Tahliye çalışmalarında 28 adet farklı türde hayvanı da yangın bölgelerinden tahliye eden Komutanlık, yangın söndürme çalışmalarına tüm gücüyle destek olmaya devam ediyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 03 Ağustos 2021 tarihinde sosyal medya hesaplarında 520 personel, 1 Sahil Güvenlik Korveti, 26 Sahil Güvenlik Botu, 3 Dalış Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma Timi, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ile yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına destek verdiğini duyurmuştu.

Denizlerin emniyet ve güvenliğinden sorumlu tek genel kolluk kuvveti olan Sahil Güvenlik Komutanlığı, meydana gelen orman yangınları nedeniyle yerleşim bölgelerindeki vatandaşları tahliye etmek üzere bölgeyi tarayarak yardıma ihtiyacı olan vatandaşların ve yangında çaresizce kurtarılmayı bekleyen hayvanların tahliyelerini gerçekleştiriyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Muğla Milas’ta bulunan Kemerköy Termik Santraline sıçrayan yangın nedeniyle santral çalışanlarının ve bölgedeki vatandaşların güvenlik amacıyla tahliye edilmesi faaliyetinde Türk Silahlı Kuvvetleri ile mücadele verdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait çıkarma gemileri ile Sahil Güvenlik Botlarının yoğun çabaları neticesinde termik santral çalışanları ve vatandaşların tahliyeleri gerçekleştirildi.

Sahil Güvenlik personeli kendi gerçekleştirdiği tahliyelerin yanı sıra bölgede bulunan balıkçı ve tur tekneleri ile tahliyelerin gerçekleştirilmesini de koordine ediyor. Denizcilik sektöründe faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlarla da koordineler aralıksız sürdürülüyor. Sahil Güvenlik personeli bu tahliyeler sırasında yaralanan ve tıbbi yardıma ihtiyacı olan kişilerin zaman kaybetmeksizin sağlık kuruluşlarına intikalinin sağlanması maksadıyla 112 Acil Çağrı Merkezi ile koordine kuruyor. Limana intikal eder etmez 112 Acil Sağlık Ambulansı personeline teslim ediyor. (Deniz Haber)

 

 

7.08.2021 Limanlarda Elleçlenen Konteyner ve Yük Miktarı Arttı

Türkiye limanlarında Temmuz ayında elleçlenen konteyner miktarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.2, yük miktarı da yüzde 6.2 arttı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Temmuz ayına ilişkin konteyner ve yük istatistiklerini yayımladı. Buna göre, Temmuz'da limanlarda elleçlenen konteyner miktarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,2 artarak 995 bin 537 TEU oldu.

Ocak-Temmuz döneminde ise limanlarda elleçlenen konteyner miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 yükselişle 7 milyon 159 bin 927 TEU'ya ulaştı.

Limanlarda elleçlenen dış ticarete konu konteyner miktarı, Temmuz'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 artarak 744 bin 264 TEU oldu. İhracat amaçlı konteyner yüklemeleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 azalarak 367 bin 619 TEU, ithalat amaçlı konteyner boşaltmaları ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 artarak 376 bin 645 TEU olarak gerçekleşti

En Fazla Konteyner Elleçlemesi Yunanistan İle Yapılan Taşımalarda

Yunanistan, geçen ay 104 bin 512 TEU ile en fazla konteyner elleçlemesi yapılan ülke oldu. Yunanistan'ı sırasıyla 92 bin 71 TEU ile İsrail, 78 bin 413 TEU ile Mısır'la yapılan taşımalar takip etti.

Söz konusu ayda limanlarda deniz yolu ile yapılan en fazla ihracat amaçlı konteyner yüklemesini 40 bin 35 TEU ile Yunanistan'a giden konteynerler oluşturdu. Bu yüklerin yüzde 95,9'u (38 bin 404 TEU'su) yabancı bayraklı gemilerle taşındı. Yunanistan'ı sırasıyla 37 bin 484 TEU ile İspanya'ya, 35 bin 749 TEU ile Mısır'a yapılan konteyner yüklemeleri izledi.

Temmuzda limanlarda deniz yoluyla yapılan en fazla ithalat amaçlı konteyner boşaltmasını 57 bin 620 TEU ile İsrail'den gelen konteynerler oluşturdu. Bu yüklerin yüzde 94,9'u (54 bin 673 TEU'su) yabancı bayraklı gemilerle taşındı. İsrail'i 53 bin 639 TEU ile Yunanistan'dan ve 34 bin 497 TEU ile Mısır'dan gelen konteyner taşımaları takip etti.

Geçen ay limanlarda elleçlenen dış ticarete konu 744 bin 264 TEU konteynerin yüzde 8,7'si Türk bayraklı gemilerle taşındı.

Limanlarda Elleçlenen Yük Miktarı

Limanlarda elleçlenen yük miktarı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artarak 43 milyon 266 bin 435 ton olarak gerçekleşti.

Ocak-temmuz döneminde ise limanlarda elleçlenen yük miktarı, aynı dönemde yüzde 5,3 yükselişle 299 milyon 168 bin 302 ton olarak kayıtlara geçti.

Temmuzda limanlarda gerçekleştirilen ihracat amaçlı yükleme miktarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 artarak 12 milyon 111 bin 491 ton, ithalat amaçlı boşaltma miktarı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artarak 19 milyon 195 bin 174 ton olarak gerçekleşti.

Ocak-temmuz döneminde dış ticaret amaçlı deniz yolu taşımacılığında elleçlenen toplam yük miktarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 artışla 219 milyon 512 bin 88 ton olarak belirlendi.

En Fazla Artış Taş Kömürü Cinsinde Oldu

Temmuzda limanlarda taş kömürü yük cinsinde 2 milyon 182 bin 518 ton elleçleme gerçekleşti. Taş kömürü, 371 bin 570 tonluk artışla bir önceki aya göre elleçleme miktarlarında (yüzde 20,5) en fazla artış gösteren yük cinsi olarak kayda geçti.

Diğer çimentolar ise 342 bin 968 tonluk düşüşle bir önceki aya göre elleçleme miktarı en fazla azalan yük cinsi oldu.

İthalatta Rusya, İhracatta İtalya İlk Sırada

Temmuzda deniz yolu ile yapılan dış ticarette en fazla yük elleçlemesi 5 milyon 32 bin 32 ton ile Rusya ile yapılan taşımalarda görüldü. Rusya'yı sırasıyla 1 milyon 957 bin 262 tonla İtalya, 1 milyon 525 bin 40 tonla ABD takip etti.

Söz konusu ayda deniz yolu ile yapılan ihracatta en fazla yük elleçlemesi 1 milyon 220 bin 357 tonla İtalya'ya yapılan taşımalarda gerçekleşti. Bunu, 1 milyon 19 bin 407 tonla İspanya'ya ve 936 bin 764 tonla Amerika'ya yapılan taşımalar izledi.

İthalatta ise en fazla yük elleçlemesi 4 milyon 835 bin 828 tonla Rusya'dan yapılan taşımalarda oldu. Rusya'yı 1 milyon 200 bin 58 tonla Kolombiya'dan ve 1 milyon 65 bin 969 tonla Avustralya'dan yapılan taşımalar takip etti.

Temmuzda limanlarda elleçlenen dış ticarete konu 31 milyon 306 bin 665 ton yükün yüzde 7'si Türk bayraklı gemilerle taşındı. (Deniz Haber)

 

6.08.2021 Mersin Limanı Çalışanları, Para Ödülünü Afet Bölgesi Bağışladılar

 

Mersin Uluslararası Limanı Deniz Operasyonları personeli, denizi kirleten bir gemiyi tespit ederek hem çevre kirliliğinin önüne geçti hem de kendilerine verilen para ödülünü Manavgat'taki orman yangını için başlatılan yardım kampanyasına bağışladı.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), geçtiğimiz Pazar günü Tanzanya Bayraklı Consul adlı geminin denize balast suyu bırakmasını telefon kaydıyla belirleyip yöneticilerini anında bilgilendiren Deniz Hizmetleri ekibini ödüllendirdi.

Denize balast suyu bırakan gemiye ait kamera kayıtları MIP Deniz Hizmetleri Müdürü tarafından prosedür gereği eş zamanlı olarak Mersin Liman Başkanlığı ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na gönderildi. Delil olarak kullanılan görüntüler sayesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi gemiye 1 milyon 355 bin lira ceza uyguladı.

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, çevreye ve denize saygılarının sonsuz olduğunu ve bunun kurum kültürünün en önemli unsuru olduğunu söyledi.

Johan Van Daele sözlerine şöyle devam etti:

“Tanzanya Bayraklı Consul adlı geminin denize kirli balast suyu bastığını gören personelimiz durumu bize bildirdi ve biz de prosedür gereği eş zamanlı olarak Liman Başkanlığı ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nı bilgilendirdik. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ihbarımızı en kısa sürede değerlendirdi ve görüntülerimizi delil kabul etti.

Kirliliğin Önüne Geçilmiş Oldu

Burada en büyük teşekkürü çevre bilinci yüksek personelimize ediyoruz. Onların dikkati ve çabası takdire değer. Personelimizin duyarlılığı ve ilgili kurumların koordineli çalışması sayesinde daha büyük çapta yaşanacak kirliliğin önüne geçilmiş oldu. Ülkemizin çevre problemlerini en uç seviyede yaşadığı günlerde personelimizin örnek davranışıyla gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Elbette bu örnek çabaya bir teşekkür yetmez. Şirketimiz bu duyarlılığı gösteren tüm ekibi ödüllendirmiştir. MIP olarak çevre duyarlılığı olmazsa olmazımızdır. Bugüne kadar olduğu gibi ileriki süreçte her zaman çevrecilerin yanında durmaya devam edeceğiz.”

Para Ödülünü Yangında Zarar Gören Vatandaşlar İçin Bağışladılar

Bu arada, MIP Deniz Operasyonları personeli, kurumun verdiği para ödülünü, Manavgat’taki orman yangınında zarar gören vatandaşların ihtiyacında kullanılmak üzere bağışladı. Gemiden kirli balast suyu bırakılmasına kayıtsız kalamayacaklarını ve işlerinin bir gereği olarak yöneticilerine durumu raporladıklarını ifade eden Baş makinist Osman Can Şahbaz, denizlerin ekmek kapıları olduğunu, korumanın ise vatandaşlık borcu olduğunu aktardı. Osman Can Şahbaz, arkadaşlarıyla aldıkları ortak kararla kendilerine verilen ödülü, Antalya Valiliği Orman Yangını Yardım Kampanyası’na bağışladıklarını kaydetti. (Deniz Haber)

 

5.08.2021 Vard Tersanesi, Dünyanın İlk Hibrit Yolcu Gemisini Ponant'a Teslim Etti

Fincantieri'nin yan kuruluşu Vard Tersanesi, LNG yakıtlı kutup keşif gemisi Le Commandant Charcot'un Fransız kruvaziyer şirketi Ponant'a teslim edildiğini duyurdu.

Le Commandant Charcot isimli gemi, buz kırma teknolojisine sahip LNG ile çalışan ilk hibrit enerjili kutup keşif gemisi olması bakımdan dikkat çekiyor.

150 metre uzunluğunda ve 28 metre genişliğindeki LNG tahrikli elektrikli bir hibrit gemi, 245 yolcu kapasitesine sahip.

Yoğun kutup keşifleri için tasarlanmış ve PC2 Polar Class sertifikasına sahip Le Commandant Charcot, 2 haftadan 1 aya kadar süren kutup seferleri için tasarlandı.

Şirket, toplam 4.500 metreküp kapasiteli iki tankı sayesinde bu geminin tüm rotalarını LNG kullanarak yapabilecek kapasitede olacağını düşünüyor. (Deniz Haber)

 

4.08.2021 Amatör Denizci Belgesi Sınavı Online Yapılacak

Amatör Denizci Belgesi ile Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi eğitim ve sınavları çevrim içi yapılacak. Sınavı başarıyla tamamlayanlar sistem tarafından kendilerine iletilen belge harcına ödemelerini yapmalarının ardından sertifikalarını sistem üzerinden alabilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Amatör Denizci Belgesi ile Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi için verilecek eğitim ve sınavların çevrim içi yapılacağını bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, 2018'de başlatılan Amatör Denizci Eğitim Programı kapsamında amatör denizci sayısı temmuz başı itibarıyla 843 bin 125 kişiye ulaştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde Amatör Denizci Belgesi ile Kısa Mesafe Telsiz Operatör Belgesi eğitim ve sınavları e-Devlet üzerinden (https://adbs.uab.gov.tr/login) çevrim içi olarak yapılmaya başlandı.

Sınavı başarıyla tamamlayanlar sistem tarafından kendilerine iletilen belge harcına ödemelerini yapmalarının ardından sertifikalarını sistem üzerinden alabilecek.

Fiziki olarak kartlarını almak isteyenler Kart Basım Merkezleri listesinde yer alan herhangi bir ‘Liman Başkanlığı’na giderek kartlarını alabilecek.

Sınavda başarısız olanlar ise 7 gün sonra tekrar sınava başvurabilecek. Eğitimin ardından bir ay içerisinde sınavı başarıyla sonuçlandıramayan adayların eğitimleri geçersiz sayılacak. (Deniz Haber)

 

4.08.2021 Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın Görev Süresi 1 Yıl Uzatıldı

Yüksek Askeri Şura kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıklandı. Buna göre, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev süresinin 1 yıl süreyle uzatıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yüksek Askeri Şura kararlarını açıkladı.

Kalın, şunları söyledi:

“30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiştir. 44 general ve amiralin görev süreli 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatılmıştır. 1 general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinden, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye sevk edilmiştir.

Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı Olarak Atandı

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildiğinden, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev sürelerinin bir yıl uzatılmasına karar verilmiştir.

General ve Amiral Sayısı 266 Olacak

Halen 240 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 266 olacaktır. 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Ali Sivri Orgeneralliğe, Tümgeneral Levent Ergün ve Metin Tokel Korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tümamiral Kadir Yıldız Koramiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneral Rafet Dalgakıran Korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller İlkay Altındağ, Sebahattin Kılınç, Gültekin Yaralı, Rafet Kılıç, Fedai Ünsal, Tuncay Altuğ, Rasim Yaldız ve Aydın Cihan Uzun Tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tuğamiral Yalçın Payal ve Hasan Özyurt Tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneral Orhan gürdal Tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin milletimize, devletimize, silahlı kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını dileriz.

Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinin aileleri ile birlikte sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ederiz.” (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?