03 - 09 Kasım 2021 Haftası Denizcilik Haberleri

8.11.2021 Dünyanın En Büyük Kruvaziyer Limanlar Örgütüne Türkiye Damgası

 

Dünyanın en büyük kruvaziyer limanlar örgütü olan MedCruise’un (Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği) Başkanı, Galataport İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan oldu. Kruvaziyer sektörünün deneyimli ismi Figen Ayan, İspanya’nın Barselona şehrinde 3-4 Kasım tarihlerinde yapılan MedCruise 59. Genel Kurulu’nda büyük başarı göstererek Başkanlığa seçildi. Ayan, 2021-2024 yılları arasında görev yapacak. Genel Kurul’da Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanlar Bölge Direktörü ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Güngör de Yönetim Kurulu’na yeniden seçildi. 

 

MedCruise Genel Kurulu’na İMEAK Deniz Ticaret Odası’nı temsilen katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Figen Ayan Başkanlığı’ndaki MedCruise yeni yönetimini tebrik etti. 

 

TÜRKİYE İÇİN GURUR VERİCİ BİR BAŞARI

 

Öztürk, “Bir Türk’ün, bir Türk kadınının, güçlü bir uluslararası örgütün başına gelmesi, Türkiye için gurur verici olan büyük bir başarıdır. Bu başarı, ülkemizin ve sektörün uluslararası alanda daha prestijli konuma gelmesine, limanlarımızın küresel lobi faaliyetlerinde ve sektörün geleceği ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olmasına yol açacaktır. Sektördeki tanıtım imkanlarından daha çok faydalanacağımız gibi uluslararası organizasyonlara ülkemiz limanlarının ev sahipliği yapması mümkün olacaktır. Galataport ve Ege Port Kuşadası limanlarımızın, üç kıtada yüzlerce limanı temsil eden uluslararası bir örgütün yönetiminde yer alması, Türkiye’nin kruvaziyer turizmi sektöründe önünü açacaktır” dedi. 

7.11.2021Çin’in İlk Büyük Ölçekli LNG Limanında İşlem Rekoru Kırıldı

Çin’in ilk büyük ölçekli sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üssü olan Dapengwan LNG Limanı’nda gerçekleştirilen sevkiyatın yılın ilk 10 ayında 10 milyon tonu aşıp rekor seviyeye ulaştığı bildirildi.

Çin’in Guangdong eyaletine bağlı Shenzhen kentinde yer alan Dapengwan Limanı’nda depolanıp nakledilen LNG miktarının yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.9 oranında artarak 10 milyon 233 bin 400 tona ulaştığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre deniz taşımacılığı, Çin’in Guangdong, Hong Kong ve Makao bölgelerini kapsayan Büyük Körfez Bölgesi’nde LNG, elektrik üretimi amaçlı kömür gibi enerji kaynaklarının sevkiyatında başvurulan önemli bir yol haline geldi. (Deniz Haber)

 

7.11.2021Mersin Sahilleri Yılın 12 Ayı Dalış Tutkunlarının Uğrak Yeri Oluyor

Doğal resifleri ve çeşitli su altı canlılarını barındıran sahillerde dalış yapanlar, çok sayıda canlı türünü keşfetme imkanı yakalıyor.

Mersin sahilleri, uygun iklim koşulları ve deniz sıcaklığının elverişli olması dolayısıyla yılın 12 ayı dalış yapmaya imkan tanıyarak, su altı tutkunlarının yeni adresi oldu.

Sahip olduğu 321 kilometrelik sahil şeridi ve eşsiz doğa özellikleriyle "Doğu Akdeniz'in incisi" olarak nitelendirilen Mersin, her seviyedeki dalgıçların faaliyette bulunabileceği noktalarıyla öne çıkıyor. Doğal resifleri ve su altı canlı çeşitliliği ile öne çıkan sahillerde dalış yapanlar, çok sayıda canlı türünü keşfetme imkanı yakalıyor.

Atlantis Dalış Merkezi eğitmenlerinden Ertuğrul Çete, Türkiye'de birçok dalış merkezinin su sıcaklığının düşmesinden dolayı sezonu kapattığını söyledi.

Kış mevsiminde yerli ve yabancı turistleri ağırladıklarını belirten Çete, şöyle devam etti:

"Akdeniz sıcak suya sahip olduğu için diğer bölgelerden dalış tutkunları buraya geliyor. Diğer denizler soğumaya başladı ama Akdeniz halen sıcaklığını koruyor. Dalışa elverişli durum devam ediyor. İstanbul, Ankara, Adana, Kayseri ve Konya'daki dalış tutkunlarından çok yoğun talep alıyoruz, sezonumuz bitmiyor. Biz aralıksız 12 ay boyunca burada dalış yapabiliyoruz. Sezonumuz artık kısıtlı değil, geniş bir sezona sahibiz. Sadece sayısal azalmalar oluyor, onun dışında normal dalışlara devam ediyoruz."

"YILIN 12 AYI SU SICAKLIĞINDAN KAYNAKLI DALIŞ YAPILABİLİYOR"

Adana'dan bölgeye dalış yapmak için gelen dalış eğitmeni Özgün Çağlayan Köse de sezon içerisinde birçok bölgede dalışlar gerçekleştirdiğini aktardı.

Mersin sahillerinin dalış tutkunları için cazibe merkezi konumunda bulunduğunu dile getiren Köse, "Su sıcaklığı yüksek derecelerde. Sezon içinde Fethiye, Kaş ve Hatay'da dalış yaptım. Suyun soğumasından kaynaklı artık Doğu Akdeniz'de dalış yapmaya başladım. Buralarda yılın 12 ayı su sıcaklığından kaynaklı dalış yapılabiliyor. Görsel açıdan da canlılar artık bu tarafa doğru kaymaya başlıyor." diye konuştu.

Köse, suyun sıcak olmasının yanı sıra berraklığıyla da dalış için çok elverişli bir yer olduğunu kaydetti. (Deniz Haber)

6.11.2021 Beyrut Limanı Soruşturması 3. Kez Askıya Alındı

Lübnan Temyiz Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten yargıç Tarek Bitar'ın Eski Çalışma Bakanı Youssef Fenianos'un temyiz başvurusuna karar verilene kadar patlamaya ilişkin soruşturmayı askıya almasına karar verdi.

Lübnan'da 4 Ağustos 2020'de meydana gelen Beyrut Limanı patlamasına ilişkin soruşturma 3. kez askıya alındı. Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamayla ilişkin soruşturmayı yöneten Lübnanlı yargıç Tarek Bitar, daha önce sorgu için çağırdığı Eski Çalışma Bakanı Youssef Fenianos'un açtığı dava nedeniyle patlamaya ilişkin soruşturmayı askıya aldı.

Lübnan Temyiz Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, Fenianos'un temyiz başvurusuna karar verilene kadar Bitar'ın patlamaya ilişkin soruşturmayı askıya almasına karar verildiği ifade edildi. (Deniz Haber)

 

6.11.2021 Dördüncü PN MİLGEM Gemisi, Kızağa Alındı

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı ASFAT, Türk savunma sanayinin en büyük ihracat projesi olan PN MİLGEM kapsamında Pakistan Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilecek dördüncü PN MİLGEM gemisini Karaçi Tersanesi'nde kızağa aldı.

Gerçekleştirilen PN MİLGEM dördüncü gemi kızağa alma törenine Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Amjad Khan Niazi ve ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün katıldı.

Törende ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, Türkiye ve Pakistan arasındaki iş birliğine vurgu yaptı. Esad Akgün, “PN MİLGEM projesinde bininci günü de tamamlıyoruz inşallah. Bin, birçoğu için sadece bir sayı gibi görünebilir ama bizim için her bir gün birikmiş hazinedir. Her gün deneyim ve iş birliği anlayışı, alın teri ve sıkı çalışmayla kazanılır” dedi.

Pakistan-Türkiye iş birliğinin 2 yıldır süren ve tasarımı tamamlanan Jinnah projesiyle genişlediğini vurgulayan Akgün, “Pakistan Karaçi’de inşa edilecek Jinnah Sınıfı Fırkateyn birlikte çalışma kültürümüzün başarısını gösteren daha büyük ve donanımlı bir gemi olacak” dedi.

Törende konuşan Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Amjad Khan Niazi de Türkiye ve Pakistan iş birliğine değindi. Esad Akgün’ün iki ülke arasındaki ilişkiler için söylediklerine tümüyle katıldığını vurgulayan Niazi, konuşmasında “İki ülke arasındaki ilişkinin ilerleyen günlerde daha da gelişeceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Savaş sistemleri açısından Pakistan Donanması’na katkı sağlayacak olan PN MİLGEM, 2 adet 6’şar hücreli satıhtan havaya güdümlü mermi sistemi, 2 adet 3’er lançerli satıhtan satıha güdümlü mermi sistemi, 76 milimetre ana batarya top, torpido fırlatma sistemi, yakın hava savunma sistemi, 2 adet 25 milimetre uzaktan komutalı stabilize top sistemi (STOP), karinaya monteli sonar, torpido karıştırma/ aldatma Sistemi (TKAS) özellikleriyle öne çıkıyor. (Deniz Haber)

6.11.2021 Türkiye Liman İşletmecileri Derneği'nin (TÜRKLİM) Yeni Başkanı Aydın Erdemir Oldu

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği’nin 24. Genel Kurulu'nda 3 yıllık görev süresi sona eren Hakan Genç, başkanlığı Aydın Erdemir’e devrederken derneğin yeni yönetim kurulu da belirlendi.

Liman işletmecilerinin sektörel sorunlarına ortak bir platformda çözüm aramak ve dayanışmayı sağlamak amacıyla hizmet veren Türkiye Liman İşletmecileri Derneği’nin (TÜRKLİM) 24. Olağan Genel Kurulu Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

69 üyesi ile sektörü tek çatı altında buluşturan derneğin yeni yönetiminin belirlendiği kurula, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, üye şirket yöneticileri, denizcilik sektörünün önemli isimleri ve 9 kadın liman işçisi katıldı. 3 yıllık görev süresi sona eren Hakan Genç, başkanlığı seçimle Aydın Erdemir’e devrederken derneğin yeni yönetim kurulu da belirlendi.

"FARKINDALIK YARATMAK BİRİNCİL HEDEFİMİZ OLDU"

2018 yılında başlayan TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı tamamladığını belirten Hakan Genç, “Yönetim Kurulu olarak TÜRKLİM’de 3 yıldır büyük gurur ve sorumlulukla sürdürdüğümüz görevleri yine alanında yetkin arkadaşlarımız üstlenecek. Öncelikle TÜRKLİM’de birlikte görev yaptığım mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Seçilecek yeni yönetim kuruluna başarılar diliyorum. Dış ticaretimizin ve deniz yoluyla yapılan turizmin temel yapı taşı olan limanların yarattığı ekosistemle birlikte ekonomiye olan katkılarını anlatabilmek yani kısacası farkındalık yaratabilmek bizim için birincil hedef olmuştur.  Bu konudaki faaliyetlerimiz de sektör tarafından da takdir edilmektedir. Bu kapsamda yaptığımız faaliyetlerde bizlerden desteklerini esirgemeyen kamu ve özel sektörün değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

"KORONAVİRÜS SONRASI SEKTÖRDE DARBOĞAZ OLUŞTU"

Koronavirüs sonrası lojistik alanında özellikle limanlarda darboğaz oluştuğuna dikkat çeken Genç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ticaretin yüzde 90’nının deniz yoluyla yapıldığı dünyada ortaya çıkardığı büyük sorunlar ticaret ile uğraşan herkesin merak ettiği bir konu haline geldi. Size hitap ettiğim şu anda ABD, Çin ve Avrupa’da çok sayıda gemi limanlara yanaşmak üzere bekliyor. Birçok limanda konteynerleri iç noktalara taşıyacak yeterli sayıda kamyon sürücüsü bulunamıyor. Dünyada bu meslek gruplarını insanlar tercih etmiyor ya da mesleklerini bırakıyorlar. Bu da meslekte eleman sıkıntısını ortaya çıkarıyor. Liman işletmelerimizin kıymetini bilmek gerekiyor. Dış ticaret kurum ve kuruluşlarına gösterilen tutuma eş bir yaklaşım ülkemizin menfaatinedir ve devlet politikası olmalıdır. Bunun yanı sıra dünyada covid-19 sonrası ortaya çıkan bu farkındalığın ülke menfaatleri ve geleceğimiz bakımından ülkemizde de yaygınlaştırılması için basınımızın katkıları çok önemli ve gereklidir."

"TÜRKLİM İLE SEKTÖRÜMÜZÜN SORUNLARINA ÇÖZÜMLER BULDUK"

Hakan Genç yönetimindeki TÜRKLİM ile 3 yıl boyunca iş birliği içinde çalıştıklarını ifade eden İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Liman işletmeleri sektörünün çatı kuruluşu olan TÜRKLİM ile birlikte denizciliğin kangren olan sorunlarına birlikte çözümler ürettik; tek ses olduk, birlikte duruş sergiledik. Sektörümüzü ileriye taşımak için el birliğiyle çaba gösterdik. 10 bine yakın üyesi olan Oda’mız, TÜRKLİM ile yine birlikte çalışmaya devam edecektir. Sektörümüze katkılarından dolayı Hakan Bey’e teşekkür ediyor; yeni seçilen TÜRKLİM başkanı Aydın Erdemir’e ve yönetim kuruluna başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.  

"YENİ YÖNETİM CUMHURİYET’İMİZİN 100. YILINA DENK GELECEK"

Yapılan oylama sonucu TÜRKLİM’in yeni başkanı seçilen Aydın Erdemir, yeni yönetim döneminde de İMEAK Deniz Ticaret Odası ile iş birliği içinde çalışacaklarını, sektörün sorunlarına birlikte çözüm arayacaklarını söyledi.

Erdemir, “Seçilen bu yeni yönetim, Cumhuriyet’imizin 100. yılına da denk gelecek. Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği hedeflere ulaşmak için TÜRKLİM olarak canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Derneğimiz, sektörümüzün en iyi noktaya gelmesi için üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirecektir” diye konuştu.

TÜRKLİM olarak sektör raporları hazırlamaya devam edeceklerinin altını çizen Erdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zaman; 2050 yılını şimdiden tahlil etme zamanıdır. Bu amaçla danışmanlarımızla birlikte 2022 yılından başlayarak Vizyon 2050 raporlarımızı hazırlamaya; sektörümüzle buluşturmaya devam edeceğiz. Türkiye, gelişen, büyüyen ve dinamik bir ülke. Bu da önümüzdeki yıllarda yeni limanlar demek, mevcut limanların büyümesi demek." (Deniz Haber)

-
ShareShareShareShareShare

Neredeyiz?